11.02.2025.
9:15
Moćni kineski AI uplašio i ove zemlje: Evo gde je DeepSeek sada zabranjen
Nakon što je kineski AI startap nedavno uzdrmao gotovo čitav tehnološki svet, bura se ne stišava.

DeepSeek je nedavno prestigao ChatGPT po broju preuzimanja u prodavnicama aplikacija, a pojava ovog moćnog AI-ja je uzdrmala i berze širom sveta.
Naravno, ovakav uspeh nakon početnog iznenađenja i straha doveo je do toga da DeepSeek polako počinje da se zabranjuje, a broj država u kojima je upotreba DeepSeeka kompletno ili delimično ograničena konstantno se uvećava.
Ne predstavlja iznenađenje što je DeepSeek među prvima zabranjen u SAD-u, jer ova država kinesku tehnologiju već dugo smatra neprijateljskom i pokušava da je sputa ili obuzda na sve načine. To se ne menja ni sa novom administracijom, na čelu sa Donaldom Trampom.
- Kongres zabranio DeepSeek
- Počelo je: Kineski DeepSeek već zabranjen u Americi
- Novi zakon predlaže do 20 godina zatvora za upotrebu DeepSeeka
Tako je Teksas prva američka država u kojoj je zabranjen DeepSeek, a to se prcvenstveno odnosi na uređaje koje koriste vladini zvaničnici i institucije. Ovo ne predstavlja iznenađenje, jer je Teksas još ranije zabranio neke aplikacije, kao što su RedNote i Lemon8. Zanimljivo je da su sve ove aplikacije u vlasništvu kineske kompanije ByteDance, koja je vlasnik TikToka.
Kada je u pitanju Evropa, DeepSeek je prvo zabranjen u Italiji, a ova zemlja je i globalno prva koja je zabranila moćni kineski AI. Razlog zabrane je to što DeepSeek navodno nije dovoljno uložio u pitanja privatnosti, praksama prikupljanja podataka i drugim temama bezbednosti.
DeepSeek je u međuvremenu zabranjen i u Tajvanu, Japanu, Francuskoj i Irskoj. Australija je takođe među zemljama koje su zabranile DeepSeek, a vlada ove države je zabranila AI na svim uređajima u državnoj službi, navodeći rizik koji predstavlja kineski startap sa svojim AI tehnologijama.
Pored toga, Južna Koreja je odlučila da se pozabavi slučajem DeepSeeka pa će delimično zabraniti startap i poslaće zvaničan upit sedištu DeepSeeka u Kini kako bi od startapa potvrdila procedure za prikupljanje ličnih podataka korisnika.
- Kineski DeepSeek AI ruši berze: Nvidia izgubila skoro 600 milijardi dolara
- Osnivač OpenAI-ja pohvalio kineski DeepSeek: Impresivan model
- Kinezi slave DeepSeek: Ko je čovek koji ga je stvorio?
- Šta kineski AI DeepSeek zna o vama?
Zanimljivo je da, za razliku od drugih velikih kineski tehnoloških kompanija koje imaju stotine hiljada zaposlenih, DeepSeek funkcioniše kao istraživačka laboratorija, u kojoj rade uglavnom mladi diplomci i doktoranti sa vrhunskih kineskih univerziteta.
Tako da će biti interesantno videti na koji način će se DeepSeek izboriti sa pritiskom koji stiže sa svih strana i pre svega da li će uspeti da odgovori na zahteve vlada širom sveta i utiče na poboljšanje bezbednosti i reguliše pitanja prikupljanja podataka.
Komentari 7
Pogledaj komentare Pošalji komentar