Peskovite plaže, tirkizno more i gostoprimstvo koje se ne zaboravlja – samo su neki od razloga zbog kojih Srbi decenijama navode Grčku kao svoju omiljenu letnju destinaciju.
Ima i onih koji dugo nisu putovali u ovu mediteransku zemlju, ali i onih koji ovog leta to planiraju da učine prvi put.
Za vas smo zato izdvojili sve što je potrebno da znate pri planiranju putovanja u Grčku.
Grčka nudi raznovrsne destinacije koje odgovaraju različitim stilovima letovanja – bilo da putujete sa porodicom, partnerom ili s prijateljima.
Za porodice sa decom – Halkidiki je pravi izbor zbog mnoštva uređenih plaža sa plićakom, brojnim sadržajima i zbog blizine Srbije. Posebno se ističu letovališta kao što su Metamorfozis, Nikiti i Toroni,Hanioti, ali i brojna druga. Naravno, ima i brojnih ostrva koja su idealna za porodice sa decom, a među njima se izdvajaju Tasos i Krf.
Za parove – Parovi često biraju poznata ostrva poput Kefalonije, Lefkade, Santorinija, ali i Parosa i Naksosa, koji su odlične alternative sa manje gužve, ali s podjednako šarmantnom atmosferom.
Za mlade i one željne provoda – Ostrvo Mikonos važi za prestonicu žurki, ali ni Ios i Zakintos ne zaostaju, sa živahnim noćnim životom, barovima na plaži i žurkama na obali.
Za one koji traže mir i prirodu – Lefkada, Skopelos, Skijatos i manji delovi Peloponeza idealni su za one koji žele da pobegnu od gužve, uživaju u netaknutoj prirodi i autentičnom ambijentu.
Najpovoljnije opcije – Ako vam je budžet važan faktor, Olimpska regija sa mestima poput Leptokarije, Paralije, Platamona i Nei Porija pružaju najbolji odnos cene i kvaliteta. Ova mesta su lako dostupna automobilom ili autobusom, nude veliki izbor privatnog smeštaja i povoljne aranžmane, a plaže su prostrane i prilagođene svim generacijama.
Kada je najpovoljnije letovati u Grčkoj?
Ukoliko želite da uštedite, a da pritom izbegnete najveće gužve i vrućine, idealan period za letovanje u Grčkoj je u predsezoni (kraj maja i početak juna) i u postsezoni (septembar i početak oktobra). Tada su cene smeštaja i aranžmana znatno niže nego u špicu sezone (jul i avgust), a vreme je i dalje toplo, more prijatno za kupanje, dok su plaže znatno manje posećene.
Međutim, imajte na umu da su aranžmani za letovanja u sezoni 2025. poskupeli za 10 do 20 odsto, ali povoljni smeštaji još uvek mogu da se pronađu na određenim destinacijama i u predsezoni i u postsezoni.
Shutterstock/Balate.Dorin
Pored manjih troškova, ove periode mnogi biraju i zbog opuštenije atmosfere, lakšeg pronalaska dobrog smeštaja bez prevelike gužve i boljeg ugođaja u restoranima i kafićima. Posebno su pogodni za porodice s malom decom i parove koji žele mirnije letovanje.
Kako doći do Grčke?
Do Grčke se iz Srbije može stići na više načina, što zavisi od budžeta, destinacije i od ličnih preferencija.
Najčešće opcije
Automobilom – Većina putnika iz Srbije koristi sopstveni automobil, što omogućava fleksibilnost i uštede, naročito ako se putuje sa porodicom ili u grupi. Najčešći granični prelazi su Preševo–Evzoni (najbrži put ka severnoj i centralnoj Grčkoj) i Dojran (putovanje na Halkidiki). Ukoliko ste se uputili do Jonske regije (Lefkada, Kefalonija, Krf), gužvu možete izbeći ukoliko se odlučite za granični prelaz Niki/Medžitlija. Sem preko Severne Makedonije, do Grčke možete da dođete i kroz Bugarsku.
Autobusom – Postoji veliki broj autobuskih linija koje saobraćaju svakodnevno iz Beograda, Niša, Novog Sada i drugih gradova ka popularnim letovalištima. Ovo je praktična i cenovno najpovoljnija opcija, posebno za one koji ne žele da voze.
Avionom – Iz Beograda i Niša tokom letnje sezone dostupni su brojni letovi, među kojima i jeftini čarter letovi do većih gradova i ostrva, kao što su Krf, Rodos, Krit. Letovi traju oko sat i po do tri sata, što zavisi od odredišta, a ova opcija je najkraći i najbrži vid putovanja.
Trajektima – Ukoliko putujete na ostrva poput Tasosa, Lefkade, Kefalonije ili Krita, nakon dolaska kopnenim putem (automobilom ili autobusom), morate koristiti trajekt. Polasci su česti iz luka kao što su Igumenica, Volos, Pirej (blizu Atine), Keramoti (za Tasos) i druge. Karte za trajekte možete kupiti i onlajn, unapred, a svakako proverite red vožnje kako ne biste dugo čekali na polazak do željene destinacije.
Shutterstock/BEMPhoto31
Putovanje do Grčke je lako organizovati, a mnogi kombinuju više vrsta prevoza – npr. avionom do Atine, pa trajektom do ostrva.
Potrebne isprave – dokumenti
Za letovanje u Grčkoj nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od 180 dana, već samo važeći biometrijski pasoš.
Pri tome, pasoš treba da važi najmanje tri meseca od datuma planiranog napuštanja Grčke.
Ono što morate imati na umu jeste da je gubitak dokumenata i novca na putovanju česta pojava. Ukoliko vam se to dogodi, postoji jasna procedura koju morate slediti kako biste se vratili u Srbiju.
Turistima se savetuje da kod sebe imaju i kopije pasoša i dokumenata u vezi sa vozilom kojim putuju, budući da u slučaju krađe ili gubitka, posedovanje kopija umnogome olakšava proces prijavljivanja u policiji Grčke, kao i eventualni pronalazak.
Gubitak pasoša prijavljuje se najbližoj policijskoj upravi ili eventualno turističkoj policiji, dok se krađa automobila i dragocenosti prijavljuje kod redovne policije.
Shutterstock/Robert Petrovic
Šta da uradite ukoliko na putovanju izgubite dokumente ili novac saznajte u ovom TEKSTU.
Savetujemo vam da pre putovanja obezbedite i zdravstveno osiguranje, posebno ako putujete sa decom.
Plaćanje u Grčkoj
Zvanična valuta u Grčkoj je evro. Plaćanje u drugoj valuti nije moguće. Plaćanje karticom je moguće u najvećem broju prodavnica, ugostiteljskih i smeštajnih objekata. Međutim, imajte na umu da se ipak dešava da manji trgovački i ugostiteljski objekti nemaju potrebnu opremu i ne primaju kartice, te je poželjno uvek imati određeni iznos gotovine.
Požar koji je jutros izbio na području Piska i Marušića, istočno od Omiša, razbuktava se jer vatrogasci ne uspevaju da ga stave pod kontrolu, preneli su danas hrvatski mediji.
Holandski travel bloger Luk Patrik Hogmod više puta je posetio Balkan, a na društvenim mrežama se predstavlja kao "stručnjak" za putovanja po Evropi. U nedavnom videu naveo je pet zemalja u koje, kako kaže, više ne bi letovao.
Od jutros je živo i užurbano na aerodromu Morava u Lađevcima, odakle je jutros krenula avionska linija ka Tivtu, na radost brojnih putnika koji su već unapred kupili karte i rezervisali svoja mesta.
Dok sunce prži plaže Halkidikija, a talasi zapljuskuju obale Kasandre, srpski turisti – kao i svake godine – u velikom broju stižu u Polihrono, jedno od najomiljenijih letovališta na severu Grčke.
Požar koji je jutros izbio na području Piska i Marušića, istočno od Omiša, razbuktava se jer vatrogasci ne uspevaju da ga stave pod kontrolu, preneli su danas hrvatski mediji.
Požar koji je jutros izbio na području Piska i Marušića, istočno od Omiša, razbuktava se jer vatrogasci ne uspevaju da ga stave pod kontrolu, preneli su danas hrvatski mediji.
Holandski travel bloger Luk Patrik Hogmod više puta je posetio Balkan, a na društvenim mrežama se predstavlja kao "stručnjak" za putovanja po Evropi. U nedavnom videu naveo je pet zemalja u koje, kako kaže, više ne bi letovao.
Solsticij 21. juna 2025 je energetska prekretnica godine, a donosi vremensku i duhovnu promenu. Letnji solsticij označava početak leta i vrhunac solarne energije, te je simbolički trenutak.
Strani mediji ne prestaju da bruje o suđenju ozgloglašenog Šona Didija Kombsa, a u centru pažnje ponovo je njegov odnos sa bivšom devojkom i pevačicom Kasandrom Kesi Venturom.
Lajmska bolest je multisistemska infektivna bolest izazvana bakterijom Borreliom burgdorferi. Mogu biti zahvaćeni svi organi, a najčešće: koža, nervi sistem, zglobovi i srce.
S ciljem podizanja svesti o značaju ranog otkrivanja raka prostate, u Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" počelo je besplatno testiranje muškaraca starijih od 50 godina na specifični tumorski marker prostate.
Zdravstvene vlasti zatvorile su popularno termalno letovalište nakon što je 11-godišnji dečak iz Slovačke preminuo od zaraze retkom i smrtonosnom amebom Naegleria fowleri, koja živi u toploj slatkoj vodi.
Neimenovana 12-godišnja devojčica preminula je od trovanja hranom u blizini francuskog grada Lila, dok je sedmoro druge dece hospitalizovano, a vlasti istražuju da li se radi o epidemiji bakterije ešerihije koli, preneo je danas BBC.