Ova srpska banja ima četiri termalna izvora: Odiše mirom i bajkovitom prirodom
Na južnim obroncima Kopanika, na nadmorskoj visini od 550 metara, nalazi se pravi banjski biser – Jošanička banja.
26. februar
18:31
9 h
Izvor: Jutarnji list
Za razliku od Hrvatske, koja je treću godinu zaredom u minusu tokom špica sezone na ključnim turističkim tržištima poput Nemačke, Grčka nastavlja da beleži rast dolazaka stranih turista ove sezone, prema zvaničnoj statistici za avgust.
Grčka je ovog leta zabeležila povećanje dolazaka i prihoda stranih turista, a zemlja prati svoju statistiku evidentiranjem letova.
Prema podacima grčkog turističkog udruženja SETE, međunarodni dolasci u avionskom saobraćaju od januara do avgusta 2025. godine dostigli su 19,9 miliona, što je milion putnika više nego u istom periodu 2024. godine, odnosno 5,6 odsto više. Samo u avgustu zabeleženo je 4,8 miliona dolazaka, što predstavlja rast od 6,2 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Poređenja radi, Hrvatska je u avgustu imala 4,4 miliona dolazaka stranih turista, isto kao i prošle godine. Podaci Hrvatske turističke zajednice pokazuju pad broja noćenja stranih turista širom jadranske obale, u rasponu od dva do četiri odsto u odnosu na prošlu godinu, a kontinentalni turizam je takođe u blagom padu, iako su dolasci na nivou prošle godine.
Regionalni rezultati u Grčkoj bili su uglavnom pozitivni. Krit je prednjačio sa 4,1 milionom dolazaka (+4,8%), Dodekanez sa 3,3 miliona (+2,1%), Jonska ostrva sa tri miliona (+4,5%) i Peloponez sa 185 hiljada (+10%). Jedini region sa padom bili su Kikladi (Mikonos, Santorini i drugi), koji su primili 940 hiljada putnika, što je smanjenje od 5,9 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Istovremeno, Grci su dodali da su im prihodi od turizma od januara do jula 2025. godine porasli za 12,5 odsto u odnosu na isti period 2024. godine, dostigavši 12,18 milijardi evra. Od toga, 6,72 milijarde evra došlo je od gostiju iz EU (+13,8%), a 4,83 milijarde evra iz zemalja van EU (+9,5%). Nemačka je ostala njihovo najveće evropsko tržište, generišući 2,03 milijarde evra prihoda (+16,6%) do jula, a slede Francuska (769 miliona evra, +15,6%) i Italija (633 miliona evra, +4,9%).
Među tržištima van EU, posebno se ističu Sjedinjene Američke Države, sa povećanjem prihoda od turizma od 25,3% i ukupnim prihodom od 954 miliona evra, dok je Ujedinjeno Kraljevstvo zabeležilo pad od 2,9% i prihod od 1,63 milijarde evra.
Grci takođe imaju dobre najave i rezervacije za oktobar, prema avio-kompanijama koje su planirale više od 3,06 miliona mesta na dolaznim letovima za oktobar 2025. godine, što predstavlja povećanje od 5,3% u odnosu na prethodnu godinu.
Atina nastavlja da dominira vazdušnim saobraćajem, sa ukupno 1,15 miliona planiranih mesta za oktobar, što je povećanje od 4,7% u odnosu na prethodnu godinu. Ovaj rast učvršćuje Atinu kao najprometniji grčki aerodrom i ključno čvorište za domaći i međunarodni turizam. Posle Atine, Iraklion na ostrvu Krit beleži značajan porast kapaciteta od 9,4 odsto, Solun planira povećanje od 12,8 odsto u oktobru, a Krf skoro 14 odsto.
Iz ovih brojki, čini se da su se ostvarile najave da će Grčka biti pobednik sezone, posebno kada je u pitanju nemačko tržište. Iako još uvek čekamo podatke iz Španije i Italije, raniji izveštaji u španskim medijima ukazuju da će i oni, kao i Hrvatska, zabeležiti pad dolazaka iz Nemačke tokom špica. Podaci španske turističke kancelarije Turespanja za jul pokazuju da su aerodromi na Balearima zabeležili pad dolazaka iz Nemačke od 3,2 odsto.
Na južnim obroncima Kopanika, na nadmorskoj visini od 550 metara, nalazi se pravi banjski biser – Jošanička banja.
26. februar
18:31
9 h
Iako je upotreba elektronskih cigareta, takozvani vejping, široko rasprostranjena na Zapadu, postoji niz popularnih turističkih destinacija gde takva praksa može dovesti do ozbiljnih posledica.
26. februar
16:35
11 h
Iako je Grčka tradicionalno najpopularnija destinacija među Srbima, sve više putnika interesuje se i za Španiju, zbog povoljnog smeštaja.
26. februar
15:03
13 h
Štrajk u avio-industriji u Italiji, koji traje 24 sata, doveo je do toga da je otkazano 55 odsto letova.
26. februar
12:07
16 h
Prestižna organizacija Najbolje evropske destinacije (European Best Destinations) objavila listu najboljih evropskih turističkih odredišta za 2026. godinu, a među prve tri našla se i Slovenija.
26. februar
9:01
19 h
Grupa Harem Girls i Ivana Krunić napravile su pravu pometnju na sceni takmičenja PZE. Malo je reći da su nas njihovi scenski kostimi i ove godine oduševili.
26. februar
23:14
5 h
Bližimo se kraju Druge polufinalne večeri PZE i čini se da smo dobili najseksi kombinaciju za večeras. Nosi je pevačica Aleksandra Sekulić.
26. februar
22:48
5 h
Ni nastup Milice Burazer nije prošao nezapaženo. Uspela je da nas oduševi kako stajlingom, tako i neverovatnim performansom.
26. februar
22:06
6 h
Počelo je drugo polufinalno veče PZE, a Kristina Radenković i Dragana Kosjerina Perduv su nas iznenadile stajlingom.
26. februar
21:44
6 h
Drugo polufinalno veče PZE samo što nije počelo, a mi i dalje ne veujemo kakav nas modni defile očekuje večeras. Primera radi, Zona nas je odmah oduševila.
26. februar
21:15
7 h
Grupa Harem Girls i Ivana Krunić plasirale su se u finale takmičenja Pesme za Evroviziju 2026 koje će se održati u subotu 28. februara.
27. februar
0:45
3 h
Večeras je održano drugo polufinale Pesme za Evroviziju 2026, takmičenja na kojem se bira predstavnik Srbije na Evroviziji.
27. februar
0:16
4 h
Objavljeni su svi finalisti Pesme za Evroviziju 2026, posle večerašnjeg drugog polufinala, koje će se održati u subotu 28. februara. Neko od njih će predstavljati Srbiju u maju u Beču na Evroviziji.
27. februar
0:07
4 h
Dnevnik Amerikanca Roberta Luisa, jednog od pilota bombardera "Enola Gej" koji je bacio atomsku bombu na japanski grad Hirošimu, ponuđen je na prodaju u Kaliforniji za 950.000 dolara, piše Vašington post (WP).
26. februar
22:54
5 h
Svi su večeras sa nestrpljenjem iščekivali nastup grupe Harem Girls i ivane Krunić, koje važe ja jedne od favorita na takmičenju Pesma za Evroviziju 2026.
26. februar
22:43
5 h
Ruski naučnici su razvili ultraljubičasti filter za kremu za sunčanje koji podmlađuje, štiti od gnojnih upala i inhibira rast bakterija, saopštila je pres služba Tomskog državnog univerziteta (TSU).
26. februar
20:55
7 h
Nova studija došla je do novih saznanja zašto kod nekih ljudi starenjem mozak gubi funkciju, dok kod drugih ostaje gotovo netaknut.
26. februar
20:43
7 h
Svaka negativna misao ili emocija koju osećamo ima određeni uticaj na organ u našem telu i ako to zanemarimo, takvo stanje vodi ka bolu, vrlo često i do bolesti.
26. februar
17:13
11 h
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" objavio je nove podatke o aktuelnoj epdiemiološkoj situaciji.
26. februar
11:48
16 h
Obostrana upala pluća je infekcija u oba plućna krila, uzrokovana bakterijama, virusima ili gljivicama, a najugroženiji su stariji ljudi, mala deca i osobe sa oslabljenim imunitetom.
26. februar
9:52
18 h