Šta promena glasa govori o vašem emotivnom i psihičkom stanju
Primetili ste sigurno da nekome "drhti glas" ili da možda viče ili, pak, govori jedva čujno... Glas je povezan sa našim uverenjima, željom da nešto saopštimo na određen način, ali i sa emocijama. Tačnije, kod većine ljudi on je direktno pod uticajem emocionalnog stanja, pa tako po glasu možemo prepoznati da li je neko uzbuđen, ljut, tužan ili uplašen.
Psihijatar Aleksandra Bubera Ninić objašnjava za#kakosi da je opšte poznato da je glas izmenjen kada smo uplašeni, ljuti, besni... kao i da je tada izmenjen ne samo glas, već i način disanja.
"Na primer, kada smo uplašeni dišemo ubrzano i plitko, a kada smo besni brže i mnogo dublje. Disanje je pod uticajem autonomnog nervnog sistema koji je van uticaja naše volje, ali isto tako, na disanje možemo i da utičemo svesno. Disanje je jako bitan element u formiranju glasa jer se glas formira tako što vazduh prolazi kroz grkljan (larynx) u kome su postavljene glasne žice koje, kao i kod muzičkih instrumenata, kada vibriraju proizvode zvuk", kaže ona.
Kako navodi, postoji i kognitivna komponenta kada pod uticajem našeg mišljenja mi voljno usmeravamo tonalitet, visinu, boju i intenzitet našeg glasa. Ovo postižemo, dodaje, tako što podešavamo odnos disanja i funkcije glasnih žica, odnosno struktura koje kontrolišu njihov rad. To se vežba tokom odrastanja i zato kao odrasli mi umemo svesno i voljno da upotrebimo glas da bismo postigli određeni efekat.
Sa druge strane, kaže da kada smo "preplavljeni" emocijom ili emocijama – a to znači da nismo u stanju da u dovoljnoj meri kontrolišemo šta osećamo i koliko intenzivno osećamo i imamo utisak da emocije upravljaju nama, nekada do doživljaja da smo "paralisani" – mi ne upravljamo ni našim glasom u dovoljnoj meri i on jasno izražava to naše osećanje preplavljenosti, bez obzira da li je u pitanju prijatna ili neprijatna emocija.
U zavisnosti od toga koja je emocija u pitanju glas može biti tih, gotovo nečujan, što se obično dešava u situacijama kada je osoba preplavljena nekom vrstom straha (anksioznost, trema, fobičan strah, panika, užas), ali isto tako i veoma glasan i visokog tonaliteta (vrištanje).
"Kada je glas 'napukao', to najčešće vezujemo za osećanja koja imaju veze sa gubitkom, kao što je tuga. 'Potmuo' glas može biti najava emocionalne bure i veoma velikog intenziteta glasa, kao što je na primer akumulacija emocija pre ispada besa u svrhu zastrašivanja", kaže.
Kod treme, dodaje, povremeno postoji naprezanje glasa, jer se osoba bori da izgovori ono što misli da treba i da se prikaže u najboljem svetlu, a sa druge strane procenjuje da nije dovoljno dobra, zbog čega je uplašena, što se često primećuje u naprezanju, drhtanju glasa i slično.
Foto: deposit/SergeyNivens
Prema njenim rečima, doživljaj "knedle" u grlu ima veze ne samo sa glasovnim aparatom, već i sa funkcijom jednjaka i gutanja i nekada može ići do mere da osoba ne samo da se bori da nešto izgovori, već nekada nije u stanju da proguta vodu ili hranu.
Mera ove senzacije je proporcionalna intenzitetu osećanja koje osećamo, a često, u ovom slučaju i sa osećanjima koja su "slojevita" – a to znači da osećamo anksioznost i strah, a zapravo nismo svesni da smo frustrirani, ljuti ili pokušavamo da ostanemo "jaki", a zapravo smo jako tužni i plače nam se.
I kod određenih dijagnoza gde je primetno neadekvatno emocionalno funkcionisanje srećemo ljude sa izmenjenom bojom glasa.
Kako kaže psihijatar Aleksandra Bubera Ninić, "tako poremećaji povezani sa anksioznošću i strahom kao što su socijalna i ostale fobije, napadi panike, generalizovani anksozni poremećaj... mogu biti praćeni izmenama glasa u skladu sa kognitivno-emotivno-fiziološkim funkcionisanjem koje je pod uticajem poremećaja vezanog sa strahom".
"Kod pacijenata sa afektivnim poremećajima, dakle onih koji utiču na raspoloženje, glas će biti u skladu sa depresivnim ili euforičnim raspoloženjem. Kod osoba sa paranoidnim poremećajem, gde je pacijent uplašen i brani se agresijom imaćemo glas koji je pod uticajem mešavine straha, pretnje i agresije, a kod pacijenata sa poremećajima iz spektra shizofrenije, ukoliko je došlo do takozvane 'afektivne zaravnjenosti' i nemogućnosti 'afektivne rezonance' obično će i glas, ali i govor odražavati ovako izmenjenu emocionalnost", dodaje.
Interesantna je i kategorija pacijenata sa poremećajem ličnosti, kod kojih su česta intenzivna emocionalna stanja, pa kao i kod ostalih kategorija u zavisnosti od vrste emocija i glas biva u skladu sa istima, naglašava psihijatar Aleksandra Bubera Ninić za #kakosi.
Kako rešiti problem?
Ako izuzmemo nepravilnu upotrebu glasovnog aparata, kao i nepravilno disanje koji mogu biti rezultat nekih fizičkih oboljenja, ali i nedostatka uputstava ili formiranja loših navika u disanju i upotrebi glasa, odnosno probleme za koje su zaduženi otorinolaringolozi, neurolozi, pulmolozi i defektolozi, i krenemo od toga da je promena glasa povezana sa emocijama kognicijom i disanjem, odgovor dr Bubere je jasan.
"Potrebno je raditi na izmeni pogrešnih uverenja (kognicija), adekvatnom upravljanju emocijama i telesnim komponentama (disanje i vežbe glasa). Sve sem vežbi za glas sprovodi psihoterapeut, a ukoliko su potrebne vežbe za glas, to je u domenu rada defektologa".
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Nemačka je zaplenila tanker nađen napušten u januaru kod njene obale, za koji se veruje da je deo ruske "flote senke" za zaobilaženje sankcija na naftu, objavio je nemački magazin "Špigl".
Načelnik Školske uprave za grad Beograd Dragan Filipović izjavio je danas da su se uglavnom sve osnovne škole u Beogradu vratile na redovniji režim izvođenja nastave.
Postavljen je kamen temeljac za proizvodnu halu nemačke Kompanije "Boge", koja već decenijama uspešno posluje u auto-industriji, izjavio je gradonačelnik Dragoslav Pavlović.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić drži situaciju pod kontrolom u Srbiji, piše Dražen Živković, glavni i odgovorni urednik TV Prva Crna Gora i osnivač portala Borba.
Džoni Dep, glumac koji je obeležio decenije filmske industrije nezaboravnim ulogama i prepoznatljivim stilom, izgradio je karijeru na ekscentričnim likovima koji su postali ikone popularne kulture.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić drži situaciju pod kontrolom u Srbiji, piše Dražen Živković, glavni i odgovorni urednik TV Prva Crna Gora i osnivač portala Borba.
Šest novih pacijenata, koji su bili u diskoteci Puls u Kočanima u vreme požara hospitalizovano je, ali je broj pacijenata u kritičnom stanju smanjen, izjavio je danas direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Makedonije (HIZOM) Sašo Klekovski.
Rat u Ukrajini – 1.123. dan. Ruske trupe su izvele vazdušni napad na selo Krasnopolj u Sumskoj oblasti, kao i na grad Zaporožje. Ukrajinska vojska napala je gasno čvorište u Sudži.
Pokret Fatah koji rukovodi palestinskom upravom na okupiranoj Zapadnoj obali pod rukovodstvom predsednika Mahmuda Abasa pozvao je danad svoje rivale, militantnu grupu Hamas, da preda vlast kako bi se "zaštitila egzistencija Palestinaca u Pojasu Gaze".
Razlika u visini između muškaraca i žena mnogo je veća nego pre 100 godina i nastavlja da se povećava - pre svega, u zemljama s dobrim životnim standardom. Zašto je to tako?
Francuski glumac Žerar Depardje, koji se suočio s nizom optužbi za seksualni napad i silovanje, u ponedeljak, 24. marta će se pojaviti pred sudom u Parizu.
Nema sumnje da je tehnologija u velikoj meri unapredila mnoge aspekte naših života – bilo da želimo da se družimo sa prijateljima, da se opustimo uz omiljenu seriju, naručimo obrok ili istražimo neku temu, sve nam je dostupno sa samo nekoliko klikova.
Američka savezna država Juta u vodu za piće više ne dodaje fluorid, jer iako doprinosi zdravlju zuba, često se optužuje da umanjuje inteligenciju dece.
Džoni Dep, glumac koji je obeležio decenije filmske industrije nezaboravnim ulogama i prepoznatljivim stilom, izgradio je karijeru na ekscentričnim likovima koji su postali ikone popularne kulture.
Kada je umro, pre 120 godina, nisu postojale podmornice, rakete, superbrzi vozovi, stakleni neboderi, televizija, pametni telefoni. Ali sve je to postojalo u njegovim knjigama. Žil Vern je umeo da nasluti sutrašnji svet.
Austrijska serija "Woman of the Dead" vraća se sa drugom sezonom, donoseći šest novih epizoda koje ponovo uvlače gledaoce u mračni svet osvete i skrivenih tajni.
Nemački dobavljač ZF zabeležio je gubitak od milijardu evra u 2024. godini, nakon što je izdvojio stotine miliona kako bi se suočio sa, kako je rekao, "ogromnim pritiskom u industriji".
Još jedan novi igrač ulazi na tržište električnih automobila - britanski brend Perseus zvanično je potvrdio planove za lansiranje kompaktnog SUV-a 2027. godine.
Američki proizvođač električnih automobila Tesla opozvao je više od 46.000 svojih Cybertruck vozila zbog problema sa karoserijom koji bi mogle da ugroze bezbednost.
Komentari 3
Pogledaj komentare