Svet 0

18.10.2024.

19:53

"Rusija je možda glasna, ali NATO je jak"

Rusija je možda glasna, ali je NATO jak, poručio je danas novi generalni sekretar NATO-a Mark Rute nakon što je predsedavao svojim prvim sastankom ministara odbrane alijanse u Briselu.

Izvor: Tanjug

"Rusija je možda glasna, ali NATO je jak"
EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS / POOL

Podeli:

On je kritikovao, kako je rekao, "sve neodgovorniju retoriku ruskog predsednika Vladimira Putina" i dodao da članice NATO-a naporno rade kako bi se obezbedila podrška Ukrajini tokom predstojeće zime.

Rute je saopštio i da je glavni fokus ministarskog sastanka NATO bio na pribavljanju ogromne vojne pomoći Kijevu, prenosi Rojters.

On je u svom obraćanju novinarima govorio i o Moldaviji, i naveo da Rusija želi da izbaci iz koloseka evropski put te države. Stanovnici Moldavije će u nedelju izaći na birališta, gde će glasati na predsedničkim izborima i referendumu o EU, što je prema oceni Rojtersa ključni trenutak u borbi koju Rusija i Zapad vode oko budućnosti ove države jugoistočne Evrope.

Rute je u današnjem izlaganju pohvalio rumunske vlasti i vrhovnog komandanta NATO-a za Evropu Kristofera Kavolija za njihov brz i efikasan odgovor kada je tokom jučerašnjeg dana neidentifikovani objekat ušao u vazdušni prostor Rumunije.

"Nastavićemo da pojačavamo nadzor, razmenjujemo informacije i koordiniramo pojedinačne i kolektivne odgovore", rekao je Rute, dodajući da alijansa podržava Rumuniju u rešavanju svih bezbednosnih izazova.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

SAD povukle crvenu liniju: "Svako ko plati Iranu..."

Svi brodari koji plaćaju takse Iranu za prolazak kroz Ormuski moreuz, uključujući takozvane humanitarne donacije organizacijama poput Iransko društvo Crvenog polumeseca, izloženi su riziku od sankcija, upozorilo je američko Ministarstvo finansija.

21:44

1.5.2026.

1 d

Podeli: