Svet 0

21.03.2025.

12:35

Povećavaju broj vojnika? "Napeto je"

Ministarstvo odbrane Holandije planira da regrutuje veći broj ljudi kako bi povećalo svoje oružane snage i to zbog sve većih napetosti u svetu, preneli su danas holandski mediji.

Izvor: Tanjug

Povećavaju broj vojnika? "Napeto je"
EPA-EFE/Robin van Lonkhuijsen

Podeli:

Iako je prvobitni plan Ministarstva odbrane Holandije bio da se broj vojnog osoblja poveća na 100.000, izvori na koje se poziva portal Nos.nl navode da je želja u Hagu da vojska broji čak 200.000 članova.
 
Prema zvaničnim podacima, Ministarstvo odbrane trenutno zapošljava 74.000 profesionalnih vojnika, civila i rezervista.
Profesionalnih vojnika ima oko 42 hiljade, od čega su pet hiljada žene.
 
Ministar odbrane Hejs Tajman, navodi portal NL Tajms, želi da se ugleda na primer Švedske.
 
U Švedskoj su 17-godišnjaci obavezni da popune upitnik o svojim veštinama, motivaciji i afinitetima kada je reč o oružanim snagama, nakon čega se švedska vojska obraća pojedinima od njih, a učešće je dobrovoljno, podseća portal.
 
U Holandiji je vojni rok formalno i dalje obavezan, iako niko od mladih nije pozivan na služenje još od 1997. godine.
 
Ministar Tajman rekao je još ne razmatra regrutaciju, ali da ne odbacuje mogućnost uvođenja, kako kaže, "neuobičajenih" mera.
 
"Ako se stanje u svetu pogorša, mogli bismo to da razmotrimo, ali još uvek ne", naveo je Tajman.
 
Holandski stručnjaci iz oblasti odbrane smatraju da će ministar verovatno odbaciti elemente obaveznosti iz švedskog modela ukoliko bude nameravao da ga primeni, navodi portal Nos.nl.
 
"Dobro je imati ambiciju, ali mora da postoji plan. Ako želite povećanje broja vojnika, neke stvari morate učiniti obaveznim", izjavio je Dik Zande iz instituta Klingendael.
 
 
Podsetimo, Evropska komisija je predstavila svoju bezbednosnu strategiju "Spremnost 2030" (Readiness 2030) u kojoj je glavna zabrinutost pretnja ruske agresije. Procene obaveštajnih službi NATO sugerišu da bi Rusija za tri do pet godina mogla ponovo da napadne neku zemlju u Evropi.
 

Prošlog meseca administracija predsednika SAD Donalda Trampa je signalizirala da su bezbednosni prioriteti SAD drugde - na sopstvenim granicama i u Aziji i da će Evropljani morati da se staraju o sebi i Ukrajini. Tada je najveći kopneni rat u Evropi poslednjih decenija ušao u četvrtu godinu.

Po strategiji EU, njene članice će biti pozvane da kupuju veći deo vojne opreme u Evropi, radeći uglavnom sa evropskim dobavljačima, u nekim slučajevima uz pomoć EU da smanje cene i ubrzaju isporuku. Opremu izvan Evrope ;bi trebalo da kupuju samo kada je poželjnija nego u EU zbog cene, performansi ili kašnjenja u isporuci.

 

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: