22.01.2026.
16:23
Francuska zaplenila tanker iz Rusije
Francuski predsednik Emanuel Makron saopštio je da je francuska mornarica zaplenila tanker sa naftom koji je dolazio iz Rusije.
"Francuska mornarica se jutros ukrcala na tanker za naftu koji je dolazio iz Rusije, pod međunarodnim sankcijama i za koji se sumnja da je plovio pod lažnom zastavom. Operacija je sprovedena u Sredozemnom moru", naveo je Makron na platformi Iks.
Makron je naglasio da je operacija izvedena uz pomoć nekoliko saveznika, u skladu sa Konvencijom UN o pravu mora i poručio da neće tolerisati nikakvo kršenje zakona. Nakon pregleda dokumenata, potvrđene su sumnje u validnost zastave broda.
Marsejski tužilac primio je izveštaj, a tanker je pod pratnjom preusmeren na sidrište radi daljih provera. Francuski predsednik je opisao akciju kao deo borbe protiv tzv. "flote u senci", kojom Rusija transportuje naftu uprkos zapadnim sankcijama.
Makron je rekao da ta flota doprinosi finansiranju rata u Ukrajini, navodeći da ruski transportni brodovi omogućavaju prihod od desetine milijardi evra, pokrivajući oko 40 odsto ruskih ratnih napora i procenio da između 600 i 1.000 brodova kruži na ovaj način.
Makron je dodao da Francuska, zajedno sa drugim zapadnim državama, aktivno radi na suzbijanju ove prakse i osiguravanju efikasnosti sankcija.
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar