16.05.2025.
13:52
Da li svedočimo rađanju nove AI velesile?
Sporazum koji je potpisan tokom nedavne posete Donalda Trampa Abu Dabiju omogućiće Emiratima pristup najnaprednijim američkim poluprovodnicima za sisteme veštačke inteligencije.

Ovo predstavlja prekretnicu ne samo za tehnološki razvoj UAE, već i za globalnu raspodelu moći u oblasti veštačke inteligencije, piše sajt Bug.
Srž ovog sporazuma čini pristup poluprovodnicima koji pokreću moderne AI sisteme. SAD je pažljivo regulisao izvoz ovih čipova, posebno kako bi ograničio napredak Kine u vojnim ili nadzornim primenama. Spremnost Vašingtona da snabdeva UAE, uprkos ekonomskim vezama sa Pekingom, ukazuje na dve važne stvari, navodi ovaj sajt.
Prvo, SAD pozicionira UAE kao pouzdan centar za razvoj veštačke inteligencije, svojevrsnu neutralnu zonu gde američka tehnologija može napredovati bez rizika da će završiti u kineskim rukama. Drugo, američko rukovodstvo očigledno ozbiljno shvata nastojanja Emirata u oblasti veštačke inteligencije i radije bira saradnju nego da ih svojim odbijanjem usmeri prema kineskim tehnološkim rešenjima.
Ovaj dogovor odražava veštu diplomatsku ravnotežu koju UAE održava već godinama. S jedne strane neguju bezbednosno partnerstvo sa SAD, a s druge uspešno razvijaju ekonomske odnose sa Kinom koja je ujedno njihov najveći trgovinski partner. Osiguravanjem ovog sporazuma, Abu Dabi je pokazao kako se geopolitički položaj može pretvoriti u konkretnu prednost na tehnološkom planu.
Strategija pažljivo smišljena
UAE su svoju poziciju gradili sistematično. Tokom poslednje decenije značajno je ulagao u veštačku inteligenciju, stvarajući "Strategiju UAE za veštačku inteligenciju 2031" i uspostavljajući posebnog ministra za AI.
Alocirana su značajna sredstva za istraživanje, pri čemu je Tehnološki institut za inovacije (TII) u Abu Dabiju razvio sopstveni model velikog jezičkog modela otvorenog koda, Falcon, koji je dizajniran za funkcionisanje uz zapadne i kineske alternative.
Sa osiguranim pristupom američkim čipovima, AI ekosistem UAE podržan suverenim investicionim fondovima i poslovnim propisima mogao bi se razvijati brže.
Ključno pitanje ostaje hoće li postati značajan doprinosilac u oblasti veštačke inteligencije ili će prvenstveno funkcionisati kao posrednik između američkih i kineskih tehnoloških interesa.
Šta su prepreke?
Pristup UAE razlikuje se od drugih tehnoloških centara. Za razliku od Silicijumske doline ili Šenžena, nema opsežnu domaću tehnološku industriju, pa nude finansijske resurse, infrastrukturu i političku neutralnost, što ih čini potencijalno vrednim za multinacionalni razvoj veštačke inteligencije.
Ako se efikasno upravlja, UAE bi mogli postati neutralno područje za veštačku inteligenciju: lokacija gde suprotstavljeni interesi sarađuju uprkos tenzijama.
Pred ambicijama Emirata u oblasti veštačke inteligencije, ipak, stoji nekoliko prepreka. Njihova tehnološka budućnost značajno zavisi od toga hoće li SAD menjati svoju izvoznu politiku, što predstavlja određeni rizik.
Istovremeno, UAE bi mogli da se nađu u nezavidnoj poziciji ako geopolitičke tenzije eskaliraju do tačke gde bi morao da izabere stranu - američku ili kinesku. Tu su i sve glasnija pitanja o etičkim aspektima nadzornih sistema i tehnologija prepoznavanja lica koje UAE aktivno implementira.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar