Svet 3

22.10.2025.

17:08

Rusi upali u "zonu smrti": Više od 5.000 mrtvih

Prema procenama ukrajinskih obaveštajnih službi, oko 5.100 ruskih vojnika je poginulo na ostrvima od januara 2025. godine, uglavnom zbog nedostatka hrane, vode za piće i municije, kao i zbog čestih napada ukrajinskih snaga.

Izvor: Večernji list

Rusi upali u "zonu smrti": Više od 5.000 mrtvih
Profimedia

Podeli:

Hiljade ruskih vojnika je nasukano na ostrvima u delti reke Dnjepar, južno od Hersona, gde se suočavaju sa glađu, nedostatkom zaliha i neumornim napadima ukrajinskih dronova, prema rečima ukrajinskih zvaničnika.

Područje, poznato kao "zona smrti", postalo je jedno od najopasnijih bojišta u ratu od ruske invazije 2022. godine. Prema procenama ukrajinskih obaveštajnih službi, oko 5.100 ruskih vojnika je poginulo na ostrvima od januara 2025. godine, uglavnom zbog nedostatka hrane, vode za piće i municije, kao i zbog čestih napada ukrajinskih snaga.

Desna obala reke Dnjepar je pod ukrajinskom kontrolom od oslobođenja Hersona u novembru 2022. godine, dok leva obala ostaje pod ruskom okupacijom. Ostrva između, prekrivena trskom i okružena vodom, nude malo skloništa od ukrajinskih napada.

"Ovo je smrtonosna zona za Rusiju. Nemaju gde da se sakriju", rekao je za Telegraf pukovnik Aleksandar Zavtonov iz 30. ukrajinskog marinskog korpusa.

Zarobljeni ruski vojnici svedočili su o nemogućnosti isporuke hrane i vode i bili su primorani da piju kontaminiranu rečnu vodu, što je dovelo do bolesti i iscrpljenosti. Snimci sa bojišta prikazuju vojnike kako se kriju u vegetaciji ili pokušavaju da pobegnu u improvizovanim čamcima.

"Ruske jedinice na ostrvima suočavaju se sa kritičnom nestašicom hrane, municije i rotacija. Mali timovi pokušavaju da napreduju pod okriljem magle ili kiše, ali uglavnom bezuspešno", rekla je Oksana Kuzan, šefica analitičkog odeljenja u Ukrajinskom centru za bezbednost i saradnju.

Ostrva u delti Dnjepra su strateški važna jer se nalaze na raskrsnici ruskih logističkih linija ka okupiranom Krimu. Međutim, ruske snage, uključujući 98. vazdušno-desantnu diviziju i 61. odvojenu marinsku brigadu, ostale su odsečene od glavnih snaga, bez mogućnosti pojačanja ili evakuacije. Ukrajinska kontrola desne obale im omogućava da dominiraju vazdušnim prostorom i vrše precizna ciljanja, što područje čini zamkom za ruske trupe.

Postoje izveštaji da su ruski vojnici bili primorani da kupuju motocikle i čamce iz svog džepa kako bi pokušali da napreduju. Džon Hardi, zamenik direktora programa za Rusiju u Fondaciji za odbranu demokratija, rekao je za Telegraf da su ovi uslovi učinili snabdevanje i rotaciju trupa u tom području izuzetno teškim izazovom za Rusiju.

"Generalno, u ovoj fazi rata, kretanje do i od položaja je među najopasnijim stvarima koje možete da uradite, tako da su rotacije obično retke", rekao je on.

Prema obaveštajnim podacima, 15. oktobra, Rusi su pokušali da iskrcaju svoje trupe kako bi rotirali snage stacionirane na ostrvima Kruhluj, Mali, Bilogrudi i Oleksivski, i da organizuju logističku podršku i postave osmatračnice. Ali pokušaj je bio katastrofalan. Pukovnik Zavtonov je primetio da Ukrajina sprovodi izviđačke misije "non-stop".

Kako se zima približava, ukrajinski zvaničnici upozoravaju da bi front mogao postati još smrtonosniji. Komandant ukrajinske mornarice Dmitro Pletenjčuk rekao je za "Telegraf" da Rusi stalno pokušavaju da preuzmu kontrolu nad ostrvima, "bez obzira na gubitke svojih vojnika".

"Ostrva, kao i svaka druga teritorija Ukrajine, su važna. Ako dozvolite Rusima da zauzmu neku teritoriju, oni će sigurno krenuti dalje. Ali oni Rusi koji se učvrste na ostrvima ne preživljavaju dugo", rekao je on.

Situacija na Dnjeparskim ostrvima simbolizuje šire neuspehe ruske vojne strategije, koja se bori sa lošom logistikom i gubicima u ljudstvu.

Kako Ukrajina učvršćuje svoju poziciju, međunarodna zajednica povećava pritisak za diplomatsko rešenje. Međutim, kako se borbe nastavljaju, sudbina hiljada vojnika u "zoni smrti" ostaje neizvesna, izveštava Miror.

Podeli:

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: