Svet 0

15.05.2026.

11:55

Iran: "Izdali ste nas!"

Zamenik ministra spoljnih poslova Irana Kazem Garibabadi optužio je Ujedinjene Arapske Emirate da pomažu i olakšavaju vojne napade protiv Irana, rekavši da je Abu Dabi "izdao" Teheran tokom rata.

Izvor: Iran International

Iran: "Izdali ste nas!"
EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Podeli:

Govoreći na sastanku ministara spoljnih poslova BRIKS-a u Nju Delhiju, Garibabadi je odbacio ono što je nazvao "neosnovanim tvrdnjama" ministra spoljnih poslova UAE da je Iran napao zemlju i da je agresor.

"Ujedinjeni Arapski Emirati su igrali značajnu ulogu u podržavanju i olakšavanju vojne agresije protiv Islamske Republike Iran", rekao je Garibabadi, prema ISNA.

Rekao je da, prema rezoluciji Generalne skupštine UN iz 1974. godine, zemlje koje pružaju objekte i usluge agresorima ne samo da im pomažu već i same vrše agresiju.

"UAE su agresor, a ne pomagač agresora", rekao je.

Garibabadi je rekao da je Iran upozorio zemlje regiona, uključujući UAE, pre početka napada da će, ako pomognu Sjedinjenim Državama i Izraelu ili stave na raspolaganje svoju teritoriju i objekte, Teheran iskoristiti ono što je nazvao svojim pravom na samoodbranu.

"Nismo imali drugog izbora nego da napadnemo sve objekte američkih baza u UAE, ili bilo koje objekte i instalacije u UAE u kojima Sjedinjene Države imaju udeo ili učešće", rekao je. "Ovo je bio rat, i u tom ratu smo branili našu zemlju."

Rekao je da Iran ne ratuje sa svojim susedima i da je regionalnim državama rekao da rat vodi sa Izraelom i Sjedinjenim Državama, "ne sa susedima i ne sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima".

Garibabadi je rekao da UAE pokušavaju da se prikažu kao žrtva, dok je "prava žrtva Islamska Republika Iran".

Dodao je da su UAE "ne samo izdali Islamsku Republiku Iran kao susednu zemlju, već izdaju i palestinsku stvar", optužujući Abu Dabi da je pozvao izraelskog premijera Benjamina Netanjahua tokom rata i da je delovao kao "predstavnik i zaštitnik interesa Izraela" u BRIKS-u i Organizaciji islamske saradnje.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Odustali su

Zemlja BRIKS-a odbila Ruse

Indija je odbila ruski predlog za kupovinu tečnog prirodnog gasa (TPG) koji se nalazi pod američkim sankcijama, uprkos rastućim problemima sa snabdevanjem energentima zbog eskalacije sukoba na Bliskom istoku.

14:24

12.5.2026.

2 d

Podeli: