20.05.2025.
22:10
Rusi postaju ubitačniji; Ono što rade sa Šahedima će razoriti Ukrajinu
Rusija navodno nadograđuje svoje dronove dugog dometa Šahed-136 novim bojevim glavama od 90 kilograma – kako iranske tako i domaće proizvodnje – što skoro udvostručuje njihovu razornu moć.

Prema podacima veb–sajta za vojna pitanja Defense Express, koji se poziva na neimenovane izvore i objavio odgovarajuće slike, nove bojeve glave su znatno moćnije od standardnih verzija od 50 kilograma.
Nova varijanta ruske proizvodnje, označena kao KOFZBCh, kombinuje kumulativne, fragmentacione, visokoeksplozivne i zapaljive verzije. Koristi eksplozivno jedinjenje TGF–35P2 – mešavinu TNT–a i flegmatizovanog heksogena (RDX) – i zapaljivi barut na bazi metalnog hidrida koji može da gori na temperaturama do 3.500°C.
Slične hibridne bojeve glave je ranije koristila Rusija, kao što je BST–52 od 50 kilograma, ali KOFZBCh skoro udvostručuje masu i razorni kapacitet.
Iranska verzija takođe teži 90 kilograma (200 funti) i sadrži oblikovano punjenje, fragmentaciju i visokoeksplozivne efekte, mada joj nedostaje zapaljiva komponenta. Zasnovana je na oktogenu (HMX) i aluminijumu, sa heksogenskim (RDX) detonatorom.
- Oružje terora: Jeftini, a smrtonosni; Ruski "Šahedi" razaraju odbranu Ukrajine FOTO/VIDEO
- Rusi pripremali žestok napad na nuklearku; "Šahedi" bili spremni
"Ovo ukazuje na aktivnu saradnju između Moskve i Teherana u proizvodnji dronova Šahed–136", napominje Defense Express, dodajući da je lokalizovana proizvodnja već u toku u ruskom pogonu Alabuga u Tatarstanu i fabrici Kupol u Iževsku.
Krajem aprila, eksplozije su potresla Alabugu u ruskoj Republici Tatarstan – domu najveće posebne ekonomske zone u zemlji i ključnom centru za proizvodnju vojnih dronova.
Prema rečima Andrija Kovalenka, šefa ukrajinskog Centra za suprotstavljanje dezinformacijama, meta je bio pogon koji proizvodi iranske kamikaze dronove "Šahed", poznate u Rusiji kao "Geran-2".
Kovalenko je izjavio da je u Alabugi 2024. godine proizvedeno preko 6.000 dronova "Šahed" i hiljade mamaca-bespilotnih letelica. Cilj ove godine, rekao je, je povećanje proizvodnje na 8.000–10.000 jurišnih dronova i 15.000 mamaca.
Alabuga se prostire na skoro 4.000 hektara i najveća je industrijska posebna ekonomska zona u Rusiji. Njome upravlja Ministarstvo za zemljišne i imovinske odnose Tatarstana.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar