Postoje noći koje se pamte po osećaju u grudima, po tišini pre poslednjeg zvižduka i po urliku koji iz nje eksplodira. Po ponosu i po identitetu, po načinu na koji predstavljaš sebe.
Polufinale Evropskog prvenstva u vaterpolu između Srbije i Italije bilo je upravo takvo veče.
Veče u kojem se nije igrala samo utakmica, igrala se istorija, igrala se vera i igrala se Srbija (17:13).
Ne da bi nekome nešto dokazali, već da bi sve podsetili na ono što se u ovoj zemlji nikada ne zaboravlja: ko smo, šta smo i odakle dolazimo.
Jer koliko god vaterpolisti Srbije bili veliki, oni uvek moraju iznova da podsećaju na svoju veličinu.
Srbija je opet tamo gde joj je mesto, u finalu Evrope. Posle velike trijumfa nad Italijom i verovatno najbolje partije "delfina" na ovom prvenstvu, prekinut je osmogodišni post bez evropske medalje, a poslednji put kada je Srbija igrala finale Evropskog prvenstva, 2018. u Barseloni, završilo se zlatom.
Slobodan Sandić / Vaterpolo savez Srbije
I ništa od ovog nije došlo tiho niti slučajno. Došlo je uz prkos, inat i onaj dobro poznati pobednički DNK koji ova reprezentacija nosi sa sobom i koji se prenosi sa generacije na generaciju.
Polufinale protiv Italije bilo je školski primer timske pobede. Utakmica u kojoj je Srbija igrala kao jedan, disala kao jedan i reagovala kao šampion onda kada je bilo najteže.
A bilo je teško, jer je Srbija u finišu prvog poluvremena odlukom sudija ostala bez kapitena i lidera Nikole Jakšića.
Crveni karton isključio je jednog od najboljih igrača današnjice, ali je uključio njegove saigrače na turbo mod. Trenutak koji bi slomio mnoge, a ali ne i tim Uroša Stevanović, čiji izabranici postaju razgoropađene vodene zveri.
Umesto straha i strepnje, videli smo još jači napor, veću želju, još čvršću odbranu i još glasniju poruku: "Nepravda je nama pokretački impuls".
U inat bolnoj činjenici da bi se za zlato možda mogli da bore bez čoveka koji je motor ovog tima.
Kao da je tada probuđen onaj najopasniji deo Srbije, onaj koji se pojavljuje kada joj kažu da ne može.
Slobodan Sandić / Vaterpolo savez Srbije
Kada je otpišu i pomisle da je vreme prošlo, tada ova ekipa igra najbolje i postaje nezaustavljiva.
Na golu je blistao mladi Milan Glušac. Četrnaest odbrana, potpuna mirnoća, autoritet kakav se ne uči, već nosi. Partija za MVP priznanje i utakmica koja se pamti, sa samo 23 godine, na debitantskom velikom takmičenju. A ispred njega, odbrana bez panike i bez straha. Temelj svega.
Na dva metra od gola, centri Nemanja Vico i Đorđe Lazić odradili su prljav posao besprekorno, dok su Dušan Mandić i Strahinja Rašović (po četiri gola) preuzimali odgovornost u napadu, pogađali kada je bilo najpotrebnije i pokazali kako izgleda liderstvo u bazenu.
Ovo nije bila samo pobeda nad Italijom. Ovo je bila pobeda vere i karaktera. Trijumf koji podseća javnost da Srbija nije izgubila ono najvažnije - pobednički mentalitet. Taj gen ne nestaje, on se samo prenosi.
I ništa u petak veče nije bilo slučajno: ni mesto, ni datum, ni način.
Jer Srbija 23. januara u Beogradskoj areni jednostavno ne zna da gubi. Finale je izboreno baš na godišnjicu evropskog zlata iz 2016. godine, kao podsetnik i poruka. Kao zavet: ne damo se nigde i nikome, a posebno ne u svojoj kući.
Slobodan Sandić / Vaterpolo savez Srbije
Lakše nam je, čini se, da sumnjamo nego da verujemo. Bilo je onih koji nisu verovali da je finale dostižno.
Ima i onih koji još uvek ne veruju u ovu ekipu. A ona je najopasnija upravo tada, kada je razljutite i naterate da pred svojom publikom pokaže da ne može baš svako da se igra sa trostrukim olimpijskim šampionima.
Post bez evropske medalje je prekinut, ali apetiti nisu zadovoljeni. Ono što uliva mir pred finale jeste činjenica da Srbija zna kako se igraju finala. I, još važnije, zna kako se dobijaju (17/17 borbu za zlatne kolajne na velikim takmičenjima).
Smirenost posle velike pobede, prve evropske medalje ove generacije i prve pod vođstvom Uroša Stevanovića, govori da pritisak neće biti problem.
Evropa i Mađarska u nedeljnom finalu (20.30) će imati još jednu priliku da se podsete ko je Srbija i šta ona predstavlja.
Jer Srbija ne ulazi u finale da bi učestvovala, ulazi da bi pobedila.
Partizan je posle velike borbe savladao Mačvu u Šapcu rezultatom 3:1. Zubairu je doneo vođstvo crno-belima, Vidakov izjednačio, a pobedu su u finišu overili Demba Sek i Šaka Traore.
Luka Vildosa nalazi se na korak od prelaska u Partizan, što bi predstavljalo jedan od zvučnijih transfera ovog leta, ali i potpuni zaokret u odnosu na izjavu koju je Argentinac dao pre samo godinu dana.
Fudbaler Vanja Dragojević ovog leta bio je jedan od najtraženijih igrača iz Partizana, a prema pisanju škotskih medija, odbio je ponude nekoliko evropskih klubova kako bi karijeru nastavio u Glazgov Rendžersu.
Dolazak Lebrona Džejmsa u Filadelfiju već je izazvao ogromnu pažnju NBA javnosti, a očekuje se da će Seventisiksersi naredne sezone biti među najzastupljenijim ekipama u nacionalnim televizijskim prenosima.
Crvena zvezda opravdala je ulogu velikog favorita i deklasirala Larn sa 4:0 u prvom meču drugog kola kvalifikacija za Ligu šampiona. Dvostruki strelac bio je Bruno Duarte, a mrežu domaćina pogađali su još Kostov i Čam.
Partizan je posle velike borbe savladao Mačvu u Šapcu rezultatom 3:1. Zubairu je doneo vođstvo crno-belima, Vidakov izjednačio, a pobedu su u finišu overili Demba Sek i Šaka Traore.
Vaterpolista Srbije Vasilije Martinović govorio je za B92.sport o utiscima koji se, verovali ili ne, još uvek nisu potpuno slegli nakon osvajanja zlata na Evropskom prvenstvu.
Ministarstvo sporta Republike Srbije brzo je reagovalo nakon velikog uspeha vaterpolo reprezentacije, i za manje od 24 časa od osvajanja zlatne medalje izvršilo je isplatu novčanih nagrada igračima i selektoru nacionalnog tima.
Neka takmičenja se najave bez euforije, samo stavom i nekom čudnom sigurnošću koja lebdi u vazduhu. Baš tako je počela priča vaterpolista Srbije o zlatu u Beogradu.
Dolazak Lebrona Džejmsa u Filadelfiju već je izazvao ogromnu pažnju NBA javnosti, a očekuje se da će Seventisiksersi naredne sezone biti među najzastupljenijim ekipama u nacionalnim televizijskim prenosima.
Vojvodina je sastavila prilično jak tim za narednu sezonu, ali se protiv Ferencvaroša nije proslavila. Uoči dolaska još jednog velikana, Ajaksa, "lale" su deklasirale OFK Beograd.
Ferrari SF90 Spider vredan do 1,5 miliona australijskih dolara (900.000 evra) potpuno je uništen nakon udara u drvo u Australiji. Iako se automobil prepolovio, vozač je iz njega izašao bez ijedne povrede.
Luksuzni SUV Zeekr 9X izazvao je veliku pažnju nakon što je vlasniku, odmah po izlasku iz Kine, blokirao pojedine funkcije vozila. Proizvođač je priznao grešku, izvinio se i najavio izmene softvera.
U fabrici AGR u Šušarima počela je serijska proizvodnja nove poslovne limuzine Tenet A8. Kupcima će biti ponuđen sa dva benzinska turbo motora i bogatom opremom.
Kupci polovnih automobila u Nemačkoj konačno imaju razloga za zadovoljstvo. Cene većine vozila nastavljaju da padaju, ponuda raste, dok su jedini izuzetak električni automobili, čija je prosečna cena ponovo skočila.
Rusija je razvila patrone "Mnogotočije" čiji se metak po ispaljivanju raspada na tri dela. Nova municija namenjena je standardnim puškama i ima za cilj lakše obaranje brzih dronova na frontu.
OpenAI model samostalno je hakovao platformu Hugging Face, što je pokrenulo hitne pregovore u San Francisku. Direktor napadnute mreže sada traži potpunu transparentnost i 100 miliona dolara za odbranu.
Sve više firmi u Srbiji AI ne posmatra kao eksperiment, već kao deo svakodnevnog poslovanja, uz sve strožije zahteve za bezbednost i kontrolu podataka.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar