Picoper
pre 5 godina
Svinje u Srbiji imaju kratak zivot!
Utorak, 09.03.2021.
12:18
Izuzetno retka rasa pegavih svinja, poznatija kao resavka, po prvi put se gaji u Šumadiji, u domaćinstvu Dragana Jovanovića iz sela Zagorica kod Topole.
IMAGE SOURCE
pre 5 godina
Svinje u Srbiji imaju kratak zivot!
pre 5 godina
Zanimljivo mi je koliko resavska svinja sliči banijskoj. U biti osnova svih je mangulica. Treba cijeniti trud i napor ovog gospodina koji unatoč tome što svinje vrlo sporo napreduju (2-3 godine) želi ih uzgajati. Država Srbija, odnosno Ministarstvo poljoprivrede Srbije treba registrirati ove pasmine kao autohtone i odrediti njihovo geografsko podrijetlo. Uzgajivači se trebaju ujediniti u udrugu zbog lakšeg marketinga. U Hrvatskoj se uzgajaju crna slavonska svinja, turopoljska svinja, koja je sličnija divljoj i mangulica. One se uzgajaju zbog proizvoda od mesa u ograđenim područjima. Istrani uzgajaju istarsko govedo ili boškarin, koji sa svojim velikim rogovima i građom je sličan podolskom govedu. Boškarin je opstao jer se njegovo meso i proizvodi prodaju širom Hrvatske. U najskupljim restoranima naći ćete meso i proizvode od boškarina. Država daje dodatne subvencije za autohtone pasmine. Tako smo povećali i broj konja hrvatskog hladnokrvnjaka. Da zaljučim, Srbija je dužna poduzeti sve korake da se poveća broj autohtonih životinja.
pre 5 godina
Da li postoji neki sajt i sl. gde se zainteresovai kupci mogu povezati sa prodavcima ovakvih proizvoda?
pre 5 godina
Lepo,lepo,svaka čast domaćinu koji ne juri za profitom i brzom zaradom nego preferira kvalitet.
pre 5 godina
Brat i ja gaimo autohtonu vrstu svinja, Moravku. Slična je Resavki samo je crna. Meso Moravki prerađujemo i prodajemo suhomesnate proizvode.
Ukus mesa autohtonoh vrsta je neuporedibo bolji od modernih, hibridnih svinja. Nažalost autohtone sorte sporo rastu i masnije su, pa nisu popularne.
Naše svinje su slobodne, šetaju se, riju..... jedu žir, divlje voće, žitarice.......
Bez obzira na to, koliko je isplativiji utgoj belih svinja, uvek bih se opredelio za Moravku , Resavku ili Mangulicu.
pre 5 godina
@Džoni
Baš zbog razloga da je meso podolskog govečeta NEKVALITETNO ta stara sorta je i gotovo nestala
Njena osnovna namena je tegleća marva, a hrana od nje samo nus proizvod
Ako ne veruješ meni, slobodno izguglaj
To ne znači da tu i slične sorte ne treba sačuvati od nestanka
pre 5 godina
Trebali bi da postoji neka sprega između države i ovakvih ljudi, koja bi im omogućila da dalje usavrše svoj proizvod nudeći znanje iz drugih oblasti (proces sušenja, pakovanja, marketing, papirologija (izuzetno bitno) itd).
Meso ovako gajenih životinja je ceni, pogledajte samo koliko košta uvozni pršut, od slobodno gajenih zivotinja, u nekim boljim prodavnicama, da ne pominjem koliko traze za pata negra pršut.
pre 5 godina
Nema veze koja je rasa svinje (ili krave, ovce, itd.) već kako se gaji. Ako se životinja drži zatvorena u obor, prinuđena da leži ulepljena u svom izmetu, uskraćena za kretanje i dnevnu svetlost, kljukana ko zna kakvom hranom i lekovima, onda je i proizvod od nje loš. I obrnuto, ako se "obična" svinja koja nije neka "specjalna" vrsta kao što se stvorila fama oko mangulice, pusti u livadu i šumu da živi koliko god može slobodno i hrani se prirodno, onda je i proizvod kvalitetan.
(Džo, 10. mart 2021 09:00)
u pravu si apsolutno ali kljucni problem nije uzgoj već potrošač. U svetu cena kvalitetne svinjetine (iberico) ili govedine (angus wagyu i sl) je 10-50x veća nego u Srbiji. Dzaba pričati o kvalitetu kad nema narod para ili trazi sto jeftinije. Čak i u Nemačkoj gde je standard neuporedivo veći ljudi neće ili ne mogu priuštiti ono sto si ti gore naveo. Veruj mi, odradio bi seljak prvu klasu samo da ima kome prodati.
pre 5 godina
Ima ovde kod Backe Topole stocar koji gaji staru sortu goveda, Podolsko govece, stara sorta sa ogromnim rogovima i cupava. Uzimam kod njega vec 2 godine sveze meso, sve lepo istranzirano i spakovano. Vrhunsko meso, goveda su napolju stalno, meso ni nalik standardnoj govedini. Gaji jos i stare sorte psenice, pir i speltu, pravi brasno, griz i rezance. Koliko sam cuo, sobzirom da to nije bas isplativo (naravno da prinosi nisu veliki a ovde nema bas puno ljudi koji bi platili malo skuplje za duplo bolje), nesto mu pomaze i Madjarska. To su stvari koje bi drzava trebalo vise da podrzi, bitno i za ocuvanje starih sorti i vrsta, a i mogucnost za manje poljoprivrednike da se preusmere na takve proizvode, a da im bude isplativo. Ne mogu se takmiciti sa velikim kombinatima oko prinosa standardnih hibrida a sa ovim mogu manji obim - veca cena - veci kvalitet.
pre 5 godina
Nema veze koja je rasa svinje (ili krave, ovce, itd.) već kako se gaji. Ako se životinja drži zatvorena u obor, prinuđena da leži ulepljena u svom izmetu, uskraćena za kretanje i dnevnu svetlost, kljukana ko zna kakvom hranom i lekovima, onda je i proizvod od nje loš. I obrnuto, ako se "obična" svinja koja nije neka "specjalna" vrsta kao što se stvorila fama oko mangulice, pusti u livadu i šumu da živi koliko god može slobodno i hrani se prirodno, onda je i proizvod kvalitetan.
pre 5 godina
U pravu je covek sve sto kaze.
Meso, slanina, cvarci, a tek mast ove rase su zaista predivni i jeste nezaboravni zalogaj.
pre 5 godina
Pametan covek. Svaka cast!
pre 5 godina
Nema ptice bez prasice i jagnjeće salate :)
pre 5 godina
Dobra Rasa Svinja!
pre 5 godina
Nema veze koja je rasa svinje (ili krave, ovce, itd.) već kako se gaji. Ako se životinja drži zatvorena u obor, prinuđena da leži ulepljena u svom izmetu, uskraćena za kretanje i dnevnu svetlost, kljukana ko zna kakvom hranom i lekovima, onda je i proizvod od nje loš. I obrnuto, ako se "obična" svinja koja nije neka "specjalna" vrsta kao što se stvorila fama oko mangulice, pusti u livadu i šumu da živi koliko god može slobodno i hrani se prirodno, onda je i proizvod kvalitetan.
pre 5 godina
Dobra Rasa Svinja!
pre 5 godina
Nema veze koja je rasa svinje (ili krave, ovce, itd.) već kako se gaji. Ako se životinja drži zatvorena u obor, prinuđena da leži ulepljena u svom izmetu, uskraćena za kretanje i dnevnu svetlost, kljukana ko zna kakvom hranom i lekovima, onda je i proizvod od nje loš. I obrnuto, ako se "obična" svinja koja nije neka "specjalna" vrsta kao što se stvorila fama oko mangulice, pusti u livadu i šumu da živi koliko god može slobodno i hrani se prirodno, onda je i proizvod kvalitetan.
(Džo, 10. mart 2021 09:00)
u pravu si apsolutno ali kljucni problem nije uzgoj već potrošač. U svetu cena kvalitetne svinjetine (iberico) ili govedine (angus wagyu i sl) je 10-50x veća nego u Srbiji. Dzaba pričati o kvalitetu kad nema narod para ili trazi sto jeftinije. Čak i u Nemačkoj gde je standard neuporedivo veći ljudi neće ili ne mogu priuštiti ono sto si ti gore naveo. Veruj mi, odradio bi seljak prvu klasu samo da ima kome prodati.
pre 5 godina
Nema ptice bez prasice i jagnjeće salate :)
pre 5 godina
U pravu je covek sve sto kaze.
Meso, slanina, cvarci, a tek mast ove rase su zaista predivni i jeste nezaboravni zalogaj.
pre 5 godina
Brat i ja gaimo autohtonu vrstu svinja, Moravku. Slična je Resavki samo je crna. Meso Moravki prerađujemo i prodajemo suhomesnate proizvode.
Ukus mesa autohtonoh vrsta je neuporedibo bolji od modernih, hibridnih svinja. Nažalost autohtone sorte sporo rastu i masnije su, pa nisu popularne.
Naše svinje su slobodne, šetaju se, riju..... jedu žir, divlje voće, žitarice.......
Bez obzira na to, koliko je isplativiji utgoj belih svinja, uvek bih se opredelio za Moravku , Resavku ili Mangulicu.
pre 5 godina
Pametan covek. Svaka cast!
pre 5 godina
Ima ovde kod Backe Topole stocar koji gaji staru sortu goveda, Podolsko govece, stara sorta sa ogromnim rogovima i cupava. Uzimam kod njega vec 2 godine sveze meso, sve lepo istranzirano i spakovano. Vrhunsko meso, goveda su napolju stalno, meso ni nalik standardnoj govedini. Gaji jos i stare sorte psenice, pir i speltu, pravi brasno, griz i rezance. Koliko sam cuo, sobzirom da to nije bas isplativo (naravno da prinosi nisu veliki a ovde nema bas puno ljudi koji bi platili malo skuplje za duplo bolje), nesto mu pomaze i Madjarska. To su stvari koje bi drzava trebalo vise da podrzi, bitno i za ocuvanje starih sorti i vrsta, a i mogucnost za manje poljoprivrednike da se preusmere na takve proizvode, a da im bude isplativo. Ne mogu se takmiciti sa velikim kombinatima oko prinosa standardnih hibrida a sa ovim mogu manji obim - veca cena - veci kvalitet.
pre 5 godina
Trebali bi da postoji neka sprega između države i ovakvih ljudi, koja bi im omogućila da dalje usavrše svoj proizvod nudeći znanje iz drugih oblasti (proces sušenja, pakovanja, marketing, papirologija (izuzetno bitno) itd).
Meso ovako gajenih životinja je ceni, pogledajte samo koliko košta uvozni pršut, od slobodno gajenih zivotinja, u nekim boljim prodavnicama, da ne pominjem koliko traze za pata negra pršut.
