Svet 11

07.05.2025.

9:44

Buknula najopasnija tačka na svetu: Veliki rat je počeo MAPA

Kašmir, oko kog su zaratile dve nuklearne sile, a zapravo je rascepkan među tri takve sile, je himalajski region na severu indijskog potkontinenta i već više od sedamdeset godina jedno je od najnestabilnijih žarišta na svetu.

Izvor: Index.hr

Buknula najopasnija tačka na svetu: Veliki rat je počeo MAPA
Libin Jose / Shutterstock.com

Podeli:

Od sticanja nezavisosti od Britanskog Carstva 1947. godine Indija i Pakistan vodili su više ratova i sukoba, gotovo sve zbog prava na Kašmir, koji obe zemlje svojataju.

Nakon podele Britanske Indije na većinski hinduističku Indiju i muslimanski Pakistan, Kašmir je postao predmet sporova.

Prvi rat već 1947.

Buknula najopasnija tačka na svetu: Veliki rat je počeo MAPA
Printscreen/Google Maps

Iako je imao pretežno muslimansko stanovništvo, u to vreme njim je vladao hinduistički princ.

Već u oktobru 1947. godine izbio je prvi rat između dve novoosnovane države. U tom sukobu poginulo je na hiljade ljudi, a rat je završen 1948. godine bez konačnog rešenja.

Podela na tri dela i linija kontrole

Buknula najopasnija tačka na svetu: Veliki rat je počeo MAPA
Ebrahim Bilal / Shutterstock.com

Godinu dana kasnije, 1949., uz posredovanje Ujedinjenih nacija uspostavljena je linija prekida vatre, koja je podelila Kašmir na dva dela – jedan pod indijskom, a drugi pod pakistanskom kontrolom.

Ujedinjene nacije su tada obećale referendum među stanovnicima Kašmira, koji bi im omogućio da odluče da li žele da pripadnu Indiji ili Pakistanu. Taj referendum, međutim, nikad nije održan.

Buknula najopasnija tačka na svetu: Veliki rat je počeo MAPA
Profimedia

Danas je, međutim, Kašmir podeljen na tri dela koja kontrolišu tri nuklearne sile.

Indija upravlja južnim i središnjim delom regiona, poznatim kao Džamu i Kašmir, te planinskim regionom Ladak na istoku, koji uključuje strateški važno područje Siačen.

Pakistan drži jugozapadni deo pod nazivom Azad Kašmir, kao i severni deo poznat kao Gilgit-Baltistan.

Kina, s treće strane, kontroliše visokoplaninsku pustinju Aksai Čin na severoistoku, na koju pravo polaže i Indija smatrajući je delom Ladaka.

Granica između indijskog i pakistanskog dela Kašmira poznata je kao Linija kontrole (LoC).

Iako nije međunarodno priznata kao službena granica, LoC danas predstavlja stvarnu liniju razdvajanja teritorija pod upravom Indije i Pakistana

Linija je potvrđena nakon rata 1971. godine i temelji se na Karači sporazumu iz 1949. godine, kojim je uspostavljeno primirje uz nadzor UN-a.

Strateška važnost

Važnost Kašmira je i u vodnim izvorima, jer je voda iz ključnih reka poput Inda, koje izviru u indijskom delu Kašmira strateški važna za pakistansku poljoprivredu i snabdevanje pitkom vodom.

Iako postoji Sporazum o vodama iz Indusa iz 1960., Pakistan strahuje da bi Indija, u slučaju pogoršanja odnosa, mogla da manipuliše protokom reka koje vitalno zavise od kašmirskih voda.

Za Indiju je Kašmir ponajviše pitanje religije i bezbednosti, jer region dele tri nuklearne sile.

Kontrola nad tim područjem omogućuje Indiji geopolitičku dubinu i odbrambenu prednost u slučaju vojnog sukoba, pogotovo u planinskim pograničnim zonama kao što su Siačen i Ladak.

Kašmir je, potvrdila je to i najnovija eskalacija sukoba, jedna od najopasnijih geopolitičkih tačaka na svetu.

Sukob je tokom poslednje tri decenije odneo desetine hiljada života, a konačno rešenje i dalje se ne nazire.

Podeli:

loader

11 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zemlja će izdržati još godinu i po, a onda...

Ukoliko emisije ugljen-dioksida ostanu na sadašnjem nivou, Zemlja bi već za tri godine mogla da pređe granicu globalnog zagrevanja od 1,5 stepeni Celzijusa, upozorava više od 60 vodećih svetskih klimatologa u najnovijoj proceni stanja planete.

12:10

19.6.2025.

1 d

Podeli: