Turska kaže da su njene snage zarobile 18 sirijskih vojnika u Siriji

Turske vojne snage zarobile su 18 vojnika sirijske vlade na severoistoku Sirije, izjavio je u četvrtak turski ministar odbrane.

Izvor: B92

Petak, 01.11.2019.

12:14

Turska kaže da su njene snage zarobile 18 sirijskih vojnika u Siriji
Foto: Tanjug/AP Photo/Baderkhan Ahmad

Turski ministar odbrane Hulusi Akar je rekao da su sirijski vojnici zarobljeni tokom turskih izviđačkih operacija jugoistočno od Ras al-Aina, ali nije rekao kada.

Ankara je već razgovarala s Rusijom o predaji sirijskih vojnika, dodao je ministar tokom posete turskim trupama na granici sa Sirijom, objavljeno je na zvaničnoj veb-stranici Ministarstva.

Jedan sirijski kurdski zvaničnik rekao je da su vojnici zarobljeni u utorak tokom intenzivne bitke snaga sirijske vlade i boraca koje podržava Turska.

Kurdski borci zbog kojih je Tirska izvela ofanzivu na Siriju, borili su se na strani sirijskih trupa. Turska je pristala na primirje za koje je posredovala Rusija, pod uslovom da se kurdski borci povuku 30 kilometara od turske granice.

Po tom dogovoru, sirijske vladine snage zauzele bi pozicije duž granice. U širokom intervjuu u četvrtak, sirijski predsednik Bašar Asad je rusko-turski sporazum opisao kao "dobar" i kao privremeni aranžman.

Kazao je da je sporazumom Moskva uspela da zauzda težnju Turske za zauzimanje više teritorije Sirije, i da nadmudri Vašington. Dogovorom je takođe sprečeno da međunarodne snage dodju na severoistok Sirije. "Time se ne postiže sve, odnosno nema pritiska na Turke da odmah odu", rekao je Asad.

"Ipak, sporazum ograničava štetu i utire put oslobađanju tog regiona u nekoj budućnosti, ili u neposrednoj budućnosti ' kako se nadamo". Asad je rekao da je pre sporazuma s Turskom o prekidu vatre,

Rusija postigla sporazum s kurdskom grupom iz Sirije koja posle sedam godina postepeno obnavlja državnu vlast u tom području. Sirijske trupe su se povukle sa severoistoka 2012. godine i prepustile ga kurdskoj grupi da njime upravlja.

Kurdska grupa se tada pridružila američkim snagama u borbi protiv ekstremista Islamske države i uspostavila samoupravu koja kontroliše gotovo 30 procenata Sirije, uključujući i najveće sirijske resurse nafte i gasa.

Američki predsednik Donald Tramp je ovog meseca naredio povlačenje američkih snaga sa severa Sirije, čime je otvorio prostor za tursku vojnu ofanzivu. Rekao je da želi da Amerika ode iz "beskrajnih ratova", ali da će ostaviti američke trupe u regionu da osiguraju naftne objekte.

Ankara smatra sirijske kurdske borce povezanim s decenijama pobune Kurda na jugoistoku Turske. Ali Vašington se sa snagama koje predvode Kurdi udružio u borbi protiv Islamske države u poslednjih pet godina, dovodeći sebe u težak položaj - između saveznice u NATO-u i partnera na bojnom polju.

Kurdske snage oslanjale su se na Rusiju i sirijsku vladu kako bi ih zaštitile od napredovanja turskih snaga. Ali Turska je zauzela deo zemlje preko granice pre no što su SAD pregovarale o početnom prekidu vatre. "Naravno, sirijska vojska ne može biti raspoređena isključivo radi sigurnosnih ili vojnih operacija", rekao je Asad.

"Ali svakako će Sirijska arapska vojska stići do tih područja istovremeno i sa svim javnim službama, što znači povratak pune državne vlasti". Asad je rekao da će državna vlasta morati da se postepeno obnavlja, jer ima naoružanih grupa koje tek treba razoružati.

"Ne očekujemo da oni odmah predaju oružje", rekao je Asad. Dan ranije, sirijska vlada je pozvala kurdske grupe da se pridruže zvaničnoj vojsci Sirije. Ali kurdska grupa koja traži neki stepen samouprave, rekla je da prvo mora uspostaviti dijalog s Damaskom.

Drugi znak promene na bojnom polju je to što su američke snage saopštile da je prvi odred mehanizovanih oklopnih vozila stigao u četvrtak na jugoistok Sirije, gde treba da učestvuje u obezbeđivanju naftnih polja i borbi protiv ostataka Islamske države.

Portparol Koalicije pod vođstvom SAD, pukovnik Majls Kagins je rekao da je prvi odred oklopnih transportera "Bredli" stigao u pokrajinu Deir el-Zur i da će pešadiji obezbediti pokretljivost i vatrenu moć.

Rekao je da to raspoređivanje nije sukob s drugim snagama koje deluju u tom regionu. U toj pokrajini su neka od najvećih naftnih polja u Siriji. Takođe tu ekstremisti Islamske države i dalje vode pobunu, iako su u martu izgubili teritoriju.

Asad je rekao da se njegove snage neće sukobiti s američkim snagama, ukoliko se kurdska grupa ujedini s državnom vojskom, već će "Amerikanci otići sami".

Tokom većeg dela sirijskog rata koji je izbio 2011. godine, Turska je nudila finansijsku i logističku podršku sirijskoj opoziciji koja je radila na obaranju Asadove vlade. Ankara je takođe izvela tri vojne operacije u Siriji i sada kontroliše teritoriju na severozapadu i severoistoku Sirije kako bi odgurnula ekstremiste Islamske države i kurdske borce dalje od svojih granica.

Po sporazumu Turske i Rusije, kurdski borci povukli bi se na 30 kilometara od turske granice gde bi položaje zauzele sirijske vladine snage. Zajedničke tursko-ruske patrole duž granice trebalo bi da počnu u petak. Ali primirje prate obostrane optužbe o njegovom kršenju.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajina je "pukla"?

Rusija udvostručila svoju ofanzivu u Donbasu tokom prošlog meseca, postižući značajan napredak dok Ukrajina čeka pojačanje u snabdevanju oružjem sa Zapada, navodi AFP.

12:03

7.5.2024.

13 h

Podeli: