23.02.2026.
20:14
"Prelomilo se kod Trampa; Do juna nema izgleda za mirovni sporazum o Ukrajini"
Politikolog Dragan Petrović rekao je danas, uoči četvrte godišnjice početka rata u Ukrajini, da postoji značajan raskorak između medijskog izveštavanja o ovom sukobu i realnog stanja na terenu.
On je rekao i da je došlo do promene uloge Sjedinjenih Američkih Država u sukobu, uz procenu da mirovni sporazum nije izgledan pre juna.
Petrović je, govoreći za Tanjug, ocenio da se tokom prethodne četiri godine percepcija rata u velikoj meri formirala kroz medijske narative, koji se, prema njegovim rečima, razlikuju od vojno-političkih činjenica.
On je naveo da mediji često stvaraju sliku o stagnaciji fronta, dok se, kako tvrdi, situacija na terenu postepeno menja u korist ruskih snaga, koje sada kontrolišu oko 20 odsto ukrajinske teritorije.
"Dakle, ta rečenica o 'nemenjanju situacije na terenu' posledica je prednosti proukrajinske strane u medijima", naveo je on.
Prema njegovim rečima, ovakav način predstavljanja sukoba značajan je za oblikovanje javnog mnjenja u zapadnoevropskim državama, jer utiče na spremnost građana da podrže dalju finansijsku i vojnu pomoć Ukrajini.
"Jer poreski obveznici Nemačke, Hrvatske, Italije, Poljske, kada bi imali realnu sliku da Ukrajina gubi rat, da li bi oni dopustili da se deo njihovog budžeta odliva za ratne interese Ukrajine?", upitao je Petrović.
Ovaj rat je "proksi sukob"
On je ovaj rat nazvao "proksi sukobom" u kojem su strane učesnice, pored Ukrajine i Rusije, i Sjedinjene Američke Države i Evropska unija, međutim, kako je dodao, pozicija SAD se značajno promenila od početka rata.
Sjedinjene Američke Države, smatra Petrović, nakon ranije snažne podrške Kijevu postepeno menjaju svoju ulogu i pozicioniraju se kao "mirotvorac".
"Prelomilo se kod Trampa"
Petrović ocenjuje da svedočimo promeni američke strategije, navodeći da Vašington, nakon ranije snažne podrške Kijevu, nastoji da se pozicionira kao posrednik u mirovnom procesu kako bi administracija američkog predsednika Donalda Trampa izbegla bezizlazan sukob ili ponavljanje scenarija kao što su bili pad Sajgona 1975. ili povlačenja američkih trupa iz Kabula 2021. godine.
"Prelomilo se kod Trampa. Kad je on došao na vlast, on je video koliko ima sati, sa svim svojim savetnicima, i pre toga oni su mu rekli: 'Vidite, ako mi nastavimo punim kapacitetom da pomažemo Ukrajinu, opet ćemo izgubiti rat'", rekao je on.
"Amputirajte ovo, ali što pre"
Navodi da je cilj Trampovog preuzimanja mirotvoračke uloge, sa jedne strane, distanciranje koje bi ublažilo političke posledice potencijalnog neuspeha u Ukrajini, a sa druge - zauzimanje pregovaračke pozicije koja omogućava povoljnije opcije za Kijev u mirovnim pregovorima.
"Dakle, on je lekar koji kaže - amputirajte ovo, ali što pre", istakao je Petrović.
Do juna nema sporazuma
Govoreći o mogućnosti za uspeh aktuelnih mirovnih pregovora, Petrović je ocenio da brz dogovor nije izgledan.
"Do juna sporazuma nema. Zašto? Imate četiri strane u ovoj predstavi. Samo se Trampu realno žuri i za njega je vreme novac. On vidi razvoj situacije, vidi raspored, da će Rusija uzeti jedan značajan deo Ukrajine", ističe Petrović.
On dodaje da različiti interesi različitih aktera sukoba usporavaju pregovore, iako sa američke strane postoji pritisak da se pregovarački proces ubrza.
Petrović je zaključio da će s vremenom strateški raspored snaga na terenu uprkos medijskim i političkim narativima imati presudan uticaj na konačni politički epilog rata.
Četiri godine rata: Sukobi na bojnom bolju uporedo sa mirovnim prevogovorima
Četvrta godišnjica početka rata u Ukrajini navršava se sutra, pri čemu se sukobi na bojnom polju nastavljaju uporedo sa trilateralnim mirovnim pregovorima koje je pokrenuo američki predsednik Donald Tramp.
Rusija je napad na Ukrajinu, odnosno ono što Moskva naziva "Specijalnom vojnom operacijom" započela zbog, kako navodi, odnosa Kijeva prema ruskom stanovništvu u Ukrajini, pri čemu je Moskva takođe insistirala da je intervencija izazvana neophodnošću denacifikacije Ukrajine.
Mirovni sporazum na kom insistira Tramp, koji je obustavio najveći deo američke vojne pomoći, da bi prazninu ubzo popunila EU, još nije postignut, a sve učestaliji trilateralni pregovori i ustupci poput razmena ratnih zarobljenika i dalje traju.
Trilateralni pregovori delegacija Rusije i Ukrajine uz posredovanje SAD započeti su početkom ove godine, a naredna, četvrta runda se očekuje do kraja ovog meseca.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar