08.05.2025.
10:42
Pogledajte Crvenog Zmaja! FOTO/VIDEO
AeroVironment je predstavio novu bespilotnu letelicu za jednokratne napade dugog dometa, nazvanu Red Dragon (Crveni Zmaj), dizajniranu da radi sa veoma "ograničenom interakcijom korisnika".

Visoko autonomna municija koristi sistem vizuelne navigacije i optičkog tragača kako bi bila otpornija, posebno u suočavanju sa neprijateljskim sistemima za elektronsko ratovanje. Mogućnosti Red Dragona takođe vraćaju u fokus debatu o smrtonosnom autonomnom oružju, koja je posebno porasla usred napretka u tehnologijama veštačke inteligencije i mašinskog učenja, prenosi TWZ.
AeroVironment je električno napajani Red Dragon težak 20 kilograma, dizajniran za lansiranje katapultom sa zemlje, predstavio na ovogodišnjoj SOF Week konferenciji. Predstavnici kompanije su sa izložbenog prostora ponudili dodatne detalje o dronu, za koji se tvrdi da ga je u borbi već koristio najmanje jedan neimenovani korisnik.
Red Dragon je dizajniran oko visoko automatizovanog koncepta kontrole sa "opcionim čovekom u lancu komande", i "sa veoma ograničenom interakcijom korisnika", rekao je za TWZ u intervjuu Majkl Bigni, direktor programa u AeroVironmentu.
"Oslanja se na našu vizuelnu navigaciju, digitalno uparivanje scena i ojačani GPS da stigne od lansiranja do cilja, a zatim se oslanja na automatsko prepoznavanje ciljeva sa našom SPOTR-Edge linijom proizvoda za identifikaciju i ispitivanje ciljeva", istakao je.
Navigacioni sistem drona takođe integriše podatke iz drugih izvora, uključujući senzore brzine vazduha, laserske daljinomere i "optičko plovljenje" u svojoj kameri kako bi pomogao u određivanju položaja bez potrebe za GPS vezom.
Sam dron je dizajniran oko "manje-više koncepta jedrilice sa pogonom, tako da želi da leti, želi da ostane u vazduhu. To vam daje dosta dobrog vremena zadržavanja, tako da zaista možete da 'ispitate' ciljeve koje tražite", dodao je Bigni. "Obično ćemo prelaziti oko 25 metara u sekundi, tako da je ukupno vreme leta za oko 400 kilometara oko pet ili šest sati.
AeroVironment tvrdi da Red Dragon takođe može da ubrza do oko 160 kilometara na sat (45 metara u sekundi) u završnom sprintu ka cilju. Dron nije dizajniran da bude višekratan ako nakon lansiranja ne pogodi cilj.
Nosivost tereta do 10 kg
Red Dragon ima modularni prostor za korisni teret sa maksimalnom težinom od oko 10 kilograma. Standardni teret trenutno je bojeva glava sa eksplozivno formiranim penetratorom (EFP) težine oko 2,3 kilograma, što bi mu dalo određeni stepen protivoklopne sposobnosti. AeroVironment navodi da bi se u prostor mogao smestiti i teret za elektronsko ratovanje ili senzorski teret.
Jednostavnost dizajna kako bi se ubrzala proizvodnja i zadržali niski troškovi takođe je bila fokus procesa dizajniranja Red Dragona, prema AeroVironmentu.
Dron u velikoj meri koristi komercijalno dostupne komponente, a na horizontu bi mogla biti i verzija pogodnija za izvoz koja ne podleže američkim propisima o međunarodnom prometu oružja (ITAR). Generalno, precizna municija koja se može nabaviti u značajnim količinama relativno brzo i jeftino je od velikog i sve većeg interesa za američku vojsku i druge oružane snage širom sveta.
Pored svih ostalih karakteristika, ističu se visokoautonomne navigacione sposobnosti Red Dragona.
"Dakle, postavljamo ciljnu zonu u kojoj će se očekivani cilj nalaziti. To može biti mala kutija. U zavisnosti od toga koliko je velika, daćemo vam mogućnost tranzita, a onda kada ga Red Dragon ispita i pronađe cilj, koliko dugo će ići do tog cilja zavisi od toga kolika je ta kutija. Naš ugao napada može donekle da varira... generalno, imate oko minut nakon što pronađete cilj", rekao je Bigni.
"Bilo da je u pitanju stacionarni infrastrukturni objekat, zgrada, kompleks, pokretna meta poput vozila... raznovrsnost ciljeva koje Red Dragon može da gađa je prilično velika", dodao je on.
Važno je napomenuti da su sistemi vizuelne navigacije i optički tragači, generalno, pasivni i imuni na radiofrekventne napade elektronskog ratovanja. Upotreba tih sposobnosti može samo smanjiti sopstvenu emisiju signala Red Dragona, što bi protivnicima otežalo da uoče i prate dron, i da uopšte znaju da su na meti.
Red Dragon takođe ima nizak zvučni potpis, prema proizvođaču. Mnogi trenutno raspoređeni sistemi protiv drona u velikoj meri se oslanjaju na pasivnu detekciju signala kako bi upozorili operatere na dolazeće pretnje i pomogli im da ih angažuju.
Ometači elektronskog ratovanja su takođe uobičajeni među današnjim sposobnostima protiv drona, a njihova efikasnost je jasno demonstrirana u tekućem sukobu u Ukrajini.
Operater? Može, a i ne mora
Ukrajinske i ruske snage su se prilagodile teškom okruženju elektronskog ratovanja kontramerama poput bespilotnih platformi sa fizičkim optičkim kablovima koji se vuku do njihovih operatera, što nameće drugačija ograničenja. AeroVironment navodi da su lekcije naučene iz upotrebe njihove porodice bespilotnih municija "Switchblade" u Ukrajini, kao i na drugim neimenovanim lokacijama, uticale na razvoj Red Dragona.
Red Dragon ima radio vezu sa operaterom, kao i ojačani GPS za pomoć u navigaciji, ali AeroVironment jasno stavlja do znanja da dizajn nije napravljen sa stalnom ljudskom interakcijom na umu.
"Dakle, imamo radio u njemu preko kojeg imate ograničenu interakciju tokom ključnih trenutaka trenutaka tokom misije", rekao je Bigni.
"Uvek možete poslati novu misiju za preusmeravanje, odnosno poslati ga da ode na drugi cilj. Kada letelica vidi cilj, ispita ga i kaže: 'Meta je identifikovana', poslaće vam povratnu informaciju koju možete da potvrdite ili odbijete", objasnio je on.
Maksimalni domet na kojem operater može biti od drona zavisi od različitih faktora, uključujući prisustvo elektronskog ratovanja. U optimalnim uslovima, direktna linija vidljivosti od korisnika na zemlji do drona mogla bi da se proteže do oko 64 kilometra, prema AeroVironmentu.
Kao što je napomenuto, ovo bi se moglo dodatno proširiti korišćenjem releja, uključujući i one u vazduhu. Režim rada Red Dragona po "defaultu", ako se veza sa operaterom izgubi, i da li može samostalno da gađa ciljeve, nije jasan, ali AeroVironment navodi da proces planiranja misije uključuje kreiranje "plana za prinudno sletanje".
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar