Poljska, zemlja bajkovitih pejzaža i bogate istorije, fascinira svojom neverovatnom raznovrsnošću.
Od živopisnih gradova poput Varšave i Krakova do netaknute prirode planina Tatra, Poljska je prava riznica lepote. Svojim monumentalnim dvorcima, poput tvrđave Malbork, očarava nas srednjovekovnim šarmom, dok Stari grad u Krakovu dočarava duh prošlih vremena. A u ovom vremenu inflacije nije na odmet ni činjenica da Poljska nije preterano skupa. Štaviše, ugledni turistički magazin Lonely Planet ovih dana proglasio je Poljsku najprofitabilnijom evropskom destinacijom za 2024. godinu. U nastavku saznajte šta posetiti u Poljskoj, zemlji koja pleni svojim jedinstvenim šarmom.
LONELY PLANET PREPORUČUJE POSETU GRADOVIMA I RURALNIM PODRUČJIMA POLJSKE
Poljska je jedna od najpristupačnijih destinacija u Evropi i nudi niz vrhunskih turističkih iskustava, piše Lonely Planet. On navodi da mnogi posećuju gradove poput Varšave, gde se 2024. otvara novi kompleks u kome će se nalaziti Muzej moderne umetnosti i pozorište TR Varšava. On upozorava da seoski deo zemlje nikako ne treba preskočiti i preporučuje posetu Karpatima, šetnju Putem ikona i obilazak sela ukrašenih starim crkvama brvnarama. Takođe ističe renoviranu, do nedavno napuštenu pivaru Haberbusch & Schiele iz 19. veka, koja je oživela Varšavu i postala nezaobilazno mesto za uživanje u zanatskom pivu, odličnoj hrani i kulturnim događajima.
VARŠAVA I KRAKOV PRELEPI GRADOVI POD ZAŠTITOM UNESKA
Pored preporuka Lonely Planet-a, postoji još niz stvari koje ne treba propustiti u ovoj prelepoj zemlji. Na prvom mestu je, naravno, prestonica. Početkom godine Varšava se našla na listi 10 najprofitabilnijih gradova u Evropi prema sajtu Port Office, a našla se i na listi najpristupačnijih evropskih gradova za odmor u studiji Gambling 'N Go. Glavni grad Poljske ima bogatu istoriju i obnovljene istorijske četvrti, kao što je Stari grad, koji su pod zaštitom Uneska. Grad je bio svedok mnogih istorijskih događaja, a njegove znamenitosti kao što su Kraljevski zamak i Vilanovska palata pričaju priču o poljskoj kulturi i istoriji.
Još jedna bitna stanica u Poljskoj je grad Krakov. Ovaj biser Poljske poznat je po prelepom starom jezgru, koje takođe ima status svetske baštine Uneska. Kraljevski zamak na brdu Vavel, šarmantni Glavni tržni trg i blizina koncentracionog logora Aušvic čine Krakov nezaobilaznim mestom za svakog putnika.
Fascinantni rudnici soli i strašan koncentracioni logor
Rudnici soli u Vieliczki su još jedno Uneskovo svetsko čudo. Posetioci mogu da istraže lavirint tunela, kapela, pa čak i da vide skulpture napravljene od soli. Bez sumnje, to je jedno od najimpresivnijih podzemnih čuda sveta. Istražite mesto koje nas podseća na potrebu očuvanja ljudskih prava. Aušvic je najpoznatiji koncentracioni logor iz vremena Holokausta. Poseta ovom muzeju i spomen obeležju pruža dubok uvid u strahote koje su se dogodile tokom Drugog svetskog rata.
Poljska je zemlja prelepe prirode, a verovatno najfascinantniji je masiv Tatra, koji delom prolazi upravo kroz ovu zemlju. Poljski deo Tatri nudi spektakularne prirodne lepote, uključujući visoke vrhove, jezera, planinske staze i divlje životinje. Ovo je raj za ljubitelje prirode i planinare i nudi neverovatan kontrast sa urbanom Poljskom.
MALBORK I VROCLAV, DVA MANJA, ALI PRELEPA BISERA NA RASKOŠNOJ POLJSKOJ KRUNI
Dva manja grada koja svakako vredi istražiti su Malbork i Vroclav. Malbork je dom najvećeg srednjovekovnog zamka u Evropi, poznatog kao tvrđava Malbork. Ovaj ogroman kompleks svedoči o bogatoj istoriji Tevtonskog reda i poljskog srednjovekovnog perioda. Vroclav se takođe zove Venecija na reci Odri. Ima prelep stari gradski centar sa brojnim mostovima i kanalima. Grad je poznat po magičnim trgovima, poput Trga soli, i brojnim baroknim crkvama koje ovom gradu daju poseban šarm, piše Putnikofer.hr.
Podeli:
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Vrh Monblana, najviše planine Evrope, počeo je postepeno da gubi na nadmorskoj visini zbog topljenja leda, pokazalo je novo italijansko-francusko istraživanje predstavljeno povodom Međunarodne godine zaštite glečera.
Turisti koji planiraju odazak u Italiju, Španiju i Veliku Britaniju za predstojeće praznike, mogli bi da se suoče sa neprijatnostima budući da su najavljeni štrajkovi na više aerodroma.
Brisel, glavni grad Belgije, idealna je destinacija za kratki beg ili duži odmor. Grad je poznat po raznolikosti jezika i kulturnoj bogatosti, a šarmantni stari trgovi i veličanstvena arhitektura savršeno se stapaju sa modernim dizajnom.
Kako se praznici približavaju, sve veći broj građana planira putovanje van zemlje. Međutim, ove godine putnike na graničnim prelazima očekuju pojačane gužve zbog uvođenja EES sistema (Entry/Exit System), što već sada utiče na promenu planova.
Nemački građani zbog rastućih troškova i ekonomske neizvesnosti učestalo odustaju od zimskog putovanja i rekreacije, pokazuje anketa instituta YouGov koju je naručila nemačka novinska agencija DPA.
Vrnjačka banja važi za jednu od najpopularnijih destinacija u Srbiji, a turisti iz celog sveta je posebno vole tokom zimskog perioda, kada ukrasi na glavnim lokacijama stvaraju prazničnu magiju.
Grčka plaža Elafonisi koja je opisana kao "najbolja plaža na svetu", sa ružičastim peskom, tirkiznom vodom i plitkim lagunama idealnim za plivače svih uzrasta, postala je magnet za turiste koji dolaze iz svih krajeva sveta.
Za razliku od Hrvatske, koja je treću godinu zaredom u minusu tokom špica sezone na ključnim turističkim tržištima poput Nemačke, Grčka nastavlja da beleži rast dolazaka stranih turista ove sezone, prema zvaničnoj statistici za avgust.
Zamislite kako bi izledao život u Sremu da ga ove godine poseti 19 miliona turista. Toliko će gostiju, naime, biti na španskom ostrvu Majorka, koje ima samo nešto malo veću površinu od Srema. Nisu svi zbog toga srećni.
Na graničnom prelazu Preševo tokom dana zabeležene su velike gužve u saobraćaju, a kilometarske kolone vozila formirane su na ulazu u Srbiju, a putnici satima čekaju da pređu granicu.
Bio je neobično topao sunčan dan za kraj jeseni u Turskoj, kada je mala grupa novinarki nakon par sati vožnje i jednog dela Turske ugledala obalu Crnog mora i krenula u novu avanturu.
Prirodne lepote i istorija, za mnoge idealan spoj kada su u pitanju putovanja, a Turska nudi upravo ovakve destinacije, skrivene od gužvi, ali vredne posete.
Ukoliko planirate posetu Turskoj, nezaobilazni deo na vašoj listi neka bude Zapadna Anadolija, koja nas je očarala svojim prirodnim i kulturnim bogatstvima. Posetili smo gradove Denizli, Ušak i Ispartu i donosimo vam dašak našeg fantastičnog iskustva.
Nemačka kultura peciva je od 2014. na Uneskovoj listi nematerijalnog nasleđa čovečanstva. U prvom susretu sa jednom nemačkom pekarom pre više od tri decenije osećao sam se kao Alisa u zemlji čuda.
Svaki treći let u Evropi kasnio je tokom 2025. godine, dok je u Nemačkoj to važilo za svaki četvrti, pokazala je najnovija analiza portala Flajtrajt (Flihgtright) koju je danas objavio časopis Bild.
Vrh Monblana, najviše planine Evrope, počeo je postepeno da gubi na nadmorskoj visini zbog topljenja leda, pokazalo je novo italijansko-francusko istraživanje predstavljeno povodom Međunarodne godine zaštite glečera.
Turisti koji planiraju odazak u Italiju, Španiju i Veliku Britaniju za predstojeće praznike, mogli bi da se suoče sa neprijatnostima budući da su najavljeni štrajkovi na više aerodroma.
Brisel, glavni grad Belgije, idealna je destinacija za kratki beg ili duži odmor. Grad je poznat po raznolikosti jezika i kulturnoj bogatosti, a šarmantni stari trgovi i veličanstvena arhitektura savršeno se stapaju sa modernim dizajnom.
Kako se praznici približavaju, sve veći broj građana planira putovanje van zemlje. Međutim, ove godine putnike na graničnim prelazima očekuju pojačane gužve zbog uvođenja EES sistema (Entry/Exit System), što već sada utiče na promenu planova.
Nemački građani zbog rastućih troškova i ekonomske neizvesnosti učestalo odustaju od zimskog putovanja i rekreacije, pokazuje anketa instituta YouGov koju je naručila nemačka novinska agencija DPA.
Na Zlatiboru je od januara do oktobra boravilo 382.542 turista, što je za osam procenata više nego u istom periodu prošle godine, objavila je Turistička organizacija Zlatibora.
U sezoni kada se granice brišu, a planovi za putovanja uključuju zemlje širom sveta, korisnici određenih mts postpejd tarifa imaju konkretan razlog da budu bezbrižni.
Srbija krije mnoge prirodne lepote, koje izgledaju kao scenografija iz bajke. U ovu čaroliju ulaze i neverovatni vodopadi, a dobar deo njih skriven je od očiju javnosti.
Rat u Ukrajini – 1.396. dan. Osam ljudi je poginulo, a 27 je povređeno u sinoćnjem ruskom raketnom napadu na lučku infrastrukturu Odeske oblasti, saopštio je načelnik oblasne vojne uprave (OVA) Oleg Kiper, prenosi Ukrinform.
Pomoćnici izraelskog premijera Benjamina Netanjahua tražili su od američkog predsednika Donalda Trampa da zadrži sankcije Siriji kao pregovarački adut, ali je zahtev odbijen.