pre 5 godina
Zanimljivo mi je koliko resavska svinja sliči banijskoj. U biti osnova svih je mangulica. Treba cijeniti trud i napor ovog gospodina koji unatoč tome što svinje vrlo sporo napreduju (2-3 godine) želi ih uzgajati. Država Srbija, odnosno Ministarstvo poljoprivrede Srbije treba registrirati ove pasmine kao autohtone i odrediti njihovo geografsko podrijetlo. Uzgajivači se trebaju ujediniti u udrugu zbog lakšeg marketinga. U Hrvatskoj se uzgajaju crna slavonska svinja, turopoljska svinja, koja je sličnija divljoj i mangulica. One se uzgajaju zbog proizvoda od mesa u ograđenim područjima. Istrani uzgajaju istarsko govedo ili boškarin, koji sa svojim velikim rogovima i građom je sličan podolskom govedu. Boškarin je opstao jer se njegovo meso i proizvodi prodaju širom Hrvatske. U najskupljim restoranima naći ćete meso i proizvode od boškarina. Država daje dodatne subvencije za autohtone pasmine. Tako smo povećali i broj konja hrvatskog hladnokrvnjaka. Da zaljučim, Srbija je dužna poduzeti sve korake da se poveća broj autohtonih životinja.
pre 5 godina
Lepo,lepo,svaka čast domaćinu koji ne juri za profitom i brzom zaradom nego preferira kvalitet.
pre 5 godina
@Džoni
Baš zbog razloga da je meso podolskog govečeta NEKVALITETNO ta stara sorta je i gotovo nestala
Njena osnovna namena je tegleća marva, a hrana od nje samo nus proizvod
Ako ne veruješ meni, slobodno izguglaj
To ne znači da tu i slične sorte ne treba sačuvati od nestanka
pre 5 godina
Da li postoji neki sajt i sl. gde se zainteresovai kupci mogu povezati sa prodavcima ovakvih proizvoda?
pre 5 godina
Svinje u Srbiji imaju kratak zivot!
pre 5 godina
Nema veze koja je rasa svinje (ili krave, ovce, itd.) već kako se gaji. Ako se životinja drži zatvorena u obor, prinuđena da leži ulepljena u svom izmetu, uskraćena za kretanje i dnevnu svetlost, kljukana ko zna kakvom hranom i lekovima, onda je i proizvod od nje loš. I obrnuto, ako se "obična" svinja koja nije neka "specjalna" vrsta kao što se stvorila fama oko mangulice, pusti u livadu i šumu da živi koliko god može slobodno i hrani se prirodno, onda je i proizvod kvalitetan.
pre 5 godina
@Džoni
Baš zbog razloga da je meso podolskog govečeta NEKVALITETNO ta stara sorta je i gotovo nestala
Njena osnovna namena je tegleća marva, a hrana od nje samo nus proizvod
Ako ne veruješ meni, slobodno izguglaj
To ne znači da tu i slične sorte ne treba sačuvati od nestanka
pre 5 godina
Nema ptice bez prasice i jagnjeće salate :)
pre 5 godina
U pravu je covek sve sto kaze.
Meso, slanina, cvarci, a tek mast ove rase su zaista predivni i jeste nezaboravni zalogaj.
pre 5 godina
Pametan covek. Svaka cast!
pre 5 godina
Trebali bi da postoji neka sprega između države i ovakvih ljudi, koja bi im omogućila da dalje usavrše svoj proizvod nudeći znanje iz drugih oblasti (proces sušenja, pakovanja, marketing, papirologija (izuzetno bitno) itd).
Meso ovako gajenih životinja je ceni, pogledajte samo koliko košta uvozni pršut, od slobodno gajenih zivotinja, u nekim boljim prodavnicama, da ne pominjem koliko traze za pata negra pršut.
pre 5 godina
Dobra Rasa Svinja!
pre 5 godina
Nema veze koja je rasa svinje (ili krave, ovce, itd.) već kako se gaji. Ako se životinja drži zatvorena u obor, prinuđena da leži ulepljena u svom izmetu, uskraćena za kretanje i dnevnu svetlost, kljukana ko zna kakvom hranom i lekovima, onda je i proizvod od nje loš. I obrnuto, ako se "obična" svinja koja nije neka "specjalna" vrsta kao što se stvorila fama oko mangulice, pusti u livadu i šumu da živi koliko god može slobodno i hrani se prirodno, onda je i proizvod kvalitetan.
(Džo, 10. mart 2021 09:00)
u pravu si apsolutno ali kljucni problem nije uzgoj već potrošač. U svetu cena kvalitetne svinjetine (iberico) ili govedine (angus wagyu i sl) je 10-50x veća nego u Srbiji. Dzaba pričati o kvalitetu kad nema narod para ili trazi sto jeftinije. Čak i u Nemačkoj gde je standard neuporedivo veći ljudi neće ili ne mogu priuštiti ono sto si ti gore naveo. Veruj mi, odradio bi seljak prvu klasu samo da ima kome prodati.
pre 5 godina
Brat i ja gaimo autohtonu vrstu svinja, Moravku. Slična je Resavki samo je crna. Meso Moravki prerađujemo i prodajemo suhomesnate proizvode.
Ukus mesa autohtonoh vrsta je neuporedibo bolji od modernih, hibridnih svinja. Nažalost autohtone sorte sporo rastu i masnije su, pa nisu popularne.
Naše svinje su slobodne, šetaju se, riju..... jedu žir, divlje voće, žitarice.......
Bez obzira na to, koliko je isplativiji utgoj belih svinja, uvek bih se opredelio za Moravku , Resavku ili Mangulicu.
pre 5 godina
Da li postoji neki sajt i sl. gde se zainteresovai kupci mogu povezati sa prodavcima ovakvih proizvoda?
pre 5 godina
Lepo,lepo,svaka čast domaćinu koji ne juri za profitom i brzom zaradom nego preferira kvalitet.
pre 5 godina
Zanimljivo mi je koliko resavska svinja sliči banijskoj. U biti osnova svih je mangulica. Treba cijeniti trud i napor ovog gospodina koji unatoč tome što svinje vrlo sporo napreduju (2-3 godine) želi ih uzgajati. Država Srbija, odnosno Ministarstvo poljoprivrede Srbije treba registrirati ove pasmine kao autohtone i odrediti njihovo geografsko podrijetlo. Uzgajivači se trebaju ujediniti u udrugu zbog lakšeg marketinga. U Hrvatskoj se uzgajaju crna slavonska svinja, turopoljska svinja, koja je sličnija divljoj i mangulica. One se uzgajaju zbog proizvoda od mesa u ograđenim područjima. Istrani uzgajaju istarsko govedo ili boškarin, koji sa svojim velikim rogovima i građom je sličan podolskom govedu. Boškarin je opstao jer se njegovo meso i proizvodi prodaju širom Hrvatske. U najskupljim restoranima naći ćete meso i proizvode od boškarina. Država daje dodatne subvencije za autohtone pasmine. Tako smo povećali i broj konja hrvatskog hladnokrvnjaka. Da zaljučim, Srbija je dužna poduzeti sve korake da se poveća broj autohtonih životinja.
pre 5 godina
Ima ovde kod Backe Topole stocar koji gaji staru sortu goveda, Podolsko govece, stara sorta sa ogromnim rogovima i cupava. Uzimam kod njega vec 2 godine sveze meso, sve lepo istranzirano i spakovano. Vrhunsko meso, goveda su napolju stalno, meso ni nalik standardnoj govedini. Gaji jos i stare sorte psenice, pir i speltu, pravi brasno, griz i rezance. Koliko sam cuo, sobzirom da to nije bas isplativo (naravno da prinosi nisu veliki a ovde nema bas puno ljudi koji bi platili malo skuplje za duplo bolje), nesto mu pomaze i Madjarska. To su stvari koje bi drzava trebalo vise da podrzi, bitno i za ocuvanje starih sorti i vrsta, a i mogucnost za manje poljoprivrednike da se preusmere na takve proizvode, a da im bude isplativo. Ne mogu se takmiciti sa velikim kombinatima oko prinosa standardnih hibrida a sa ovim mogu manji obim - veca cena - veci kvalitet.
pre 5 godina
Svinje u Srbiji imaju kratak zivot!
14 Komentari
Sortiraj po: