Godinama su ga mediji selili u redove evropskih velikan, a on je na vrhuncu karijere izabrao Saudijsku Arabiju.
Sergej Milinković-Savić šokirao je srpsku, evropsku pa i svetsku javnost odlukom da prihvati ponudu Al Hilala.
U 29. godini Milinković-Savić je u, što bi mnogi rekli, idealnim igračkim godinama.
Jedan od najboljih vezista Serije A ali i Evrope, živa legenda Lacija koga su mnogi ovog leta očekivali da vide u redovima Juventusa ili možda u Premijer ligi.
Godinama su italijanski mediji plasirali informacije o interesovanju italijanskih giganata, potom Mančester junajteda, Arsenala, Pari Sen Žermena, pa i Real Madrida.
Nikad ta interesovanja nisu potvrđena, ako ćemo iskreno, moguće da nije ni bilo ponuda, samo se javljao predsednik Lacija Klaudio Lotito izjavama da neće pustiti svoj dragulj za manje od 100, 120, 150 miliona evra.
Na kraju ga je prodao za 40, ali izbegavši da pojača konkurenciju u Kalču.
Lotito je morao da pristane na transfer, jer je Sergeju ostala još samo jedna godina ugovora.
Ali dok odluka Lacija nije neočekivana, jeste Sergejeva. I javnost danima diskutuje da li je ona ispravna ili ne i zašto nije.
Izbor
Argumenata za i protiv je gomilu, svaki od njih je dobar, ali na kraju možemo samo da zaključimo da je – šteta.
Šteta za Sergeja, šteta za fudbal, šteta za reprezentaciju Srbije. Jer ne ide se u njegovim godinama u Saudijsku Arabiju. Tamo se ide u penziju.
Ali u situaciji u kojoj se našao Sergej je imao samo dva izbora – srce i razum.
Srce mu je verovatno govorilo da je prerano da napusti lige "petice", pre nego što je iskusio Ligu šampiona i pravu borbu za trofeje.
Međutim, ponuda koju je dobio je jedna od onih koja se ne odbija.
Oko 30 miliona evra godišnje, ako je verovati izveštajima, je novac koji nikoga ne može ostaviti ravnodušnim.
Posebno u trenutku kada vi na svom ugovoru imate pet puta manji iznos.
A iako je ispred vas još dosta igračkih godina, ipak ste u 29. bliži kraju nego početku karijere. A koliko je karijera okončano u sekundi zbog povrede ili nekih drugih nepredviđenih okolnosti.
I koliko je tek igrača koji su odbili šansu koja se ukazala Sergeju i na kraju su se zbog toga pokajali.
Prošle su vaše idealne godine za selidbu u veći klub, idealne u smislu kad ste mlađi lakše se svuda uklopiti i ispraviti potencijalnu grešku koju napravite u izboru sredine, pa su sada verovatno i manje vaše fudbalske ambicije.
A dobili ste šansu da za samo godinu dana zaradite koliko ste tokom cele svoje karijere i da to na kraju utrostručite i bez ikakve dileme obezbedite svoju ali i budućnost svoje porodice. Za nekoliko kolena.
Iz tog ugla Sergejeva odluka je više nego razumna.
Naravno, većina posmatrača sa strane bi rekla da nikad ne bi izabrali novac ispred šanse da igraju za neki veliki tim, da ponesu dres Juventusa, Junajteda, Reala, da se stalno bore za trofeje i istoriju, ali dok se ne nađu u toj situaciji, ne znaju kakav je taj izbor.
Većina ljudi i za mnogo manje sume, a ne pričamo o milionima, čak ni o stotinama ili desetinama pa ni hiljadama evra, već o stotinama, odustaje od svojih snova kako bi osigurala svoju budućnost.
Naravno da to nije isto i da kada su u pitanju stotine svaka stotina više je ogromna, dok vam sa pet miliona neće faliti ništa što možete da imate sa 30. Ali trideset miliona je trideset i uvek će biti.
Mi možemo samo da se vratimo na gore istaknuti zaključak da je šteta, kako za njegovo fudbalsko nasleđe, tako za ljubitelje fudbala.
Jer će se za nekoliko godina, kada okonča karijeru, svi, a verovatno i on sam, pitati šta je mogao da ostvari da je ostao u Evropi.
Kakav je igrač mogao da postane, šta je mogao da postigne, šta je mogao da osvoji... A mi ostajemo bez šanse da na velikoj sceni gledamo još jednog sjajnog igrača.
Gledaćemo ga svakako kako igra u Saudijskoj Arabiji, ali da se ne lažemo, koliko god da ulože novca i koliko god zvezda da dovedu, ta liga i taj fudbal će uvek biti bliži poluamaterskom nego vrhunskom fudbalu.
I svi će samo pamtiti kako je na vrhuncu karijere izabrao novac ispred fudbala.
Život
Foto: Profimedia
A posebna šteta je za našu reprezentaciju, jer odlaskom Milinković-Savića u Saudijsku Arabiju "orlovi" ostaju bez igrača sa iskustvom i kvaliteom fudbala iz liga "petice".
I to bitnog igrača, jednog od nosilaca igre našeg tima. Igrača koji je trebalo da bude možda i ključni na Evropskom prvenstvu sledeće godine na koje pokušavamo da stignem duže od dve decenije.
Možda ga odlazak iz Italije rastereti i on sa mnogo više elana i žara zaigra za reprezentaciju, ali vremenom će se odlazak u Saudijsku Arabiju primetiti u nivou njegove igre.
Neće Sergej zaboraviti da igra fudbal u Al Hilalu, ali nikad igrač koji igra u tom rangu ne može biti na nivou fudbalera iz liga "petice", ma koliko on bio talentovan i kvalitetan.
To posebno dolazi do izražaja u velikim utakmicama, sa jakim pritivnicima i na velikim takmičenjima. Jer ništa ne može da vas spremi za težak izazov kao jaka konkurencija i jaki rivali.
Jer koliko god Sergej bude dobro trenirao, koliko god bude davao golova i asistirao u Saudijskoj Arabiji, saigrači i rivali vas čine boljim, teraju da budete bolji i pomažu u vašem napretku, a fudbal u Saudijskoj Arabiji ni na koji način ne može da parira kvalitetu onoga u Evropi.
Ali na kraju krajeva, to je Sergejev život, Sergejeva karijera, Sergejeva odluka i samo on je imao pravo da napravi izbor koji je napravio.
Možda će za neku godinu da zažali za nekim propuštenim šansama, ali nema sumnje da je izabrao ono što je bolje za njega i njegovu porodicu i to moramo da poštujemo.
Fudbal odavno nije emocija, već čist biznis.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Ministri iz reda Bošnjaka u Savetu ministara BiH nisu danas podržali predloženi zaključak o otvaranju novog graničnog prelaza u Gradiški, potvrđeno je za portal sarajevskog Avaza.
Rat u Ukrajini ušao je u 1.545. dan, a Rusija je pokrenula kombinovani napad na Ukrajinu sa više od 500 dronova i 20 raketa. Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski potvrdio je da su Rusi gađali Dnjepar više od šest časova.
Rat u Ukrajini ušao je u 1.545. dan, a američki predsednik Donald Tramp negirao je medijske izveštaje da je kineski lider Si Đinping rekao da bi ruski lider Vladimir Putin na kraju mogao da zažali zbog invazije na Ukrajinu.
Rat u Ukrajini – 1.547 dan. Ukrajina je nastavila napade na rusku naftnu infrastrukturu. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da moguć susret ruskog predsednika Vladimira Putina i njegovog američkog kolege Donalda Trampa u Kini na jesen.
Kako bi se dobile nove količine vode za potrebe građana Kragujevca, prošle godine počelo se sa revitalizacijom reni bunara u Brzanu. Nakon što su revitalizovana tri reni bunara, u ovoj godini rade se još četiri.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gost je emisije "Četvrtkom u 9" na RTS-u gde je rekao da nije optimista po pitanju NIS-a, ali da će Srbija pronaći rešenje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da očekuje posetu ukrajinskog lidera Volodimira Zelenskog Srbiji, navodeći da Beograd ima korektne odnose i sa Moskvom i sa Kijevom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da očekuje posetu ukrajinskog lidera Volodimira Zelenskog Srbiji, navodeći da Beograd ima korektne odnose i sa Moskvom i sa Kijevom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da policija u Srbiji ne može da bude tajkunska i da je državi potrebna policija koja radi u službi građana.
Ministar prosvete prof. dr Dejan Vuk Stanković najoštrije je osudio postupak prištinskih vlasti i pritvor za direktore srpskih obrazovnih i zdravstvenih institucija.
Sukob na Bliskom istoku – 83. dan. Teheran dobio predlog SAD za okončanje rata, koji se, kako se navodi, razmatra. Američki ministar odbrane poručio da je vojska SAD spremna za napad.
Krave mogu da prepoznaju lica, pa čak i da povežu poznati glas sa odgovarajućim licem, pokazala je danas objavljena studija objavljena u časopisu "PLOS One".
U top 5 su ušla dva takmičara iz regije sever - Anđelina i Pavle, i po jedan takmičar iz ostalih regija: Amer kao pobednik tima Beograd, Dragana kao najbolja iz tima jug-istok i Milica pobednik tima zapad centar.
U pretposlednjoj epizodi svoje emisije The Late Show, voditelj Stiven Kolbert u sredu je doživeo zamenu uloga, pri čemu su mu brojne poznate ličnosti postavljale pitanja iz njegovog čuvenog segmenta Colbert Questionert.
U Golubačkoj tvrđavi pronađen je nadgrobni spomenik zaboravljenog velikaša Stefana Kuveta, sina velikog čelnika despota Stefana Lazarevića, Vuka Kuveta.
Lekar Amir Kan upozorio je na oprez prilikom uzimanja određenih dodataka ishrani, ističući da je ta industrija nedovoljno regulisana, zbog čega potrošači često ne znaju šta tačno unose u organizam.
Polno prenosive bolesti su u porastu širom Evrope, a broj slučajeva gonoreje i sifilisa dostigao je rekordan nivo u 2024. godini, pokazuju najnoviji zvanični podaci, piše danas Politiko.
Uobičajeni konzervansi koji se koriste u mnogim industrijski proizvedenim namirnicama radi sprečavanja razvoja bakterija i buđi povezani su sa 29 odsto većim rizikom od povišenog krvnog pritiska i 16 odsto većim rizikom od srčanog i moždanog udara.
Kompanija Eli Lili saopštila je danas da je njen eksperimentalni lek retatrutid pomogao pacijentima kojima je dijagnostikovana gojaznost da izgube više od 28 odsto težine tokom godinu i po dana u ispitivanju kojim bi se otvorio put da lek bude odobren.
Zvaničnica Koalicije za inovacije u pripremljenosti za epidemije (CEPI) Džejn Halton izjavila je danas da se procenjuje da slučajevi koji su do sada identifikovani u epidemiji ebole u Kongu predstavljaju samo vrh ledenog brega.
Iran has executed four men, including Kurdish activists and Iraqi nationals, without informing their families and following what human rights organizations describe as disputed trials, according to reports from rights groups.
In a well-known restaurant in Belgrade, the owner of the establishment was injured in a shooting. Police stated that they have arrested D.M. (24), who is suspected of carrying out the attack.
German Chancellor Friedrich Merz has proposed to EU officials that Ukraine be granted the status of an associate member of the European Union, while Western Balkan countries, including Serbia, would receive observer status in all relevant EU institutions.
Google donosi korisnicima Androida opciju zbog koje su Apple fanovi godinama hvalili svoj ekosistem - besprekoran kontinuitet i prebacivanje aplikacija sa jednog uređaja na drugi u realnom vremenu.
Mesecima unazad, prevaranti koriste propust koji im omogućava da šalju spam mejlove sa interne Microsoft adrese koja se obično koristi za legitimna obaveštenja o nalozima.
Gejming scena je upravo dobila vest godine: češki Warhorse Studios, koji stoji iza ultra-popularnog serijala Kingdom Come: Deliverance, radi na novoj igri smeštenoj u Tolkinovu Srednju zemlju.
Volvo Cars priprema novi potpuno električni EX60 za modelsku 2027. godinu, a prvi testovi pokazuju da ovaj SUV ubrzava primetno brže nego što navode fabričke specifikacije.
Novi ruski teretni kamion Ural-80 konačno ulazi u ozbiljniju proizvodnju, nakon što je godinama prikazivan samo na sajmovima i specijalizovanim izložbama.
Komentari 96
Pogledaj komentare