Predsednik FIFA Đani Infantino izjavio je da će Iran sigurno učestvovati na predstojećem Svetskom prvenstvu, uprkos eskalaciji sukoba sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Izvor: Klix
ATTA KENARE / AFP / Profimedia
Govoreći na forumu "Invest in America", Infantino je naglasio važnost prisustva Irana na turniru, iako je učešće te selekcije dovedeno u pitanje nakon vazdušnih napada koje su pokrenule SAD i Izrael.
"Iranska reprezentacija dolazi sigurno, da", rekao je Infantino, "Nadamo se da će do tada, naravno, situacija biti mirna. To bi svakako pomoglo. Ali Iran mora doći. Oni predstavljaju svoj narod. Plasirali su se. Fudbaleri žele da igraju".
Infantino je dodao da se pre dve nedelje u Antaliji sastao s reprezentacijom Irana, te da je bio impresioniran onim što je video.
"Otišao sam da ih vidim. Zapravo su prilično dobra ekipa", rekao je prvi čovek svetskog fudbala, "Zaista žele da igraju i treba da igraju. Sport sada treba biti izvan politike".
Ipak, priznao je da je razdvajanje sporta i politike u praksi često teško ostvarivo.
"Ne živimo na Mesecu, već na planeti Zemlji", rekao je Infantino, "Ali ako niko drugi ne veruje u izgradnju mostova i njihovo očuvanje, onda mi radimo taj posao".
Szwarc Henri/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Svetsko prvenstvo će zajednički organizovati Sjedinjene Američke Države, Kanada i Meksiko.
Prema trenutnom rasporedu, Iran bi trebalo da igra dve utakmice grupne faze u Inglvudu (Los Anđeles) u Kaliforniji protiv Novog Zelanda (15. jun) i Belgije (21. jun) i jednu u Sijetlu protiv Egipta (26. jun).
Iranci su zatražili da se njihove utakmice premeste u Meksiku, ali je FIFA odbila taj predlog.
Sukob je dodatno produbio dileme u vezi s nastupom Irana.
U javnosti su se pojavljivale oprečne izjave iranskih zvaničnika, dok je američki predsednik Donald Tramp izražavao zabrinutost zbog dolaska iranskog tima, pozivajući se na sigurnosne razloge.
Ukoliko Iranci odustanu od nastupa na Mundijalu, prema pravilu FIFA zamenila bi ih sledeća azijska selekcija koja je stigla najdalje u kvalifikacijama, a nije izborila plasman, a to je reprezentacija Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Iako postoje glasine da bi FIFA mogla da odluči da to mesto popuni Italija, koja nije uspela da prođe baraž u evropskim kvalifikacijama, čak se ni u redovima "Azura" ne nadaju takvom scenariju.
Svetsko prvenstvo počinje 11. juna, a finale je 18. jula.
Zvezda je krenula dobro, ali je u drugoj četvrtini Real došao do dvocifrenog vođstva, a potom odbio nalet izabranika Saše Obradovića u trećoj četvrtini i rutinski priveo meč kraju.
Vladimir Ivić se bori za duplu krunu u Ujedinjenim Arapskim Emiratima na klupi Al Aina, a i nedavno je nagrađen novim dvogodišnjim ugovorom. Ipak, to ne znači da ne manjka interesovanja za njega.
Žestoka borba za opstanak u fudbalskoj Superligi Srbije počinje sutra utakmicama prvog kola plej-auta, a osim Napretka i Spartaka šest klubova će pokušati da izbegnu još dva mesta koja vode u Prvu ligu.
Navijačka grupa Real Madrida, "Berzerkersi", uputila je apel vlastima u Madridu da dozvole prisustvo navijača na predstojećim utakmicama četvrtfinala Evrolige protiv Hapoela iz Tel Aviva.
Povlačenje Irana obradovalo je njihove omražene komšije Iračane, a mogli bi da profitiraju i UAE, koje su inače na meti vojnih udara Islamske republike zbog savezništva sa SAD.
Đani Infantino, predsednik FIFA izjavio je da je Donald Tramp, predsednik SAD, potvrdio da je reprezentacija Irana dobrodošla da učestvuje na Svetskom prvenstvu 2026, uprkos trenutnim tenzijama.
Vladimir Ivić se bori za duplu krunu u Ujedinjenim Arapskim Emiratima na klupi Al Aina, a i nedavno je nagrađen novim dvogodišnjim ugovorom. Ipak, to ne znači da ne manjka interesovanja za njega.
Žestoka borba za opstanak u fudbalskoj Superligi Srbije počinje sutra utakmicama prvog kola plej-auta, a osim Napretka i Spartaka šest klubova će pokušati da izbegnu još dva mesta koja vode u Prvu ligu.
Malo upućeniji u fudbal su tada znali o kakvom se igraču radi, a ubrzo su to saznali i "grobari" koje je Natho momentalno kupio lakoćom pokreta i dodavanja već na debiju.
Partizan dočekuje Žalgiris u 37. kolu Evrolige nakon što je preminuo legendarni Duško Vujošević – kompletna analiza meča, statistika, kvote, izjave aktera i informacije gde gledati prenos uživo.
Agencija za bezbednost saobraćaja objavila je da se na putevima širom Srbije beleži veći broj motociklista i mopedista. Apeluje na sve učesnike da pokažu dodatnu pažnju i odgovornost u saobraćaju.
Mercedes-Benz se priprema da 20. aprila 2026. godine predstavi potpuno novu električnu C-klasu, što predstavlja veliki iskorak za jedan od najvažnijih svetskih modela ove kompanije.
Laufenn letnja guma S Fit 2 odabrana je kao originalna oprema za novi model Škoda Octavia, što označava debi ovog brenda kada je u pitanju fabrička oprema jednog velikog evropskog proizvođača.
U moru aplikacija za obradu fotografija, većina se svodi na dve krajnosti - ili imaju samo osnovne filtere, ili su kompleksni alati koji zahtevaju skupe pretplate. Tu na scenu stupa Snapseed.
Iako imaju jasna pravila protiv eksplicitnog sadržaja, Apple i Google se ponovo nalaze na meti kritika zbog prisustva takozvanih "nudify" aplikacija u svojim prodavnicama.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar