20.08.2025.
11:29
Bocan-Harčenko o protestima u Srbiji: Preovladava nasilje, nestabilnost je potrebna Briselu
Situacija u Srbiji ostaje pod kontrolom vlasti, ali je poprimila karakter obojene revolucije, izjavio je ruski ambasador u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko.
"Hoću još jednom da govorim o logici razvoja ovog procesa, koji, naravno, ima priznake i elemente obojene revolucije, kao što je više puta govorilo rukovodstvo Srbije i pre svega, predsednik zemlje Aleksandar Vučić", izjavio je Bocan-Harčenko za TV kanal "Rusija 24".
"Nestabilnost u Srbiji je potrebna briselskim strukturama i briselskim institucijama, koje su nezadovoljne Vučićem, nezadovoljne Srbijom pod njegovim vođstvom. Srbija, koja brani svoje nacionalne interese, ostajući kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, ipak ne želi da se rastane sa svojim suverenitetom", naglasio je diplomata.
Ističe da u trenutnoj fazi protesta, što je najopasnije, preovladava nasilje.
"Već preovladava nasilje, organizacija nereda i u principu, čak ne čuju se toliko politički zahtevi. Najvažniji su pozivi - krši, razbijaj, uništavaj, iskrivljuj institucije i strukture koje su povezane s vladajućom strankom, sa rukovodstvom", navodi ambasador.
Na pitanje novinara da li smatra da se Srbija našla, kao što neki govore, „na pragu građanskog rata“, Bocan-Harčenko je naveo da je takva ocena "radikalna i kategorična", ali da "elementi građanskog suprotstavljanja postoje i primećeni su u poslednje vreme".
"Ne isključujem da će se ova situacija nastaviti. Međutim, za sada možemo reći da situacija u suštini ostaje pod kontrolom rukovodstva vlasti i organa za sprovođenje zakona Srbije. Zaista se nadam da će tako i biti", rekao je Bocan-Harčenko.
Upitan kakve odluke rukovodstva Srbije se mogu očekivati, ambasador navodi da nije isključena upotreba bezbednosnih snaga.
"Hajde da kažemo direktno. U slučaju eskalacije nasilja, ne isključujemo odluke i mere otpora Vučića, upotrebom i bezbednosnih snaga", rekao je ambasador.
Kako navodi, policija i žandarmerija zato i postoje – "da obezbeđuju red, a nered raste".
"Vučić pokazuje da bezbednosne snage oko njega i uz njega podržavaju njegovu tendenciju. To je zaista tako, nije samo demonstriranje, u suštini je tako. Razume se, on pokazuje da sve mogućnosti ovih struktura mogu biti upotrebljene", zaključio je Bocan-Harčenko.
Komentari 15
Pogledaj komentare Pošalji komentar