Svet 1

21.05.2025.

12:52

Četiri zemlje prete SAD raketnim i nuklearnim arsenalima

Prema najnovijem izveštaju obaveštajne agencije američkog Ministarstva odbrane (DIA), čak četiri zemlje prete Vašingtonu svojim raketnim i nuklearnim arsenalima.

Izvor: Klix.ba

Četiri zemlje prete SAD raketnim i nuklearnim arsenalima
Shutterstock/overcrew

Podeli:

U najnovijoj analizi predstavljeno je pet grupa pretnji nacionalnoj bezbednosti SAD, na osnovu kojih će biti kreiran najveći projekat balističke odbrane posle Hladnog rata.

"Zlatna kupola za Ameriku: trenutne i buduće raketne pretnje američkoj domovini", piše DIA.

Sistem, tačnije arhitektura "Zlatne kupole", predstavlja sistem kopnenih, morskih, vazdušnih i svemirskih senzora za odbranu od raketnih napada koji Severna Koreja, Rusija, Kina i Iran trenutno prikazuju za budućnost.

Svaka od navedenih zemalja poseduje karakteristične sposobnosti za napad na severnoamerički kontinent, pa je prema izveštaju DIA identifikovano pet različitih pretnji:

  • Napad interkontinentalnim balističkim raketama
  • Napad balističkih raketa sa strateških nuklearnih podmornica
  • Napad aerobalističkim ili hipersoničnim projektilima
  • Napad krstarećim raketama
  • Napad frakcionog orbitalnog bombardovanja (FOBS).

DIA nastavlja da pruža veoma zanimljive podatke za svaku od stavki navodeći prosečan broj sistema i sredstava koja prete SAD. U kontekstu pretnji interkontinentalnim balističkim raketama koje se lansiraju iz kopnenih silosa, navodi se da Kina ima 400 raketa, Rusija 350, dok Severna Koreja ima samo 10.

Četiri zemlje prete SAD raketnim i nuklearnim arsenalima
Profimedia

Međutim, dodaje se da će do 2035. Kina udvostručiti ovaj broj, Rusija za 50, dok bi Iran i Severna Koreja trebalo da značajno povećaju svoje sposobnosti u domenu interkontinentalnih balističkih raketa.

Kao sredstvo za drugi nuklearni udar, DIA predviđa da će Kina imati 132 balističke rakete lansirane sa podmornica za deset godina od sadašnjih 72.

Pretnja hipersonične tehnologije

Iako je u oblasti raketnog naoružanja aktivno nekoliko projekata hipersoničnog naoružanja koje sprovode SAD, Kina i Rusija imaju prednost u bržem razvoju ove tehnologije. Očekuje se da će Kina do 2035. imati više od 4.000 aerobalističkih projektila i hipersoničnih bojevih glava.

Prateći ga u ovom razvoju, procena DIA ukazuje da bi Rusija za deset godina mogla da poveća svoj arsenal hipersoničnog oružja sa postojećih 300 na 1.000 projektila.

Međutim, ono što je posebno interesantno u razradi DIA analize jeste pominjanje FOBS tehnologije, koja se zbog svojih ograničenja dugo smatrala zastarelom. FOBS ili frakciono orbitalno bombardovanje je posebna vrsta raketnog napada koji omogućava raketi da uđe u nisku orbitu i zatim se spusti ka cilju iz bilo kog pravca, zaobilazeći tradicionalne rute i radarske sisteme.

Pretpostavke su da većina interkontinentalnih balističkih i hipersoničnih raketa usmerenih na SAD usmerava svoje putanje preko Severnog pola zbog kraćeg vremena leta. Upravo zbog toga, FOBS bi imao zadatak da napadne nižim letom van orbite sa putanjom leta iznad Južnog pola sa najmanje očekivane strane.

Podeli:

loader

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: