Testovi 2

22.05.2025.

7:51

Honor 400 na testu: AI briše granicu između srednje i najviše klase

Honorove N serije već standardno obećavaju dobre karakteristike i kvalitet za uložen novac, a najnoviji dodatak su Honor 400 i Honor 400 Pro.

Autor: Jovan Đurić

Jovan Đurić
Honor 400 na testu: AI briše granicu između srednje i najviše klase
Jovan Đurić

Podeli:

Honor 90 se i dalje smatra relevantnim telefonom iako je par godina star, pa je to sasvim dovoljna referenca za one koji se pitaju kakvog su kvaliteta Honorove N (number) serije.

Prošle godine u Srbiju je stigao Honor 200 koja je postigao značajan uspeh (naročito Pro model), pa se nastavlja u istom maniru i sa serijom 400. 

I ovom serijom, Honor nastavlja sa unapređivanjem funkcija koje nudi veštačka inteligencija. 

Pozajmljujući i poboljšavajući pojedine AI funkcionalnosti od svojih flegšip modela (pogotovo u domenu fotografije), cilj kineskog brenda je da u domen srednje klase donese sve ono što bi vam moglo zatrebati, ali za delić cene nekog flegšipa.

Osnovne karakteristike

Honor 400 je, sa dimenzijama 156.5 x 74.6 x 7.3 mm, za nijansu manji nego Honor 200. Teži svega 184 grama, što znači da je i za 3 grama lakši od prethodnika. Pokreće ga SNapdragon 7 Gen 3, ima bateriju od 5.300 mAh i zaštitni rejting IP65.

To što su mu dimenzije nešto manje može da vam se svidi ili ne, u zavisnosti od ličnih preferencija. Meni je, na primer, došlo kao dobro osveženje nakon isprobavanja i viđanja sve većih telefona koji ne mogu da stanu ni u džep, a kamoli da lepo leže u ruci.

Honor 400 ima OLED ekran dijagonale 6.55 inča sa frekvencijom osvežavanja od 120Hz, kao i osvetljenje od maksimalnih 5.000 nita što je takođe zgodno u sunčanim danima kada provodite vreme napolju.

Način na koji je ekran "uronjen" u kućište upotpunjava osećaj kompaktnosti, a tu je i razlika između dva modela - Honor 400 Pro ima ekran zaobljenih ivica što daje flegšip osećaj. Ovde, kod Honora 400, ivice su ravne, a kao što već rekoh, zbog dimenzija osećaj skladnosti ne izostaje.

Da ne dužim mnogo oko portova i sličnog, sve je onako kako smo i navikli - USB-C port za punjenje se, uz otvor za SIM i zvučni sistem, nalazi sa donje strane. Drugi deo zvučnog sistema se nalazi odozgo, dok su sa desne strane on/off dugme i kontroleri zvuka.

Zanimljiva stvar je to što ni 400 ni 400 Pro nemaju sa strane "AI dugme", koje je verovatno i najvažnije kod modela Honor 400 Lite. 

Izgleda da je u pitanju bio mali eksperiment koji su Kinezi napravili, pa će verovatno od njegove popularnosti zavisiti da li ćemo ovo korisno dugmence viđati u nekim budućim skupljim modelima, bilo da je u pitanju N serija ili neka druga.

Pozadi se u gornjem levom uglu nalazi modul za kamere nepravilnog oblika (sigurno vas podseća na još jednog "Kineza", malo samo razmislite). Kod Honora 400 tu su smešteni blic i dve kamere: 200MP AI glavna, kao i 12MP ultraširoka kamera. 

Istureni član foto odeljenja, selfie kamera, ima 50MP i Honor ju je klasifikovao kao "portrait selfie" kameru.

AI fotografija

Krećemo "pravo u meso". Bez dileme, glavna karakteristika Honora 400 jeste upravo njegova sposobnost da koristi sistem veštačke inteligencije za pravljenje sjajnih fotografija. 

Zapravo, "mali zeleni ispod kućišta" rade i mnogo više od toga, jer veštačka inteligencija i način na koji je H400 primenjuje dopuštaju vam da se igrate već uslikanim fotografijama, i da ih uređujete bez ikakvog napora.

Da krenemo od osnovnih stvari - fotografije ispod uslikane su samo koristeći kameru Honora 400, bez ikakvih prerada i sličnog. Napolju je bilo malo oblačno ukoliko vam to znači da procenite kvalitet fotografije, ali suštinski nema gotovo nikakvih svetlosnih šumova i fotografija je kristalno jasna.

Osim hardvera, kao što rekoh, Honor je primenio i razna zanimljiva softverska rešenja za uređivanje fotografija. Neka od njih smo viđali kod prethodnih Honor uređaja, neka su postala "opšte mesto" za sve novije telefone, ali Honor koristi svoj AI Image Engine da ipak odradi stvari na svoj način.

Pogledajte, recimo, ove fotografije. Fotografisano je sa istog mesta, samo sa različitim nivoom zuma.

photo-slider visualization

Ukoliko zumirate dovoljno, Honor 400 će sam aktivirati funkciju "AI Super Zoom" (do x30) koja će, nakon što napravite fotografiju, naknadno izoštriti sliku. 

photo-slider visualization

Moći ćete i da vidite kako je izgledala pre i posle AI Super Zoom funkcije, pa da uporedite na taj način. U nastavku evo još nekih zumiranih fotografija.

Kada je u pitanju editovanje uz pomoć AI funkcija, tu Honor 400 donosi zaista široku paletu mogućnosti. 

Najsjajnija zvezda ovde je verovatno "AI Image to Video" konverter, razvijen u saradnji sa Google Veo AI modelom. Koristite ga tako što uzmete statičnu fotografiju, kažete mu da od nje napravi kratak video, i to je cela magija - AI sve sam smišlja i radi. Pogledajte fotografije, a ispod i klipove koji su od njih napravljeni. 

Ovi ljudi iza mene ne postoje

Honor 400 na testu: AI briše granicu između srednje i najviše klase
Jovan Đurić

Izvor: Jovan Đurić

Otkud avion?

Honor 400 na testu: AI briše granicu između srednje i najviše klase
Jovan Đurić

Izvor: Jovan Đurić

*Napomena: imate pravo da 10 puta dnevno iskoristite "AI Image to Video" funkciju do 31. avgusta, a onda će Honor videti da li je usluga dovoljno popularna da nastavi da je pruža.

Piši, briši, dodaj

Još neke od AI funkcija uključuju "AI Eraser" koji uklanja neželjene objekte, "AI Erase Passers-by" da skloni sve one koji vam upadaju u kadar kad se slikate na nekom popularnom turističkom mestu, kao i "AI Remove Reflection" za uklanjanje odsjaja i odraza izazvanih ogledalima ili blicem.

Pogledajte kako radi "AI Eraser"

(Ovo je ista fotografija, bandera je uklonjena "AI Eraser" funkcijom)

Honor 400 na testu: AI briše granicu između srednje i najviše klase
Jovan Đurić

Pored ovoga, na raspolaganju su vam i sledeće opcije: 

* "AI Outpainting" koji proširuje sliku - idealan za slefije koje pravite kako biste ih objavili na Instagram Story, jer su obično u tim situacijama kadrovi nešto uži. Možete da birate između dosta načina na koje želite da se slika popuni, u smislu horizontalno/vertikalno, 16:9 ili 4:3 i tako dalje.

* "AI Upscale" poboljšava fotografije koje su inače slikane u lošoj rezoluciji ili jednostavno smatrate da bi ih trebalo malo "doraditi" tako da zadrže prirodan osećaj.

* "AI Cutout" koristite kada bi trebalo da isečete i pomerite neki objekat na slici, a zatim AI popunjava prostor gde je on stajao. Ovo može biti zgodno kada treba da "promenite poziciju" nekome na fotografiji.

* "AI Face Tune" služi da unapredi fotografiju kada ste na njoj slučajno zatvorili oči. Ova funkcija zatim pretražuje slične fotografije iz vaše galerije i koristi AI da, na osnovu njih, generiše otvorene oči.

Portrait režim "za medalju"

Jedna stvar koju bih posebno istakao kod Honor 400 modela jeste Portrait režim, koji je, čini mi se, u ovoj generaciji dosta napredovao. Možete da birate između četiri varijante (x0.6, x1, x2, x4), a Harcourt nudi tri različita režima: Vibrant, Color i Classic (crno beli). Pogledajte ispod kakve su fotografije uslikane u Portrait režimu, sa različitim zum opcijama.

Noćni režim nije zanemarljiv čak ni kada se koristi zum - AI radi posao čak i previše dobro u nekim slučajevima, pa u pokušaju da pojasni sliku može izgledati pomalo neprirodno, kao da je dan, Selfi kamera je sve ono što od nje i očekujemo sa dobrodošlim dodatkom Portrait režima. Rezultate za noćni režim i selfi kameru možete da pogledate na fotografijama u nastavku:

Hardver + softver

Kao što sam pomenuo nešto ranije, Honor 400 ima bateriju kapaciteta 5.300 mAh. Možda se ovo ne čini mnogo, ali za nedelju dana koliko ga imam na testu, pokazala se izdržljivijom nego što bi se možda reklo na prvi pogled.

Sa početnih 64%, nakon gledanja 2 sata YouTube snimka u 1440p, sa maksimalnim osvetljenjem i maksimalno pojačanim zvukom, nivo baterije je spao na 41%. Od toga do 100% se, uz 66W brzi Honorov punjač, baterija napunila za manje od pola sata. 

Prema rečima samog proizvođača, ukoliko se uključi Turbo-charging režim, baterija se od 0% do 44% može napuniti za 15 minuta, a do 100% sa 46 minuta.

Verzija kod mene je bila 8GB/512GB uz već pomenuti Snapdragon 7 Gen 3. Iako je Honor ovde možda malo razočarao entuzijaste jer koristi isti čipset kao i u ranijem modelu,to ne bi trebalo da vas zavara jer je optimizovan da radi bez "štucanja", bar za ovo vreme koliko je bio kod mene.

Što se tiče softvera, dočekuje nas Honorov MagicOS 9.0 koji je baziran na Androidu 15, i donosi AI funkcije koje smo uglavnom imali prilike da vidimo i ranije ali uz određena poboljšanja.

Izvor: Jovan Đurić

Tu je dobro poznati Magic Portal 2.0 koji sada podržava još više različitih scenarija, pa vam je lakše da ga koristite. Možete, na primer, da zaokružite neki objekat, i on će vam otvoriti internet-stranice koje se najviše na taj objekat odnose.

Izvor: Jovan Đurić

Pored ovoga, Honor 400 ima i korisne funkcije kao što je mogućnost detektovanja deepfake sadržaja, što je sve bitnije u eri opšteg izmišljanja pomoću sve realnije veštačke inteligencije.

Cena

Počevši od 22. maja pa sve do 18. juna, Honor 400 i Honor 400 Pro možete kupiti po specijalnoj ponudi. Honor 400 u varijanti od 256GB i 512GB interne memorije dolazi u bojama Midnight Black i Desert Gold, po promotivnoj ceni od 54.999 dinara, dok je HONOR 400 Pro od 512GB memorije dostupan Midnight Black i Lunar Grey bojama, po promotivnoj ceni od 84.999 dinara. 

Tokom ovog perioda uz Honor 400 Pro stižu sledeći vredni pokloni: punjač od 100W, bežični punjač od 100W, HONOR Choice Earbuds S7 kao i 12 meseci besplatne zamene ekrana (Honor Care+).

Uz Honor 400 model dobijaju se sledeći pokloni: punjač od 66W, HONOR Choice Headphone Pro i 12 meseci besplatne zamene ekrana (HONOR Care+). Za ostvarivanje prava na poklon, neophodno je da kupovina registrovana najkasnije do 2. jula 2025. putem sajta: https://honorregistracijapoklona.rs/.

Zaključak

Honor 400 je telefon koji cilja na flegšip karakteristike tamo gde je današnjem korisniku verovatno i najpotrebije - u sferi fotografisanja, kao i uređivanja slika i video-snimaka. 

Nemoguće je izbeći veštačku inteligenciju i čini se da će ona biti sveprisutna (ako već i nije), a dobra vest za ljubitelje Honora jeste to što nisu zaboravili da je u pitanju trka u kojoj ne učestvuju samo najskuplji telefoni.

Iako umeju da "pokidaju" sa flegšipima kao što je Magic 7 Pro, srednja klasa je mesto gde se Honor oseća kao svoj na svome, i uprav to je dokazano po ko zna koji put. 

Honor je nastavio da N serijom puža premijum osećaj korisnicima za znatno manje novca, i bez obzira na to što je u njemu čipset prethodne generacije, trebalo bi imati na umu da Honor 400 ipak donosi sijaset novih mogućnosti, i kao takav je vredan svakog razmatranja u svojoj klasi.

Podeli:

2 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: