Izvor: B92

Ovo bi trebalo da umiri mnoge građane koji planiraju da putuju.

Povodom najnovijih najava direktora Jute Aleksandra Seničića da će pokušati da se dogovori sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje (RFZO) da preuzmu deo troškova za transport ili lečenje srpskih putnika koji se zateknu u inostranstvu, stupili smo u kontakt s fondom, u kome su nam rekli da im se još niko nije obratio tim povodom. Takođe su istakli da srpski državljani ne treba da brinu, jer imaju pravo da se leče od kovida 19 o trošku države u kojoj se zateknu.

Kako su naglasili, svaki osiguranik Republike Srbije, pre polaska na put van granica naše zemlje, treba da pribavi dvojezičnu potvrdu nadležne/matične filijale RFZO za putovanje u inostranstvo, kako bi u slučaju povreda ili narušavanja zdravlja mogao da se obrati zdravstvenim ustanovama u zemlji boravka radi pružanja medicinske pomoći.

"Ukoliko se tokom boravka, državljanin Srbije inficira virusom kovid 19, on ostaje u zemlji u koju je otputovao, gde se i sprovodi postupak dijagnostikovanja i lečenja posledica nastalih od koronavirusa, a sve o trošku države u kojoj boravi. U Republici Srbiji, za strane državljane, to je regulisano članom 239. Zakona o zdravstvenoj zaštiti", rekli su za B92.net iz fonda.

Ovo bi trebalo da umiri mnoge građane koji planiraju da putuju, a strahuju jer osiguravajuće kuće u svojoj polisi nemaju uključeno lečenje od koronavirusa i još nekih virusa.

Podsetimo, Seničić je objasnio da nigde u svetu nije uključena ni korona, ni SARS, ni HIV u putno osiguranje. Sve osiguravajuće kuće pokrivaju sve aktivnosti do sumnje na koronavirus, pa i samo testiranje na njega, ali kada se ustanovi da je u pitanju korona, onda to više nije njihova nadležnost.

Foto: Foto: depositphoto/AndrewLozovyi

"Ukoliko dođe do razboljevanja naših putnika na turističkim destinacijama, probaćemo da ih o trošku RFZO obezbedimo prevoz za Srbiju gde bi posle bili u karantinu ili, kao što trenutno pregovaramo sa Grcima, da osiguravači zakupe neki karantinski prostor, a da Grci preuzmu deo troškova tog zakupa", otkrio je Seničić, ali, kao što smo pomenuli, to je ostalo samo na ideji, jer još nikakvih pregovora u tom smeru nema.

Kao razlog zbog koga osiguranja ne plaćaju lečnje ove bolesti su "preveliki troškovi smeštaja koji bi iznosili 100-150 evra dnevno po putniku".

S. Vasić

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.