Dan Narodnog pozorišta: Dobitnici nagrada "Raša Plaović"

Kultura

Izvor: B92

Sreda, 22.11.2023.

13:01

Dan Narodnog pozorišta: Dobitnici nagrada
Foto: KONSTANTIN_SHISHKIN/Shutterstock

Žiri za dodelu nagrade "Raša Plaović" u sastavu: reditelj Nebojša Bradić (predsednik žirija), književnik Miloš Latinović, dramske umetnice Vanja Ejdus i Elizabeta Đorevska i dramaturg Đorđe Kosić, na sednici održanoj 19. novembra 2023. godine, većinom glasova doneo je odluku da se Nagrada "Raša Plaović" koju Narodno pozorište u Beogradu dodeljuje za najbolje glumačko ostvarenje na svim beogradskim pozorišnim scenama u sezoni 2022/2023, dodeli Nenadu Jezdiću za ulogu Bore Šnajdera u predstavi ''Razvojni put Bore Šnajdera'', po tekstu Aleksandra Popovića, u adaptaciji i režiji Egona Savina i produkciji Jugoslovenskog dramskog pozorišta.

Obrazloženje žirija
"Umešno ujedinivši svoju glumačku veštinu i scensku harizmu sa specifičnim humorom, ironijom i jezičkim bogatstvom Aleksandra Popovića, Jezdić je lik Bore Šnajdera interpretirao uverljivo, precizno, razmaštano i dosledno - jednom rečju, bravurozno. Svojom snažnom i istovremeno odmerenom igrom, Jezdić je pokazao svežinu ne samo u kontekstu svoje dosadašnje glumačke karijere, već i u prostoru interpretacije jednog od najznačajnijih likova srpske komediografije. Jezdić se time priključuje redu sledbenika nasleđa Raše Plaovića, glumca izuzetne vrednosti čiji je rad imao duboki uticaj na razvoj pozorišta u Srbiji."

DOBITNICI GODIŠNjIH NAGRADA NARODNOG POZORIŠTA PO ODLUCI UPRAVNOG ODBORA NARODNOG POZORIŠTA:

NAGRADA NARODNOG POZORIŠTA ZA NAJBOLjU PREDSTAVU U OKVIRU REPERTOARA NARODNOG POZORIŠTA U SEZONI 2022/2023.

• dodeljuje se predstavi OČEVI I OCI u dramatizaciji Kate Đermati i režiji Veljka Mićunovića

NAGRADA NARODNOG POZORIŠTA ZA NAJBOLjA INDIVIDUALNA PREMIJERNA UMETNIČKA OSTVARENjA U OKVIRU REPERTOARA NARODNOG POZORIŠTA U SEZONI 2022/2023:
• Dragutin Matić, prvak Opere za ulogu Forda u operi „Faust“ Đuzepa Verdija

• Ivana Savić Jaćić, solistkinja Baleta, za ulogu u Baletskom triptihu INFINITAS Poema (koreograf Igor Kirov), Ptico ne sklapaj svoja krila (koreograf Miloš Isailović)i Simfonijski triptihon (koreograf Maša Kolar)

• Sofija Matjušenskaja, solistkinja Baleta, za ulogu Medore u baletu Gusar/Le Corsaire (koreograf Braham Juldašev)

• Nebojša Dugalić, za naslovnu ulogu u predstavi „Magbet“ V. Šekspira u režiji Jagoša Markovića

• Nataša Ninković, za ulogu Ledi Magbet u predstavi „Magbet“ V. Šekspira u režiji Jagoša Markovića

• Nela Mihailović, za ulogu Julke u predstavi „Urnebesna tragedija“ Dušana Kovačevića u režiji Jagoša Markovića

NAGRADA NARODNOG POZORIŠTA ZA IZUZETNO ZNAČAJAN UKUPAN UMETNIČKI I RADNI DOPRINOS:

• Toma Križnar, solista Baleta
• Vesna Dubljević

PLAKETA NARODNOG POZORIŠTA PO ODLUCI UPRAVNOG ODBORA NARODNOG POZORIŠTA POVODOM ZNAČAJNIH AKTIVNOSTI U ŽIVOTU I RADU NARODNOG POZORIŠTA:
• Preduzeću Blažeks iz Kragujevca
• Jagoš Marković, posthumno

PEČAT ZA DOPRINOS RADU NARODNOG POZORIŠTA:
- Nikola Ristanovski,
- Tatjana Mandić Rigonat,
- Vanja Ejdus
- Nikola Mijailović
- Molina Udovički Fotez
- Mileta T. Pantelić
- Đorđe Pavlović
- Zorica Mitev Vojinović
- Egon Savin
- Ansamblu predstave „Rat i mir“ koji su bili na istorijskom gostovanju u Sankt Peterburgu
- Narodno pozorište Republike Srpske
- Bane Vidaković
- Ivan Tomašev
- Milorad Jovanović

POHVALE PO ODLUCI UPRAVNOG ODBORA

Javne pohvale za rezultate u radu od izuzetnog i posebnog značaja za uspešnu aktivnost Narodnog pozorišta u Beogradu za sezonu 2022/2023, dobijaju:

Sektor drame:
- Kompletan glumački ansambl predstave „Naš razred“ za izuzetnu kolektivnu igru

Glumci: Ivan Bosiljčić, za izuzetno uspešno uskakanje u ulogu Pjera Bezuhova u predstavi „Rat i mir“ na prvom gostovanju Narodnog pozorišta u čuvenom pozorištu Aleksandrinski u Sankt Peterburgu; Aleksandar Vučković za uloge u predstavama „Očevi i oci“, „Urnebesna tragedija“ i „Milenijum u Beogradu“; Nendim Nezirović za uloge u predstavama „Naš razred“ i „Ribarske svađe“; Jovan Jovanović za uloge u predstavama „Magbet“, „Naš razred“ i „Ribarske svađe“; Vučić Perović uloge u predstavama „Magbet“, „Naš razred“ i „Ribarske svađe“; Iva Milanović za uloge u predstavama „Očevi i oci“ i „Ribarske svađe“; Dragan Sekulić, za uloge u predstavama „Magbet“, „Naš razred“ i „Ribarske svađe“; Petar Strugar, za uloge u predstavama „Magbet“, „Naš razred“ i „Lutka sa kreveta broj 21“; Zorana Bećić Đorđević, za uloge u predstavama „Milenijum u Beogradu“ i „Lutka sa kreveta broj 21“; Ivana Šćepanović, za uloge u predstavama „Magbet“ i „Ribarske svađe“.

- Marija Marković Milojev za kostimografski rad na predstavama „Očevi i oci“, „Ribarske svađe“ i „Milenijum u Beogradu“
- Boris Liješević za ulogu kneza Vasilija Kuragina u predstavi „Rat i mir“ na prvom gostovanju Narodnog pozorišta u Beogradu u čuvenom pozorištu Aleksandrinski u Sankt Peterburgu
- Nevena Glušica, kompozitor, za glumačko uskakanje u predstavu „Uspavanka za Aleksiju Rajčić“
- Irena Popović, za glumačko uskakanje u predstavu „Deca“
- Ivan Mirković, muzičar, za predano i visoko profesionalan rad na prestavama Drame
- Sandra Rokvić, inspicijent, za posvećen i visoko profesionalan rad na predstavama Drame
- Marija Nedeljkov, za posvećen i visoko profesionalan rad na predstavama Drame
- Nataša Mijatović, za posvećen i visoko profesionalan rad u direkciji Drame
- Miloš Golubović
- Dobrila Ćirković za 50 godina umetničkog rada na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu

Sektor opere:

- Ceo ansambl opere „Manon Lesko“ za izvođenje predstave u Bukureštu
- Orkestar Narodnog pozorišta za premijeru opere „Falstaf“ Đuzepe Verdija
- Mario Pavle del Monako, za režiju opere „Turandot“ Đakoma Pučinija
- Rozario la Spina, za ulogu Kalafa u operi „Turandot“ Đakoma Pučiija
- Kiril Manolov, za naslovnu ulogu u operi „Falstaf“ Đuzepe Verdija
- Nebojša Babić za naslovnu ulogu u operi „Falstaf“ Đuzepe Verdija
- Sanja Anastasija, za ulogu Azučene u operi „Turandot“ Đuzepe Verdija
- Alberto Veronezi, dirigent, za gostovanje u operi „Turandot“ Đakoma Pučinija
- Bojan Suđić, dirigent, za gostovanje u operi „Turandot“ Đakoma Pučinija
- Aleksandar Naumović
- Predrag Radić
- Gradimir Stojković
- Srđan Jaraković, koordinator korepetitora u Operi
- Stevan Karanac, za ulogu u predstavi „Boemi“

Sektor baleta:
- Celokupni ansambl i solisti baletske predstave Baletski triptih Infinitas: Poema (koreografija Igor Kriov), Ptico, ne sklanjaj svoja krila (koreografija Miloš Isailović) i Simfonijski triptihon (koreografija Maša Kolar)

Solisti;
Ada Raspor, Ljiljana Velimirov, Sonja Milovanov, Tijana Šebez, Natalija Tapić Milena Janković, Olga Olćan, Emanuele Frigo (Emanuele Frigo), Šinićiro Ebe (Shinichiro Ebe), Miloš Kecman, Branko Sarić

- Gojko Davidović

Tehnički sektor:

Jovanka Šikl, Snežana Ignjatović, Radisav Momirović, Miodrag Džambas, Božana Smiljković, Mirjana Milošević, Milomir Čolić, Tihomir Savić, Ilija Krković, Dragan Radanović, Nenad Stanojlović, Dalibor Marković, Miloš Petrović, Olivera Pavlović, Dušan Janić, Ozren Ognjenović, Goran Isić, Dragan Živanović, Borivoje Andrijević, Dejan Ostojić, Maja Ilić, Jelena Antić, Danijela Šindrak Pović, Maša Frencić, Goran Živojinović, Katarina Grčić Nikolić, Predrag Crnobrnja, Dragan Bulatović, Staša Mandić, Goran Trivunović, Filiman Ostojić, Dejan Memiš

U Sektoru stručnih i opštih poslova:
Julijana Janković, Srđan Gajić, Finansijska služba, Služba za javne nabavke, Grupa za nabavke, Goran Ilić, Zdenka Milanović, Tijana Andrejić, Aleksandar Badivuk, Velibor Vuksić, Jovica Varagić, Radunović Dragan, Zoran Joksić, Grupa za prijem publike – razvodnice, Grupa higijenskog održavanja u celosti, Uroš Milenković, Sandra Mihalkov, Dimitrije Petrović, Svetislav Tomović, Biljana Joksić, Jelena Ivić, Miloš Vučić, Aleksandar Buzurović, Mina Matović, Zoran Kosanović

Sektor muzeja:
Mikojan Bezbradica, Slobodan Stamatov, Marko Rančić, Savka Marijan Grigorović, Dragica Gaćeša

ZLATNE ZNAČKE za 20 godina rada u Narodnom pozorištu:

Silvija Džunja-Ćirić, Dejan Kolarov, Milan Rus, Dragana Nedić, Jelena Vesković, Vuk Kostić, Miloš Đorđević, Sena Ćorović, Ana Popović, Irina Skorikov, Dušica Blaženović, Ana Đokić Brusić, Mirjana Mladenović, Marija Lazić, Boban Zdravković, Ivan Stamenković, Katarina Tomašević, Vladimir Nanuševski, Igor Ilić, Mladen Vlasojević, Đorđe Stanković, Biljana Manojlović Puškar, Sofija Pižurica, Tatjana Mitić,
Nataša Drecun Filipov, Irena Furst Nikolovski, Miodrag Jevtić, Miroslav Markovski, Viktorija Pavlica, Gavrilo Rabrenović, Valentina Skorikov, Maja Živković, Dragan Stevović, Snežana Kunst, Marija Knežević, Petar Gavrilović, Julijana Janković, Belić Bojan, Milan Kovačević, Miloš Vučić, Aleksandar Vučković, Danijela Šindrak Pović,Borivoje Andrijević, Ozren Ognjenović.

POVELjE – Radnici koji su otišli u penziju
Predrag Stojković, Radmila Vlačić, Jadranka Jovanović, Siniša Jovanović Vera Mekić, Aleksandar Manevski, Momčilo Rusić, Sonja Neimarević, Gordana Tomić, Radica Komazec, Siniša Dutina, Miloš Obrenović, Vojislav Petruševski, Zlatko Mirković.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: