
Ova srpska opština nije postojala na turističkoj mapi, a danas je puna bogatih turista FOTO
Prvi kruzer, od najavljenih 10 u ovoj godini, uplovio je u nedelju u Međunarodno putničko pristanište "Kladovo".
29. april
19:17
7 h
Novi sistem ulaska/izlaska iz EU, EES, prema poslednjim informacijama stupiće na snagu tokom 2025. godine.
Evropska komisija je u decembru 2024. godine predložila početak rada EES sistema i dala članicama rok od šest meseci da ga primene.
Konačan datum još uvek nije poznat, ali na zvaničnom sajtu Evropske Unije kažu da se primena sistema očekuje u 2025. godini.
Prethodni datum je bio 10. novembar 2024. ali je zbog neisgurnosti u njegovo nesmetano funkcionisanje odložen uz najavu da će se primenjivati postepeno, a ne na svim graničnim prelazima EU odjednom, kako je prvobitno bilo najavljeno.
Mi vam donosimo kompletan vodiš za EES sistem ulaska u Evropsku Uniju.
Sistem ulaska/izlaska (EES) je automatizovani IT sistem za registraciju državljana zemalja koje nisu članice EU, a koji putuju na kraći boravak, svaki put kada pređu granice.
"Kratkoročni boravak" podrazumeva boravak do 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana. Ovaj period se računa kao jedinstven za sve evropske zemlje koje koriste EES.
Sistem će se primenjivati na graničnim prelazima sledećih država: Bugarska, Hrvatska, Mađarska, Rumunija, Slovenija, Grčka, Austrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Slovačka, Španija, Švedska, Švajcarska.
EES će funkcionisati tako što će vam na graničnim prelazima, pored pasoša biti zatraženi biometrijski podaci poput otisaka prstiju i fotografije.
Ako prvi put prelazite granicu od uvođenja EES-a moraćete da dostavite svoje lične podatke. Granični službenici će skenirati vaše otiske prstiju (četiri prsta) i napraviti fotografiju vašeg lica. Ove informacije biće zabeležene u digitalnom dosijeu.
Vaš pasoš (biometrijski ili nebiometrijski) neće biti pečatiran.
Svaki put kada stignete na spoljne granice evropskih zemalja koje koriste EES, morate da dostavite svoje lične podatke.
EES prikuplja, beleži i čuva:
Na osnovu prikupljenih biometrijskih podataka, kreiraju se biometrijski šabloni koji se čuvaju u zajedničkoj Biometrijskoj službi za upoređivanje podataka.
Ako posedujete vizu za kratki boravak u Šengen zoni, vaši otisci prstiju već su sačuvani u Viznom informacionom sistemu (VIS) i neće se ponovo skladištiti u EES.
Svi podaci se obrađuju u skladu sa pravilima o zaštiti podataka i pravima korisnika.
Ako ste već više puta prelazili granice evropskih zemalja koristeći EES, vaši otisci prstiju ili fotografija lica već će biti zabeleženi u sistemu.
Granični službenici će samo proveriti vaše biometrijske podatke, što će trajati kraće. U retkim slučajevima, može biti potrebno da se podaci ponovo prikupe i zabeleže.
Ako posedujete biometrijski pasoš, moći ćete brže da uđete koristeći "self-service" sistem (ako je dostupan na tom graničnom prelazu). Ako vaš digitalni dosije ne sadrži nikakve prepreke za putovanje, obično nećete morati da prolazite dodatnu kontrolu kod graničnog službenika.
Podaci se prikupljaju i obrađuju kako bi se:
Ukoliko odbijete da dostavite svoje biometrijske podatke, biće vam uskraćen ulazak u evropske zemlje koje koriste EES.
Novi sistem ulaska u EU ima nekoliko prednosti:
Nakon primerene EES sistema, otprilike nakon šest meseci, sledi primena ETIAS-a koji će podrazumevati izdavanje putne dovole koja će se plaćati sedam evra, a važiće do tri godine ili dok pasoš ne istekne, zavisno koji uslov se prvo ispuni.
Kompletan vodič za ETIAS sistem možete videti ovde.
Prvi kruzer, od najavljenih 10 u ovoj godini, uplovio je u nedelju u Međunarodno putničko pristanište "Kladovo".
29. april
19:17
7 h
Na Boretinom brdu, 1. maja u 12 časova, po 55. put održaće se Komaranska košija – jedna od najstarijih i najvažnijih manifestacija u opštini Prijepolje, ali i u Srbiji.
29. april
17:22
9 h
U svom tekstu, 10 mesta koja su uništili turisti i kuda bi trebalo otići umesto toga, ugledni britanski portal "The Daily Telegraph", dotakao se i Dubrovnika.
29. april
15:57
10 h
Turista iz Ahmedabada u Indiji, koji je sa porodicom uživao u zipline vožnji iznad doline Baisaran u Kašmiru 22. aprila, nesvesno je kamerom zabeležio početak terorističkog napada u kojem je ubijeno 26 osoba.
29. april
11:56
14 h
Mnogi su uveliko isplanirali putovanje za prvomajske praznike, ali pasoš koji je istekao će možda neke sprečiti u nameri da otputuju. Međutim, u nekoliko zemalja u regionu možete da putujete samo sa ličnom kartom.
29. april
10:30
16 h
Veličina penisa često brine mnoge muškarce, a samo polovina njih zadovoljna je svojim izgledom. Međutim, kod nekih postoji stanje koje utiče na percepciju dužine, iako je ona prosečna.
29. april
22:12
4 h
Ko će imati sreće u maju na svim poljima? Na poslovnom, ljubavnom i ličnom planu - maj je za ove horoskopske znakove predivan.
29. april
20:10
6 h
Kejt Midlton je tokom posete švedskom ostrvu predstavila novu boju kose, koja je ove sezone veoma popularna i kod žena je jedna od omiljenih.
29. april
19:30
7 h
Janik Siner više nije sam - ljubi sedam godina stariju Laru Leito i navodno je već ludo zaljubljen u nju.
29. april
19:14
7 h
Video-snimak je ponovo glavna tema društvenih mreža, a Melanija i Donald Tramp snimljeni su na aerodromu, po povratku iz Rima, gde su prisustvovali sahrani pape Franje.
29. april
15:50
10 h
Kraljevske romanse često ne izlaze na videlo tek nedeljama ili mesecima kasnije, a poput princa Harija i Megan Markl i princeza Dajana i kralj Čarls su svoje ranu vezu držali podalje od očiju javnosti.
29. april
21:58
4 h
Predstavnici kompanije Lidl Srbija uručili su srećnim dobitnicama O.J., Ž.N., V.S. i T.I., glavne nagrade „Uskršnje nagradne igre“.
29. april
21:16
5 h
Nekadašnji "sportski par iz snova" Ana Ivanović i Bastijan Švajnštajger ponovo su napravili "haos" na društvenim mrežama i to objavom Bastijana Švajnija.
29. april
20:54
5 h
Tokom svog prvog podkast intervjua u podkastu "Jamie Kern Lima Show", Megan Markl je po prvi put progovorila o teškim počecima veze s princem Harijem.
29. april
20:18
6 h
Džeremija Renera je pre dve godine zgazila grtalica nakon što je skočio da spasi svog nećaka, a glumac se do danas nije sasvim oporavio.
29. april
19:48
6 h
Ugljeni hidrati često imaju lošu reputaciju, ali nisu svi isti.
29. april
21:48
4 h
Prvi maj je praznik koji se tradicionalno slavi uz visokokaloričnu hranu, a na šta bi posebno trebalo obratiti pažnju?
29. april
17:55
8 h
Ukoliko špargle još nisu na vašoj listi za kupovinu, sada je idealan trenutak da ih uvrstite u jelovnik. April i maj su vrhunac sezone ove ukusne i zdrave prolećne namirnice.
29. april
14:07
12 h
Konzumacija šampanjca, konzumacija većih količina voća, održavanje vitke telesne mase i pozitivno gledanje na život mogu da smanje rizik od iznenadnog srčanog udara (ISZ), pokazala je prva studija ove vrste.
29. april
11:08
15 h
U Velikoj Britaniji pokrenuto je prvo svetsko kliničko ispitivanje vakcina koje ne treba čuvati u frižideru, što bi moglo uveliko da poveća globalni pristup vakcinisanju.
29. april
9:05
17 h