12.05.2025.
13:12
Toliko o neutralnosti: 84 godine kasnije pronađen nacistički materijal i to baš u ovoj zemlji
Više desetine kutija sa nacističkim materijalom, koje su argentinske vlasti konfiskovale tokom Drugog svetskog rata, otkrivene su u podrumu Vrhovnog suda Argentine, saopšteno je iz tog suda.

U saopštenju se navodi da je 83 kutije nacističkog materijala nemačka ambasada u Tokiju poslala u Argentinu u junu 1941. godine, japanskim parobrodom "Nan-a-Maru", kao i da je velika pošiljka privukla pažnju vlasti, koje su se plašile da bi njen sadržaj mogao uticati na neutralnost Argentine u ratu, preneo je danas Rojters.
Uprkos tadašnjim tvrdnjama nemačkih diplomatskih predstavnika da se u kutijama nalaze lični predmeti, argentinske carinske vlasti su prilikom nasumične pretrage pet kutija pronašli razglednice, fotografije i propagandni materijal nacističkog režima, kao i hiljade svezaka koje pripadaju nacističkoj partiji.
Savezni sudija je zatim konfiskovao materijale i predmet uputio Vrhovnom sudu.
Nije bilo odmah jasno zašto je nacistički materijal poslat u Argentinu ili kakve je mere, ako ih je uopšte bilo, Vrhovni sud preduzeo u to vreme.
- Pokrenuta istraga o zločinima Frankovog režima
- "Salome, ko su ti bili stric i ujak?" FOTO
- Gideon Grajf: Postao sam veoma dobar prijatelj srpskog naroda
Službenici suda su 84 godina kasnije naišli na kutije dok su pripremali materijal za muzej Vrhovnog suda.
"Otvaranjem jedne od kutija, identifikovali smo materijal koji je bio namenjen konsolidaciji i propagiranju ideologije Adolfa Hitlera u Argentini tokom Drugog svetskog rata", saopštio je sud.
Sud je nakon toga prebacio kutije u prostoriju opremljenu dodatnim merama bezbednosti i pozvao Muzej holokausta u Buenos Ajresu da učestvuje u njihovom očuvanju i inventarisanju.
Najavljeno je da će ih stručnjaci takođe ispitati u potrazi za bilo kakvim tragovima o još uvek nepoznatim aspektima holokausta, kao što su međunarodne mreže finansiranja koje su koristili nacisti.
Argentina je ostala neutralna u Drugom svetskom ratu do 1944. godine, kada je prekinula odnose sa silama Osovine, a objavila je rat Nemačkoj i Japanu sledeće godine.
Od 1933. do 1954. godine, prema podacima Muzeja holokausta, 40.000 Jevreja je ušlo u Argentinu bežeći od nacističkog progona u Evropi, nakon čega je Argentina postala dom najveće jevrejske populacije u Latinskoj Americi.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar