Petak, 02.06.2017.

17:25

Tramp srušio najveću vetrenjaču

Akcije Vestas vind sistema, najvećeg svetskog proizvođača vetroturbina, pale su danas na najniži nivo u mesec i po.

Izvor: Tanjug

Tramp srušio najveæu vetrenjaèu IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

4 Komentari

Sortiraj po:

razvoj vetrenjaca

pre 9 godina

Visoke subvencije za struju iz vetrenjaca usporile su njihov razvoj.Jos 2005-te godine napravljena je vetrenjaca od 5MW (precnik rotor 161m) koja je potom oglasena kao vetrenjaca od 6MW (pri vecoj brzini vetra - proizvodjaci manipulisu sa brzinama vetra koje ustvari najvise uticu na proizvodnju struje). Sa neznatnim povecanjem precnika rotora na 161m vetrenjace su dogurale na kapacitet od 8MW po satu rada - ali je taj razvoj trajao punih 10 godina. Vece vetrenjace proizvode jeftiniju struju ali bi to zahtevalo radikalne promene u njihovom dizajnu. To je zakljucak istrazivackog projekta "Up-Wind" iz 2011-te godine. Visoke subvencije za struju iz vetra destimulisale su proizodjace vetrenjaca da rade na novom dizajnu pa su oni ostali zatvoreni, radeci iskljucivo u okviru svojih razvojnih departmana. Bilo im je previse dobro.
Inace struja iz vetrenjaca je isprekidana, zbog promene intenziteta vetra, dok struja u mrezi trazi konstantan napon - zato je neophodno da postoje rezervni kapaciteti za proizvodnju struje iz konvencionalnih izvora. To je ono sto dodatno povecava cenu struje a to proizvodjaci vetrenjaca uvek sakrivaju od kupaca i gradjanstva.

Dragan

pre 9 godina

Pa ovde u Ontariju ti drzava placa 14000 CAD kada kupis elektricni auto. To je glupost jer vozove vuku dizel lokomotive. Vise bi CO2 ustedeli da elektrifikuju zeleznicu.
Umesto politickih fraza, bolje da postave ostvarive ciljeve. Npr 95% zeleznickog saobracaja na struju do 202x godine. Ili prosiriti metro mrezu u svim gradovima preko 1 milion stanovnika za najmanje 50% u sledecih 10 godina. To bi dalo rezultate.

obi van

pre 9 godina

Ne razumijem tu histeriju oko izlaska iz Pariskog ugovora jer im to nije prvi put. 2001te je Amerika izašla iz Kjoto sporazuma pa nikom ništa.
Trenutno je trend CO2 emisije svuda u padu, čak i u Indiji i Kini, tj poboljšanjem tehnologije i bez sporazuma se ostvaruju rezultati.
Osim toga, taj sporazum nije bio obavezujući ni za koga.

razvoj vetrenjaca

pre 9 godina

Visoke subvencije za struju iz vetrenjaca usporile su njihov razvoj.Jos 2005-te godine napravljena je vetrenjaca od 5MW (precnik rotor 161m) koja je potom oglasena kao vetrenjaca od 6MW (pri vecoj brzini vetra - proizvodjaci manipulisu sa brzinama vetra koje ustvari najvise uticu na proizvodnju struje). Sa neznatnim povecanjem precnika rotora na 161m vetrenjace su dogurale na kapacitet od 8MW po satu rada - ali je taj razvoj trajao punih 10 godina. Vece vetrenjace proizvode jeftiniju struju ali bi to zahtevalo radikalne promene u njihovom dizajnu. To je zakljucak istrazivackog projekta "Up-Wind" iz 2011-te godine. Visoke subvencije za struju iz vetra destimulisale su proizodjace vetrenjaca da rade na novom dizajnu pa su oni ostali zatvoreni, radeci iskljucivo u okviru svojih razvojnih departmana. Bilo im je previse dobro.
Inace struja iz vetrenjaca je isprekidana, zbog promene intenziteta vetra, dok struja u mrezi trazi konstantan napon - zato je neophodno da postoje rezervni kapaciteti za proizvodnju struje iz konvencionalnih izvora. To je ono sto dodatno povecava cenu struje a to proizvodjaci vetrenjaca uvek sakrivaju od kupaca i gradjanstva.

Dragan

pre 9 godina

Pa ovde u Ontariju ti drzava placa 14000 CAD kada kupis elektricni auto. To je glupost jer vozove vuku dizel lokomotive. Vise bi CO2 ustedeli da elektrifikuju zeleznicu.
Umesto politickih fraza, bolje da postave ostvarive ciljeve. Npr 95% zeleznickog saobracaja na struju do 202x godine. Ili prosiriti metro mrezu u svim gradovima preko 1 milion stanovnika za najmanje 50% u sledecih 10 godina. To bi dalo rezultate.

obi van

pre 9 godina

Ne razumijem tu histeriju oko izlaska iz Pariskog ugovora jer im to nije prvi put. 2001te je Amerika izašla iz Kjoto sporazuma pa nikom ništa.
Trenutno je trend CO2 emisije svuda u padu, čak i u Indiji i Kini, tj poboljšanjem tehnologije i bez sporazuma se ostvaruju rezultati.
Osim toga, taj sporazum nije bio obavezujući ni za koga.

obi van

pre 9 godina

Ne razumijem tu histeriju oko izlaska iz Pariskog ugovora jer im to nije prvi put. 2001te je Amerika izašla iz Kjoto sporazuma pa nikom ništa.
Trenutno je trend CO2 emisije svuda u padu, čak i u Indiji i Kini, tj poboljšanjem tehnologije i bez sporazuma se ostvaruju rezultati.
Osim toga, taj sporazum nije bio obavezujući ni za koga.

Dragan

pre 9 godina

Pa ovde u Ontariju ti drzava placa 14000 CAD kada kupis elektricni auto. To je glupost jer vozove vuku dizel lokomotive. Vise bi CO2 ustedeli da elektrifikuju zeleznicu.
Umesto politickih fraza, bolje da postave ostvarive ciljeve. Npr 95% zeleznickog saobracaja na struju do 202x godine. Ili prosiriti metro mrezu u svim gradovima preko 1 milion stanovnika za najmanje 50% u sledecih 10 godina. To bi dalo rezultate.

razvoj vetrenjaca

pre 9 godina

Visoke subvencije za struju iz vetrenjaca usporile su njihov razvoj.Jos 2005-te godine napravljena je vetrenjaca od 5MW (precnik rotor 161m) koja je potom oglasena kao vetrenjaca od 6MW (pri vecoj brzini vetra - proizvodjaci manipulisu sa brzinama vetra koje ustvari najvise uticu na proizvodnju struje). Sa neznatnim povecanjem precnika rotora na 161m vetrenjace su dogurale na kapacitet od 8MW po satu rada - ali je taj razvoj trajao punih 10 godina. Vece vetrenjace proizvode jeftiniju struju ali bi to zahtevalo radikalne promene u njihovom dizajnu. To je zakljucak istrazivackog projekta "Up-Wind" iz 2011-te godine. Visoke subvencije za struju iz vetra destimulisale su proizodjace vetrenjaca da rade na novom dizajnu pa su oni ostali zatvoreni, radeci iskljucivo u okviru svojih razvojnih departmana. Bilo im je previse dobro.
Inace struja iz vetrenjaca je isprekidana, zbog promene intenziteta vetra, dok struja u mrezi trazi konstantan napon - zato je neophodno da postoje rezervni kapaciteti za proizvodnju struje iz konvencionalnih izvora. To je ono sto dodatno povecava cenu struje a to proizvodjaci vetrenjaca uvek sakrivaju od kupaca i gradjanstva.