Svet 0

25.06.2025.

14:30

Tinejdžeri u ime Islamske države pokušali da zapale sinagogu: Privedeno petoro maloletnika

Češke vlasti privele su petoricu tinejdžera koje je preko interneta regrutovala Islamska država, a dvojica su optuženi za pokušaj terorističkog napada paljenjem sinagoge u Brnu, saopštili su danas zvaničnici.

Izvor: Tanjug

Tinejdžeri u ime Islamske države pokušali da zapale sinagogu: Privedeno petoro maloletnika
EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Podeli:

Prema informacijama češkog Odeljenja za borbu protiv terorizma, ekstremizma i sajber kriminala, većina osumnjičenih je mlađa od 18 godina, a neki su čak i ispod 15. Privedeni su u periodu od februara do juna, kao rezultat međunarodne istrage koja je započela prošle godine.

Optužbe uključuju zločine iz mržnje, promociju i podršku terorizmu, kao i pokušaj izvršenja terorističkog napada. Tinejdžeri su, prema navodima, učestvovali u onlajn-grupama koje regrutuju borce za Islamsku državu u Siriji, dok su na društvenim mrežama širili sadržaje mržnje usmerene prema manjinama, LGBTQ+ zajednici i Jevrejima.

U saopštenju se navodi da su 29. januara 2024. godine dvojica od privedenih pokušali da zapale sinagogu u Brnu postavljanjem Molotovljevih koktela. Iako nije došlo do eksplozije, niti je pričinjena šteta, napad je okarakterisan kao pokušaj terorizma.

Tokom sedam racija u Češkoj i Austriji, policija je zaplenila oružje – noževe, mačete, sekire i gasne pištolje.

U ovom slučaju češke vlasti su sarađivale sa kolegama iz Austrije, Velike Britanije, Slovačke i sa Evropolom. Zvaničnici ističu da osumnjičeni nisu bili povezani sa lokalnom muslimanskom zajednicom.

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Rusi se povlače; Posle 18 meseci pao dogovor

Sirija je danas saopštila da je postigla dogovor sa Rusijom o statusu dve ruske baze u toj zemlji koje su nekada korišćene za pružanje vojne podrške svrgnutom sirijskom lideru Bašaru al Asadu tokom sirijskog građanskog rata.

23:44

9.8.2026.

1 d

Svet

"Moskva će pasti"

Komandant Snaga bespilotnih sistema ukrajinske vojske Robert "Mađar" Brovdi naveo na Telegramu je pet uslova pod kojima bi, prema njegovom mišljenju, mogao da se završi rat Rusije protiv Ukrajine.

23:05

9.8.2026.

1 d

Podeli: