Automobili

Subota, 15.09.2018.

16:00

Tesla pomaže vozačima da brže pobegnu od uragana Florens

Proizvođač luksuznih električnih automobila povećao je autonomiju nekih svojih modela vanrednim softverskim apdejtom, kako bi njihovi vlasnici mogli lakše da se evakuišu ispred uragana koji pustoši delove američke istočne obale.

Tesla pomaže vozačima da brže pobegnu od uragana Florens

U slučaju potrebe za evakuacijom ljudi pred naletom uragana, najbitnije je da se vozači što pre i što dalje odvezu iz ugroženog područja.

Kada je reč o električnim automobilima, zaustavljanje na usputnim brzim punjačima radi dopune pogonskih baterija, ma koliko kratko trajalo, u ovakvim kritičnim situacijama predstavlja gubitak daragocenog vremena.

Kako bi pomogao vlasnicima Modela S i Modela X, u verzijama 60 i 60D sa najmanjom autonomijom u vožnji, da se što brže evakuišu, Tesla je softverski, putem Interneta, privremeno povećao kapacitet baterije sa 60 na 75 kWh.

Na taj način, radijus ovih automobila u vožnji – sa punim baterijama - produžen je za 48-64 km, u odnosu na postojeću autonomiju.

Tesla inače više ne nudi, nekada najjeftinije, Modele S i X u verzijama 60 i 60 D, ali automobili koji su ranije isporučivani u navedenim konfiguracijama imaju paket baterija kapaciteta 75 kWh, koji je softverski limitiran na 60 kWh. Ovim vanrednim apdejtom "otključano" je još 15 kWh.

Inače, američki proizvođač reagovao je na isti način i u septembru 2017, kada je Floridu pogodio uragan Irma.

Uragan Florens pogodio je obalu Severne Karoline u petak donoseći vetar koji duva brzinom od 145 km/h i obilnu kišu, zbog čega je skoro 500.000 domaćinstava ostalo bez električne energije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

11 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Gotovo je; Vojska izlazi na ulice

Kolumbijska vojska saopštila je da će u opštinu Silvija na jugozapadu te zemlje biti raspoređeno više od 500 vojnika, nakon teritorijalnog spora između dve autohtone grupe koji je izbio u četvrtak i izazvao sukobe u kojima je poginulo najmanje sedam ljudi.

22:45

22.5.2026.

1 d

Svet

Ogromno nalazište nafte postaje nova meta energetskih divova

Lokalne i međunarodne energetske kompanije sve snažnije ulažu u argentinsko nalazište škriljca Vaca Muerta, dok kriza na Bliskom istoku i problemi u Ormuskom moreuzu povećavaju interes za izvore nafte i gasa izvan ratnih i geopolitički nestabilnih područja.

9:25

24.5.2026.

12 h

Podeli: