Izvor: B92

Evo nekoliko reči o prelepim macama s juga Evrope koje ćete obavezno sresti ukoliko se odlučite da letujete na ostrvu.

Egejska mačka

foto: depositphotos.com

Ova domaća mačka potiče s Kiklada, rajskog arhipelaga u Egejskom moru, najpoznatijeg po prelepim ostrvima Santorini, Mikonos i Ios. Čovek u njihovu genetiku i izgled nije umešao prste, ali je u cilju očuvanja vrste početkom devedesetih godina egejska mačka počela brižljivo da se odgaja. Smatra se jedinom autohtonom grčkom rasom mačaka, ali još uvek čeka da je zvanično priznaju kao rasu vodeće felinološke organizacije u svetu. Prema podacima, reč je o veoma staroj rasi i na Kikladima se još uvek doživljava kao poludivlja. Najčešće se može videti kraj barki i čamaca, u lukama, gde od ribara očekuje hranu. Voli vodu i na meniju joj je omiljena riba. U Grčkoj se smatra nacionalnim blagom. Ova mačka ne libi se da priđe čoveku i da mu privuče pažnju, veoma je aktivna, inteligentna i razigrana. Prija joj život u stanu, ali najčešće se može videti kako zadovoljno drema na kamenim strmim ulicama ili zidićima kraj vode. Reč je o mački srednje veličine, mišićavoj, srednje duge dlake. Dominantno je bela s primesama još jedne ili dve boje (najčešće braon ili sive), ali javlja se u svim koloracijama i kombinacijama. Veoma je zdrava, nema zabeležnih naslednih bolesti i dugo živi, piše "Mačka" magazin.

Kiparska mačka

foto: depositphotos.com

Još jedna domaća rasa mačaka za koju se veruje da je potomak egipatskih i palestinskih maca. Prema predanju, na Kipar ih je dovela Sveta Jelena kako bi smanjile broj štetočina i zmija koje su ugrožavale manastire. Ni ova lepa maca još uvek nije zvanično priznata kao rasa. Arheolozi su fosile mačaka koje su veoma slične kiparskoj mački pronašli 2004. godine u svojoj ekspediciji na ostrvu, i utvrdili da su ove mace hodale Kiprom čak pre 4.000 godina. Kako se u podacima može pronaći, manastirska zvona pozivala su mačke na ručak i davala znak kad je vreme za borbu sa štetočinama i otrovnim zmijama. Ova maca je pravi atleta, veoma energična i izdržljiva, i često se može videti kako tumara vrletima ostrva, na visokim nadmorskim visinama. Iako se lako prilagođava svakoj klimi, ipak se najčešće sreće kraj mora gde uživa u blagoj klimi i izobilju hrane. Najviše ih ima u Limasolu, Nikoziji i Larnaki.

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.