Srbija

Sreda, 15.05.2013.

09:28

Bugari više od nas rade na crno

Siva ekonomija u Srbiji opadala je tokom perioda ekonomskog rasta, a da je potom od početka ekonomske krize ostala gotovo nepromenjena.

Izvor: Dnevnik

Default images

Od 11 zemalja regiona od 2000. do 2010. godine samo je Bugarska imala veći obim "sive" ekonomije od Srbije, posmatrano u procentu BDP-a, dok je Rumunija bila na približno istom nivou, pokazali su rezultati studije koju su sproveli USAID i Fondacija za razvoj ekonomske nauke (FREN).

"Ostvariv cilj za Srbiju bio bi da smanji sivu ekonomiju na nivo proseka zemalja Centralne i Istočne Evrope u roku od tri do pet godina, a da na nivo EU dođe za sedam do deset godina", rekao je jedan od autora studije, Saša Ranđelović, napominjući da je u razvijenim zemljama siva ekonomija 15 do 16 odsto BDP-a.

Potencijalni dodatni javni prihodi koji bi se mogli ostvariti smanjenjem sive ekonomije u Srbiji procenjuju se na 0,8 do 1,1 odsto BDP-a u srednjem roku, odnosno na oko dva odsto u dugom roku, pokazali su rezultati studije. Pokazalo se da su preduzetnici, mlade firme, privredni subjekti u građevinarstvu i oni sa sedištem u centralnoj Srbiji skloniji aktivnostima sive ekonomije od ostalih, pokazuje anketa.

"Tako je učešće "sive" ekonomije u građevinarstvu 43 odsto, poljoprivredi 34 odsto, ugostiteljstvu i saobraćaju 33 odsto", rekao je Ranđelović, i dodao da su preduzeća s pet do 19 zaposlenih i ona s 250 i više zaposlenih sklonija sivoj ekonomiji od drugih.

Radi svođenja „sive„ ekonomije u prihvatljive okvire potrebno je sinhronizovano i brzo primeniti mere iz četiri oblasti – fiskalne politike, pre svega smanjenje fiskalnog opterećenja rada, iz domena tržišta rada, zatim mere za smanjenje gotovinskih plaćanja i podsticanje bezgotovinskog plaćanja, kao i za poboljšanje uslova poslovanja.

Predsednica skupštinskog Odbora za finansije Vesna Kovač istakla je da siva ekonomija razara supstancu svake države, a njeno suzbijanje uslov je da se određena zemlja legitimiše kao država vladavine prava. Ona je naglasila da je u prethodnom periodu učinjen značajan napredak u jačanju finansijskog okvira zemlje i razvija se slobodno delovanje tržišnih snaga, ali su potrebni dalji napori za restrukturiranje privrede, jačanje konkurencije i unapređenje produktivnosti rada.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ruski tankeri stoje prazni širom sveta?

Gotovo svaki ruski naftni tanker koji je pod sankcijama stoji nekoliko meseci nakon uvođenja ograničenja, što pokazuje kako sankcije SAD mogu da poremete lanac snabdevanja ruskom naftom.

8:03

21.5.2024.

1 d

Podeli: