Grčka plaža Elafonisi koja je opisana kao "najbolja plaža na svetu", sa ružičastim peskom, tirkiznom vodom i plitkim lagunama idealnim za plivače svih uzrasta, postala je magnet za turiste koji dolaze iz svih krajeva sveta.
Međutim, sve je više izveštaja turista koji govore o nezamislivoj gužvi, dugim redovima i neočekivanim naknadama, pri čemu većina tvrdi da je plaža sada postala žrtva sopstvenog uspeha. Poslednjih godina, uspon društvenih mreža i nebrojeni influenseri koji je posećuju radi fotografisanja, samo su naneli štetu reputaciji plaže.
Plaža Elafonisi, koja se nalazi na jugozapadnoj obali Krita, proglašena je "najboljom plažom" na TripAdvisor-ovim nagradama Travellers' Choice, koje su ocenile 25 izuzetnih plaža širom Evrope. Zasnovano na milionima recenzija i ocena putnika, svaka plaža se ocenjuje na osnovu ključnih parametara kao što su pesak, kvalitet vode, čistoća i dostupne aktivnosti.
Elafonisi, kao zaštićeno područje prirodne lepote, posebno je jedinstvena zahvaljujući ružičastom pesku, koji nastaje od zdrobljenih ružičastih ljuštura mikroorganizama, iako intenzitet boje može varirati u zavisnosti od plime ili godišnjeg doba. Plaža takođe ima plitku lagunu sa kristalno čistom tirkiznom vodom, bezbednu za decu i omogućava lak prelazak na ostrvo Elafonisi kada je oseka.
Ostrvo Elafonisi, do kojeg se dolazi preko plitkog peščanog prolaza, dom je drvenog krsta koji označava mesto brodoloma, kao i male crkvice posvećene Svetom Nikoli, zaštitniku mornara.
Kao deo evropskog programa zaštite Natura 2000, laguna je takođe dom morskoj kornjači caretta caretta, koju retko primećuju posetioci, kojima je zabranjeno da uzimaju uzorke zaštićenog ružičastog peska.
Obim turista izaziva zabrinutost
Dok je plaža Elafonisi poznata po svojoj lepoti, to je i razlog zašto raste zabrinutost zbog negativnog uticaja velikog broja turista na njeno prirodno okruženje.Nekada udaljena plaža sada se suočava sa problemima gužve u špicu sezone, posebno kako posetioci dolaze da vide jednu od "najboljih na svetu", dok turisti izveštavaju da je ružičasti pesak skoro nestao i da su troškovi neočekivano visoki.
Brza pretraga na Instagramu odmah otkriva beskrajnu mrežu fotografija i video snimaka influensera koji poziraju za savršen kadar. Iako Elafonisi održava ocenu od 4,4 zvezdice na TripAdvisor-u, mnogi su na toj platformi objavili svoje pritužbe nakon posete.
B92.net/ TK
"Parking je bio pun, plaža je bila prepuna ljudi, kontrola računa za ležaljke svakog sata, nije bilo toaleta, itd. Otišli smo nakon dva sata, a sledeća plaža Falasarna je bila 5/5!", glasi jedan komentar."Nije vredno truda. Kada stignete, šalju vas na parking za koji morate platiti 5 evra. Zatim dugo hodate do plaže gde se šeta mnogo ljudi. Nema ništa da se vidi. Ne znam zašto kažu da je jedna od najlepših plaža na Kritu. Video sam mnogo lepše plaže", još je jedan od komentara.
"Uopšte nema vidljivog ružičastog peska! Lepa plitka peščana plaža, ali ne vredi dva sata vožnje i žao mi je što sam potrošio dan ovde", takođe je komentar koji se niže u nizu pritužbi.
Konobar koji radi u taverni AntaMa je rekao: "Išli smo na Elafonisi sa decom i bio je raj. Ali sada tamo nećete naći Grke. Dvadeset ili 30 evra za ležaljke? Pet evra za flašu vode? Cene su nas isterale."
Vlasnik lokalne rent-a-car agencije takođe je izjavio: "TripAdvisor je bio poljubac smrti za Elafonisi. To je kao Santorini - ljudi dolaze samo zbog fotografija".
Vlasnici štandova na božićnom vašaru u Kaselu ubuduće će napitke od kakaa sa rumom nuditi pod drugim imenom umesto "Lumumba". Na to su ih pozvali domaćini vašara iz kompanije Kasel marketing.
Londonski aerodrom Hitrou najavio da će od januara naredne godine poskupeti usluge iskrcavanja putnika na terminalima sa 6,8 na 8 evra, prenosi danas BBC.
U Srbiji je moguće uživati u snegu i zimskim sportovima i po pristupačnim cenama, a to najbolje pokazuje skijalište na planini Javor u selu Kušići kod Ivanjice.
Za razliku od Hrvatske, koja je treću godinu zaredom u minusu tokom špica sezone na ključnim turističkim tržištima poput Nemačke, Grčka nastavlja da beleži rast dolazaka stranih turista ove sezone, prema zvaničnoj statistici za avgust.
Zamislite kako bi izledao život u Sremu da ga ove godine poseti 19 miliona turista. Toliko će gostiju, naime, biti na španskom ostrvu Majorka, koje ima samo nešto malo veću površinu od Srema. Nisu svi zbog toga srećni.
Na graničnom prelazu Preševo tokom dana zabeležene su velike gužve u saobraćaju, a kilometarske kolone vozila formirane su na ulazu u Srbiju, a putnici satima čekaju da pređu granicu.
Iako se ne nazire kraj letnje turističe sezone, izvesno je da se bliže hladniji dani, mnogi turisti koji su se odlučili da godišnji odmor iskoriste u septembru i oktobru potražiće plaže i sunce na Mediteranu i obližnjim afričkim obalama.
Vlasnici štandova na božićnom vašaru u Kaselu ubuduće će napitke od kakaa sa rumom nuditi pod drugim imenom umesto "Lumumba". Na to su ih pozvali domaćini vašara iz kompanije Kasel marketing.
Londonski aerodrom Hitrou najavio da će od januara naredne godine poskupeti usluge iskrcavanja putnika na terminalima sa 6,8 na 8 evra, prenosi danas BBC.
Decembar donosi obilje i uspeh za tri horoskopska znaka koja, prema rečima astrološkinje Elizabet Brobek, ulaze u svoje pobedničko razdoblje koje će trajati sve do kraja 2025. godine.
Kluni je otvoreno priznao da se plaši da će njegova ćerka ponoviti psovku pred svojom majkom, njegovom suprugom Amal Kluni. A to za njega znači problem...
Jelena je ostala šokirana činjenicom koliko su joj deca porasla od kada ih je poslednji put videla, a naročito je bila iznenađena promenom glasa srednjeg sina...
Dok uživamo u kolačima i bombonama, u našim ustima već kreće proces koji daje prednost bakterijama i povećava rizik od karijesa. Evo šta se zapravo dešava svaki put kada pojedemo nešto slatko.
Hronične bolesti su tihi ubica savremenog doba, kardiovaskularna oboljenja, dijabetes, kanceri su u konstantnom porastu, uprkos tome što medicina neprestano napreduje. Da li je rešenje i untegrativnoj medicini?
Savetnici za vakcinaciju ministra zdravlja Sjedinjenih Američkih Država Roberta F. Kenedija Mlađeg glasaće danas o tome da li da ukinu široku preporuku za vakcinu protiv hepatitisa B za decu.