U Trampovu čast 0

22.04.2026.

19:26

Donbas postaje "Donilend"?; Zelenski: "Samo da nije Putinlend"

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski rekao je da je ključno da Donjecka i Luganska oblast ostanu u sastavu Ukrajine, komentarišući medijske navode o predlogu da se deo Donbasa preimenuje u "Doniland" u čast američkog lidera Donalda Trampa.

Izvor: Index.hr

Donbas postaje "Donilend"?; Zelenski: "Samo da nije Putinlend"
residential Office of Ukraine / imago stock&people / Profimedia

Podeli:

Komentar je usledio nakon što je "Njujork tajms" objavio da su ukrajinski zvaničnici tokom nedavnih mirovnih pregovora izneli ideju o preimenovanju dela regiona kako bi pridobili Trampa i podstakli ga na oštriji stav prema ruskim teritorijalnim pretenzijama, piše "Kijev indipendent".

"Najvažnije je da Donjecka i Luganska oblast ostanu deo Ukrajine, samo da ne bude Putinland. To je najvažnije", rekao je Zelenski novinarima, aludirajući na ruskog predsednika Vladimira Putina.

Predlog delimično u šali

Prema navodima "Njujork tajmsa", ideja o preimenovanju izneta je delimično u šali, ali i kao diplomatski gest. Predloženi naziv "Doniland", kovanica od Donjecka, Donalda i Diznilenda, odnosio bi se na oko 5.000 kvadratnih kilometara u severozapadnom delu Donjecke oblasti.

"U pregovorima ne koristim nikakve druge termine osim Donjecka oblast, Luganska oblast, naš Donbas i teritorija Ukrajine, drugi pojmovi ne postoje. Što se tiče drugih naziva, ne mogu da govorim o prirodi bilo kakvog dijaloga među stranama", rekao je Zelenski.

Iako detalji plana nisu jasni, navodno je predloženo da bi Trampov Odbor za mir, koji ne uključuje ni Ukrajinu ni Rusiju, mogao da učestvuje u upravljanju tim područjem. Ideja nije deo zvaničnih dokumenata niti je donela jasnu korist Kijevu.

Pregovori uz posredovanje SAD

Pregovori uz posredovanje SAD u poslednjim mesecima fokusirani su na budućnost Donbasa, regiona na istoku Ukrajine koji obuhvata delimično okupirane Donjecku i Lugansku oblast. Ključno pitanje je teritorijalna kontrola, dok Moskva vrši pritisak da se Ukrajina povuče sa preostalih teritorija.

Tramp, koji je tokom kampanje obećao da će okončati rat u roku od 24 sata, više od godinu dana pokušava da postigne dogovor kroz pregovore, što je izazvalo frustracije u Kijevu.

Rusija promoviše "Sporazum iz Enkoridža"

Nakon sastanka Trampa i ruskog predsednika Vladimira Putina na Aljasci u avgustu 2025, američka administracija signalizirala je spremnost za potencijalni dogovor koji bi uključivao povlačenje Ukrajine iz Donjecke oblasti.

Rusija od tada promoviše tzv. "Sporazum iz Enkoridža", prema kojem bi Donbas bio predat njima.

Ukrajina i dalje kontroliše oko četvrtine Donjecke oblasti i odbija povlačenje sa tih teritorija, predlažući prekid vatre duž postojećih linija fronta.

Sve najnovije informacije o ratu u Ukrajini pratite u blogu B92.net UŽIVO

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: