Subota, 04.11.2017.
23:05
Kamp Nou: Sloboda za zatvorenike, sram za Evropu!
Fudbalski klub Barselona i njegovi najvatreniji navijači su na stadionu Kamp Nou zatražili oslobađanje smenjenih članova katalonske vlade.
Klub koji je simbol katalonskog identiteta postavio je pre početka utakmice sa Seviljom veliku katalonsku zastavu na bočnoj tribini a sa obe strane je na katalonskom i engleskom jeziku bila reč "pravda".
Više navijačkih grupa je na stadion ušlo tek u desetom minutu.
Oni su potom skandirali "Sloboda" i razvili poruke na engleskom "Sloboda za političke zatvorenike" i "Evropo, sram te bilo".
Iako je skandiranje separatističkih slogana postalo uobičajeno prethodnih godina, navijači Barselone su povećali broj političkih gestova od početka trenutne krize u Kataloniji. Sukob Barselone i Madrida je doveo do uvođenja direktne uprave nad Katalonijom samo par sati pošto je 27. oktobra proglašena "Republika Katalonija".
Meč Lige šampiona protiv Olimpijakosa 18. oktobra je video separatističke zastave i skandiranja.
Iako ima navijače širom planete, Barselona se smatra izrazom katalonskog nacionalističkog osećanja, posebno tokom dugovečne frankističke diktature (1939-1975).
Tokom krize, klub se nalazi između dve vatre - jedan deo "sosiosa", navijača-akcionara kluba, traži da se Barselona snažnije založi za nezavisnost, dok drugi odbijaju politizaciju kluba.
Barselona je u četvrtak izdala saopštenje u kom je "osudila zatvaranje" i izrazila "solidarnost" sa uhapšenim političarima.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 31
Pogledaj komentare