Aktuelno 0

05.05.2025.

13:30

Tramp je spreman...

Američki predsednik Donald Tramp potvrdio je da bi produžio rok do 19. juna za odvajanje američkih operacija TikToka od kineske kompanije ByteDance, ukoliko do tada ne bude postignut dogovor.

Izvor: Bug

Tramp je spreman...
Muhammad Alimaki / Shutterstock.com

Podeli:

"Uradio bih to... Voleo bih da vidim da se to reši", izjavio je Tramp za NBC News tokom intervjua u emisiji "Meet the Press" s Kristen Velker koji je snimljen u petak, a emitovan u nedelju širom Sjedinjenih Država.

Predsednik je već dva puta odložio primenu zabrane koju je izglasao Kongres, a koja je izvorno trebalo da stupi na snagu u januaru. Tramp je naveo svoju "slabu tačku" za ovu platformu, pripisujući joj zasluge za privlačenje mladih birača na predsedničkim izborima 2024. Društvenu mrežu trenutno koristi oko 170 miliona Amerikanaca.

Odnosi s Kinom komplikuju dogovor

Planiran je bio dogovor prema kojem bi se američke operacije TikToka odvojile u novu kompaniju sa sedištem u SAD-u, koja bi bila većinski u vlasništvu američkih investitora. Međutim, pregovori su zakočili nakon što je Kina objavila da neće odobriti dogovor nakon Trampove najave visokih carina na kinesku robu.

Kompleksna situacija uključuje osetljivu ravnotežu između nacionalne bezbednosti, međunarodnih odnosa i visokih finansijskih uloga. Tramp je za NBC News izjavio da je Kina zainteresovana za postizanje dogovora, ukazujući na uticaj carina od 145% na kinesku robu. Napomenuo je da neće ukinuti carine da bi doveo Peking za pregovarački sto, ali bi mogao da ih smanji kao deo šireg sporazuma.

Pravna pitanja u vezi sa produženjem rokova

Neki zakonodavci izrazili su zabrinutost u vezi sa predsjednikovim ovlašćenjima za odlaganje sprovođenja zakona. Senator Mark Vorner, vodeći demokrata u Komisiji za obaveštajne poslove Senata, tvrdi da Trampova odluka o produženju roka krši zakon. Vorner takođe sugeriše da predloženi dogovor ne bi zadovoljio zakonske uslove za eliminisanje uticaja ByteDance-a nad američkim operacijama TikToka.

Pravni stručnjaci smatraju da su Trampova odlaganja putem izvršnih naredbi u sukobu s federalnim zakonom o zabrani TikToka, koji zahteva ispunjavanje određenih uslova pre produženja rokova. Tehnički, zakon je već načinio TikTok ilegalnim u SAD-u osim ako ByteDance ne izvrši prodaju američkih operacija aplikacije.

Kupci i dalje pokazuju snažno interesovanje

Uprkos komplikacijama, nekoliko velikih igrača izrazilo je interesovanje za preuzimanje američkih operacija TikToka. Različite strane, uključujući Oracle, Amazon i AppLovin, pokazale su zainteresovanost za kupovinu američke imovine TikToka, prema ranijim izveštajima.

ByteDance je u zvaničnom saopštenju potvrdio da "kompanija razgovara s američkom vladom o potencijalnom rešenju za TikTok u SAD-u", ali je napomenuo da "sporazum nije izvršen" te da "postoje ključna pitanja koja je potrebno rešiti".

Šta dalje s TikTokom?

Dok se približava junski rok, fokus će biti na tome da li pregovarači mogu da savladaju prepreke nastale zbog napetosti između SAD-a i Kine. Plan koji se trenutno razmatra uključivao bi kreiranje američkog entiteta za TikTok i smanjenje kineskog vlasništva ispod nivoa od 20% koji zahteva američki zakon.

"U jednom trenutku sniziću ih [carine] jer inače nikad ne bismo mogli da poslujemo s njima. A oni veoma žele da posluju," rekao je Tramp tokom NBC intervjua, sugerišući mogući prostor za kompromis u širim američko-kineskim odnosima.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: