Svet 2

27.06.2024.

9:01

"Zaleđeni deda" u niskom startu; Svi čekaju: Dokaži da nisi za staro gvožđe!

Tokom 90 minuta u četvrtak uveče po lokalnom vremenu, američki predsednik Džo Bajden imaće priliku da pokaže skeptičnim Amerikancima da je u 81. godini sposoban da se nosi s izazovima još jednog četvorogodišnjeg mandata.

Izvor: Index.hr

"Zaleđeni deda" u niskom startu; Svi čekaju: Dokaži da nisi za staro gvožđe!
Tanjug/AP Photo/Alex Brandon, File

Podeli:

On će se u debati suočiti sa republikancem Donaldom Trampom.

Snažan utisak mogao bi da pomogne da se neutrališu zabrinutosti i da se usmeri pozornost birača na politička pitanja. Slaba izvedba mogla bi da uspori prikupljanje sredstava za kampanju i da pogura Trampa dalje u anketama.

Obojica su pod lupom zbog starosti i izdržljivosti. Tramp ima 78 godina i tokom kampanje davao je neobične izjave i izgovarao čudne rečenice.

Bajden ima ukočen hod, pravi verbalne omaške i ima oscilirajuće javne nastupe, od solidno održanih govora do mrmljajućih komentara u istom danu.

Nedavna anketa Rojters-Ipsosa pokazala je da je mentalna sposobnost jedno od ključnih pitanja za neodlučne birače uoči izbora 5. novembra, a više ih brine Bajden.

Druga anketa Rojters-Ipsosa ove godine pokazala je da 78% ispitanika - uključujući 71% demokrata - smatra da je Bajden prestar za dužnost. Za Trampa je isto reklo 53%.

Svaki dan provodi sate pripremajući se

Bajdenova životna dob nemilosrdno je na meti političkih protivnika i konzervativnih medija, koji su koristili gomilu stvarnih, lažnih, montiranih video isečaka s ciljem da ga prikažu kao nestabilnog. Bela kuća i Badenova kampanja s ograničenim uspehom odgovarale su na to.

Svestan da bi ova debata mogla da bude odlučujući trenutak za njegovu kampanju, Bajden je gotovo nedelju dana na pripremama s vrhunskim savetnicima u odmaralištu Kamp David u planinama zapadnog Marilenda, gde ostaje do odlaska u Atlantu na dan debate.

Cilj je da pokaže američkim biračima mudrog i postojanog vođu s uspesima u mandatu, za razliku od Trampovog često haotičnog predsedničkog mandata 2017-21, i da istakne razlike u pravima na pobačaj, demokratskim normama i fiskalnoj politici.

Da bi to učinio, Bajden svaki dan provodi sate pripremajući se, a istovremeno održava svoje uobičajene dnevne sigurnosne brifinge. Mnogi demokrate su zabrinute koliko će Bajden dobro proći jer su ulozi tako visoki.

"To (pitanje dobi) očito predstavlja izazov i prepreku za Bajdena", rekao je demokrata blizak Beloj kući.

"Mislim da samo mora da pokaže da kontroliše stvari i da je siguran na pozornici, i mislim da će to učiniti."

Debata će se održati u studiju CNN-a u Atlanti bez publike. Bajden i Tramp ne smeju da ponesu unapred napisane beleške.

Podeli:

2 Komentari

Možda vas zanima

Odustali su

Zemlja BRIKS-a odbila Ruse

Indija je odbila ruski predlog za kupovinu tečnog prirodnog gasa (TPG) koji se nalazi pod američkim sankcijama, uprkos rastućim problemima sa snabdevanjem energentima zbog eskalacije sukoba na Bliskom istoku.

14:24

12.5.2026.

2 d

Podeli: