Svet 0

05.12.2025.

13:18

Nestašice materijala urušavaju nemačku industriju

Nestašice materijala sve više pogađaju nemačku industriju, zaključak je nedavno objavljenog izveštaja Instituta za ekonomska straživanja (Ifo) iz Minhena.

Izvor: Tanjug

Nestašice materijala urušavaju nemačku industriju
Gorodenkoff/ Shutterstock

Podeli:

U novembru je 11,2 odsto kompanija prijavilo probleme u nabavci intermedijarnih proizvoda, što je dvostruko više u odnosu na oktobarskih 5,5 odsto.

Institut navodi da je posebno kritičan nedostatak poluprovodnika koji dodatno opterećuje nemačku industriju. Najveće teškoće beleži automobilski sektor, gde je čak 27,6 odsto kompanija u Nemačkoj prijavilo probleme sa snabdevanjem, dok je u oktobru taj procenat bio manji od jedan odsto.

Procenat proizvođača elektronskih i optičkih proizvoda koji prijavljuju probleme sa nabavkama porastao je sa oktobarskih 10,4 na 17,5 odsto, a kod proizvođača električne opreme sa 10 na 16 odsto.

Ifo podseća da najteže stanje sa snabdevanjem zabeleženo u decembru 2021. godine, kada je čak 81,9 odsto nemačkih industrijskih kompanija prijavilo nestašice materijala.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Produžena zabrana izvoza nafte

Vlada Srbije donela hitne mere

Vlada Srbije donela je danas odluku da produži zabranu izvoza nafte i naftnih derivata za pogon motora do 2. aprila.

10:56

19.3.2026.

1 d

Svet

Azijski džin se okreće ruskom gasu

Južnokorejska vlada razgovara s kompanijama o mogućnosti uvoza ruske nafte, saopštilo je ministarstvo industrije u Seulu, dok nastoje da obezbede snabdevanje energijom usred eskalacije sukoba na Bliskom istoku.

19:04

20.3.2026.

13 h

Podeli: