07.03.2025.
17:32
Da li koristite mobilno bankarstvo? ANKETA
Na kraju prošle godine, mobilno bankarstvo u Srbiji koristilo je 4,6 miliona korisnika, što je za 13,9 odsto više nego na kraju 2023. godine, kada je bilo registrovano četiri miliona.

Kada se još malo ode unazad, vidimo da je ova brojka čak 222,7 odsto veća nego na kraju 2018. godine, objavila je danas Narodna banka Srbije (NBS)
Kada je reč o elektronskom bankarstvu, na kraju 2024. godine za ovu uslugu bila su registrovana 4,4 miliona korisnika, 7,5 odsto više u odnosu na kraj 2023. godine, kada je bio registrovan 4,1 milion korisnika.
Pored rasta broja korisnika, porastao je i broj plaćanja instrumentima digitalnog bankarstva, pa je prošle godine mobilnim bankarstvom obavljeno najviše plaćanja do sada i to 109,3 miliona plaćanja, što je 25,7 odsto više nego u 2023. godini.
S druge strane, broj plaćanja elektronskim bankarstvom tokom prethodnih godina stabilizovao se, pri čemu je u 2024. godini obavljeno 142,5 miliona plaćanja - za 1,8 odsto manje nego u 2023. godini, prenosi Tanjug.
Povećano je i interesovanje za brz i lak prenos sredstava korišćenjem broja mobilnog telefona, tj. za uslugu "prenesi", započeti trend rasta broja korisnika nastavljen je i u 2024. godini, na čijem kraju je bilo više od milion registrovanih korisnika, odnosno tri puta više u odnosu na kraj 2023. godine.
Kako da ne budete finansijska mula?
Nedavno je Udruženje banaka Srbije upozorilo na novi tip internet prevare koji od žrtve čini "finansijsku mulu".
Ova prevara ne izgleda ništa posebno komplikovana, ali ako je ne prepoznate na vreme i učini vam se da je u pitanju samo lak način da dođete do novca, možete snositi ozbiljne posledice.
Prevaranti vrbuju ljude preko oglasa za "posao iz snova", lažnih poslovnih ponuda, trgovine nepostojećom robom ili čak direktnim kontaktima na društvenim mrežama i forumima.
Cilj prevaranata jeste da nađu nekoga ko će, često nesvesno, prebacivati novac stečen kriminalnim aktivnostima, a sumnjivu ponudu možete da prepoznate tako što će vam se ponuditi posao koji zahteva samo primanje i prosleđivanje novca.
Takođe, ako se oglas odnosi na brzu i sigurnu zaradu bez iskustva, velika je šansa da se radi o prevari.
Da biste izbegli da postanete žrtva ovog kriminala, pridržavajte se sledećih saveta:
- Ukoliko ste primili sumnjiv mejl, ne odgovarajte na njega i ne otvarajte linkove;
- Proverite detalje o kompaniji koja vam je ponudila posao (naročito ako je inostrana);
- Nikome nemojte odavati podatke o svom bankovnom računu;
- Ako sumnjate da ste uključeni u prevarne aktivnosti "finansijske mule", prekinite transfer novca, obavestite svoju banku, servis koji ste koristili da obavite transakciju, kao i policiju.
Komentari 7
Pogledaj komentare Pošalji komentar