Nova vest
Logo
Fudbal 4

6.4.2025.

13:45

Novo fudbalsko pravilo prvi put primenjeno u Brazilu VIDEO

Na utakmici brazilskog prvenstva, u pitanju je Serija B, između Pajsandua i Atletika Paranaensea, prvi put je primenjeno novo fudbalsko pravilo.

Izvor:B92.Sport

Autor:B92.sport

B92.sport
Novo fudbalsko pravilo prvi put primenjeno u Brazilu VIDEO
AGIF / ddp USA / Profimedia

O čemu se zapravo radi?

Naime, golman gostiju Misael je u finišu susreta zadržavao vreme tako što je loptu držao u rukama čak 13 sekundi zbog čega je sudija dosudio korner za domaće.

Taj potez arbitra izazvao je nevericu među fudbalerima oba tima, očito neupućenim u primenu novog pravila kada golman duže od osam sekundi drži loptu, no brzo su shvatili o čemu je reč.

Ova, reklo bi se istorijska situacija, desila se pri vođstvu gostiju rezultatom 2:1 u finišu susreta, a i nakon dosuđenog konera su ostali nesavladani tako da neopreznost ili pre bi se reklo neupućenost golmana Misaela, nisu skupo koštali ekipu Atletika.

Novo pravilo - osam sekundi i kazna

Podsetimo, na pomenutom meču u praksi je primenjeno novo pravilo prema kojem golman ne sme da drži loptu u ruci duže od osam sekundi, a ukoliko se to desi, ekipa će biti kažnjena, odnosno rival će biti nagrađen kornerom.

Do sada, čuvar mreže mogao je da drži loptu šest sekundi, a ako bi premašio to vreme, dobio bi tek opomenu.

Prema novom pravilu, po isteku tri sekunde sudija je dužan da podigne ruku i prstima odbrojava poslednjih pet sekundi. Ukoliko golman ne ispusti loptu iz ruku, sudija će dosuditi loptu u korist protivničke ekipe, odnosno korner što se desilo i na gore navedenom primeru.

Podeli:

loader

Komentari 4

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Aktuelno

"Ne napadajte nas zbog gluposti"

Američki potpredsednik Džej Di Vens oštro je reagovao na način na koji EU sprovodi svoja digitalna pravila (DSA), poručivši da Brisel ne bi trebalo da "napada američke kompanije zbog gluposti".

B92

12:18

10 h

Latest Novo Sport Sport b92 Video Video Menu Menu