Crveni krst Beograd je kreirao aplikaciju za Android telefone pod nazivom “Prva pomoc za sve” koja je namenjena svima kojima je potrebno brzo ukazivanje prve pomoći.
Aplikacija je mali džepni priručnik prve pomoći koji u sebi ima osnovne informacije i korake u pružanju prve pomoći kod svih mogućih vrsta povreda i stanja. Svako uputstvo dopunjeno je slikom Ili kratkim videom I direktnim linkovima za poziv službi hitne pomoći, policije i vatrogasaca. Pored ove oblasti postoji i meni za pripremu i odgovor na prirodne katastrofe. Kako se pripremiti, kako se ponašati za vreme i posle nesreće, kao i osnovna uputstva šta treba da sadrži torba za hitne slučajeve koju bi trebalo da ima svako domaćinstvo.
Tu je takođe i pristup korak po korak koji u 5 kratkih algoritamskih koraka dovodi do brzog postavljanja anamneze u situacijama kada nismo sigurni koju i kakvu povredu ili stanje osoba ima, a tu su i neke osnovne informacije o organizaciji Crvenog krsta.
Želja autora je bila da građanima ponude besplatan priručnik prve pomoći koji može da se nosi u džepu i da se prevaziđe podatak da je u Republici Srbiji svega nešto više od 2% stanovništva završilo bilo kakav kurs prve pomoći. Da povećaju bezbednost i da se podigne nivo svesti o važnosti poznavanja prve pomoći kao lične kulture svakog čoveka.
Aplikacija za prikaz teksta koristi ćirilično i latinično pismo, koja se mogu odabrati u menijum, a može se preuzeti ovde.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine potvrdio je urbanistički projekat za izgradnju proizvodnog kompleksa fabrike litijum-gvožđe-fosfatnih (LFP) baterija na parceli broj 36916/1 u katastarskoj opštini Donji grad u Subotici.
Skoro polovina Amerikanaca, 44 odsto, odobrava rad predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, što predstavlja porast od dva procentna poena u odnosu na prošli mesec, pokazala je nova anketa Rojters/Ipsos.
Potpisani su ugovori za nabavku dve TBM mašine, tzv. krtice, za iskopavanje i izgradnju tunela za beogradski metro, izjavio je ministar finansija Siniša Mali.
Seat je upravo postao prvi automobilski brend koji za proizvodnju dela nekog svog modela koristi orizit - inovativni obnovljivog materijala od pirinča.
Direktor Doma zdravlja Niš prof. dr Milorad Jerkan, koji je u martu pretrpeo strašno nasilje od strane blokadera foteljaša, rekao je sa svenarodnog sabora u Nišu da očekuje da će to biti jedna parada jedinstva.
Danas počinje veliki svenarodni sabor Srpske napredne stranke, koji će trajati do 18. maja. Centralno okupljanje biće održano u danas, 17. maja na kojem će se Vučić obratiti narodu. Na saboru će biti promovisan Pokret za narod i državu.
Rat u Ukrajini – 1.179. dan. Održani su ukrajinsko-ruski razgovori u Istanbulu, ali i bez konkretnog plana o miru. Ruska delegacija saopštila je da je zadovoljna rezultatima sastanka, dok su Zelenski i evropski lideri pozvali na snažniji pritisak na Moskvu.
Protesti studenata blokadera i opozicionih aktivista u Srbiji tokom 2025. godine, pod simbolom krvave ruke, pretvorili su se u organizovane pokušaje destabilizacije države, praćene nasiljem, haosom i napadima na institucije, piše NSuživo.
Proširene vene su čest zdravstveni problem koji pogađa veliki broj ljudi, a osim što izazivaju nelagodnost i estetske probleme, sve se više istražuju njihove veze sa ozbiljnijim zdravstvenim stanjima.
Reč je o antipsihotiku koji se koristi za lečenje poremećaja spavanja i nekih psihijatrijskih stanja, kao što su anksioznost, šizofrenija, a takođe i kao pomoćno sredstvo u lečenju alkoholizma.
Reditelj i scenarista Kventin Tarantino poznat je po kreiranju zanimljivih likova, ali jednog poznatog fiktivnog lika kojeg je napisao nije nimalo voleo da gleda na ekranu.
Netflix je službeno potvrdio da stiže druga sezona humorističke mini-serije "The Four Seasons", koja je u poslednje vreme bila jedna od najgledanijih na toj platformi.
Direktor Kanskog festivala Tijeri Fremo saopštio je danas da je francuskom glumcu Teu Navaru-Musiju zabranjeno pojavljivanje na crvenom tepihu zbog optužbi za silovanje.
Grok je 14. maja više puta je korisnicima Twittera davao odgovore koji su se odnosili na tvrdnje o "belom genocidu" u Južnoj Africi, čak i kada njihovi upiti nisu imali nikakve veze sa tom temom.
Seat je upravo postao prvi automobilski brend koji za proizvodnju dela nekog svog modela koristi orizit - inovativni obnovljivog materijala od pirinča.
Internet prevare su opštepoznata činjenica, pa treba biti posebno oprezan kod kupovina i novčanih transakcija, pogotovo kada vam to nude i sugerišu neprovereni portali.
Komentari 13
Pogledaj komentare