"Očigledan govor mržnje": Oglasila se eparhija o pretnjama Prištine da ruše crkvu Hrista Spasa
Eparhija raško-prizrenska Srpske pravoslavne crkve saopštila je da skandalozna i opasna tvrdnja profesora Jusufa Budžovija da je nezavršenu Crkvu Hrista Spasitelja u centru Prištine trebalo srušiti odmah nakon rata.
Izvor:
Tanjug
Shutterstock/trabantos
Podeli:
Dodaju da ovo nije samo provokacija, već otvoren poziv na uništavanje verskih objekata i očigledan oblik govora mržnje, koji mora biti nedvosmisleno osuđen od svih koji cene mir i versku slobodu.
Eparhija je u saopštenju izrazila duboku zabrinutost i snažan protest povodom zapaljivih i krajnje neodgovornih izjava profesora Jusufa Budžovija i Envera Redže na TV "Koha", koje su potom objavljenr na portalu Koha 19. marta.
Ističe se da je crkva Hrista Spasitelja, iako nezavršena zbog izbijanja rata, osvećeni hram koji pripada Srpskoj pravoslavnoj crkvi i ukazuje da pozivati na njeno rušenje znači podsticati versku netrpeljivost, ohrabrivati brisanje kulturnog identiteta i izazivati dodatne tenzije u regionu koji i dalje nosi teško breme sukoba.
"Ovakva retorika ozbiljno podriva svaki napor ka pomirenju i međusobnom poštovanju zajednica na Kosovu. Ona takodje predstavlja kršenje osnovnih ljudskih prava, uključujući pravo na slobodu veroispovesti i zaštitu kulturnog i verskog nasledja, zagarantovanih kako medjunarodnim, tako i kosovskim zakonima", navedeno je u saopštenju.
Eparhija dodaje da je podjednako uznemiravaju i druge tvrdnje navedene u istom tekstu, koje nisu samo činjenično netačne, već opasno revizionističke.
Profimedia
"Negiranje postojanja srpskog naroda u srednjem veku od strane gospodina Redže, kao i odbacivanje srpskog karaktera srednjovekovnih pravoslavnih spomenika na Kosovu i Metohiji, istorijski i naučno je neodbranjivo. Takve izjave su direktno u suprotnosti sa obimnom medjunarodnom akademskom literaturom i dokumentovanim istorijskim izvorima. Postojanje srpske srednjovekovne države, njenih vladara i razvijenog crkvenog i kulturnog života u Kosovu i Metohiji predstavljaju istorijsku činjenicu potvrdjenu brojnim poveljama, arhitektonskim ostacima i umetničkim delima, koji su odavno predmet proučavanja i priznanja medjunarodnih stručnjaka u oblasti istorije i umetnosti", navodi Eparhija.
Naglašava se da Srpska pravoslavna crkva svoje svetinje na Kosovu i Metohiji nikada nije doživljavala kao nešto isključivo svoje, već ih je uvek smatrala i delom šireg kulturnog i duhovnog nasledja celog čovečanstva.
Eparhija ukazuje da ovi spomenici ne pripadaju samo srpskim pravoslavnim vernicima, već svim ljudima dobre volje i da su upravo zato četiri najznačajnije srpske pravoslavne svetinje na Kosovu i Metohiji - Manastir Pećka patrijaršija, Manastir Visoki Dečani, Manastir Gračanica i Crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu - uvršteni na Listu svetske baštine UNESKO-a.
"Štaviše, zbog realne i stalne ugroženosti njihovog opstanka, ovi spomenici se već više od dve decenije nalaze na Listi ugrožene svetske baštine. Ovaj status nije dodeljen pod političkim pritiskom, već kao posledica njihove izuzetne istorijske vrednosti i potrebe za hitnom međunarodnom zaštitom, koja je i danas aktuelna i neophodna", naglašava se u saopštenju.
Dodaje se da tvrdnje koje nastoje da izbrišu srpski pravoslavni identitet ovih svetinja i prisvoje ih kao albansku kulturnu baštinu ne samo da protivreče dokumentovanim činjenicama i istorijskom kontinuitetu upotrebe, već su u otvorenoj suprotnosti sa zakonima privremenih prištinskih institucija.
"Kosovsko zakonodavstvo jasno prepoznaje Srpsku pravoslavnu crkvu i njena imovinska i kulturna prava. U to spadaju i specijalne zaštićene zone oko najvažnijih i najugroženijih svetinja, u čijem radu aktivno učestvuje i Crkva preko Saveta za sprovodjenje zakona o zaštićenim zonama. Negiranje ovog nasledja i identiteta, posebno u kontekstu izjava koje su u suprotnosti sa samim kosovskim zakonima, pokazuje opasan dvostruki standard i podriva vladavinu prava", ukazuje Eparhija.
Dodaje se da posebno zabrinjava tvrdnja gospodina da je martovski pogrom 2004. godine bio organizovan od strane srpske vlade i ističe da to predstavlja grubo i opasno falsifikovanje dobro dokumentovanih događaja.
U saopštenju se ukazuje da su ti neredi, koji su u medjunarodnoj zajednici prepoznati kao najveći izliv nasilja na KiM nakon rata 1999. godine, nesumnjivo bili delo albanskih ekstremista, podstaknutih zapaljivim medijskim izveštajima i nacionalističkom retorikom.
"U tim danima užasa spaljeno je ili teško oštećeno 30 srpskih pravoslavnih hramova i manastira, proterano je 4.000 ljudi, uglavnom Srba i Roma, uništeno je na stotine kuća, a 19 osoba je izgubilo život. Ove tragične događaje osudili su svi relevantni međunarodni činioci, uključujući KFOR, UNMIK i mnoge svetske vlade. Pokušaj da se danas, i to u dane kada obeležavamo godišnjicu pogroma, odgovornost prebaci na žrtve ovih zločina predstavlja ne samo vredjanje istorijske istine već i potpuno ignorisanje ljudske patnje. Istovremeno, to ukazuje na zabrinjavajuću tendenciju prepisivanja istorije u pravcu opravdavanja prošlog nasilja i potencijalnog ohrabrivanja novih napada", navedeno je u saopštenju.
Dodaje se da je mitropolit raško-prizrenski Teodosije u nedavnim susretima sa specijalnim predstavnikom Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine, kao i sa drugim međunarodnim zvaničnicima, izrazio hitnu potrebu za jačanjem institucionalne i fizičke zaštite srpskih pravoslavnih svetinja i vernika i da ta potreba proizilazi iz realnosti trajne i otvorene ugroženosti, što potvrdjuje i nedavno skrnavljenje isposnice Svetog Petra Koriškog kod Prizrena iz XIII veka.
Eparhija ukazuje da je nezakonito kopanje buldožerom oko ovog drevnog svetilišta, čime je naneta velika šteta objektu i otkriveni njegovi temelji, predstavlja otvoren primer zanemarivanja, pa čak i neprijateljstva lokalnih vlasti prema ne samo srpskoj pravoslavnoj, već i prema kulturnoj baštini uopšte.
"Ovaj vandalski čin, izveden bez obzira na svetost i istorijsku vrednost lokacije, pokazuje koliko je srpsko pravoslavno nasledje na Kosovu i dalje ugroženo i kako se kosovski zakoni ne poštuju od strane samih institucija", ističe se u saopštenju.
Eparhija je pozvala sve odgovorne institucije, medjunarodnu zajednicu i ljude dobre volje, kako na KiM, tako i širom sveta, da odbace govor mržnje i istorijski revizionizam.
"Nasleđe Kosova i Metohije nije svojina jedne zajednice, već zajedničko nasledje koje mora biti sačuvano u istini, pravdi i miru. Vreme je da se to nasledje zaštiti ne samo rečima, već konkretnim delima koja će obezbediti poštovanje dostojanstva i prava svih verskih i etničkih zajednica na Kosovu i Metohiji", navedeno je u saopštenju Eparhije raško-prizrenske.
Prištinska Koha je 19. marta objavila izjavu istoričara Jusufa Budžovija da je pravoslavnu crkvu Hrista Spasa u Prištini "trebalo srušiti odmah posle rata".
Nemačka vojska se obratila određenom broju velikih kompanija sa pitanjem da li bi mogle da pruže logističku podršku u slučaju da zemlja treba da rasporedi vojnike i opremu na istočnu granicu NATO-a, objavio je danas list "Handelsblat".
Koliko životinja mogu stariji ljudi da nabroje za 90 sekundi? Desetak, ili preko 30? Prema novoj studiji, rezultat bi mogao da predvidi koliko im je još vremena preostalo.
Rat u Ukrajini – 1.156. dan. Kijev je bio na udaru ruske artiljerije. U noćnim napadima poginulo je devet osoba, a 63 su povređene, uključujući šestoro dece.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković obratio se pismom svim relevantnim međunarodnim misijama koje deluju na prostoru AP KiM, ali i posredniku u dijalogu Beograda i Prištine Peteru Sorensenu kako bi ih upoznao sa novim potezima Prištine.
Rusija će voditi dijalog sa drugim zemljama članicama BRIKS-a o stvaranju alternative Međunarodnom krivičnom sudu, saopštio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Skupština privremenih prištinskih institucija ni danas nije izabrala predsednika skupštine, pošto kandidat Samoopredeljenja Aljbuljena Hadžiju ni u trećem krugu glasanja nije dobila dovoljan broj glasova.
Predsednik Komisije za nestala lica Vlade Srbije Veljko Odalović izjavio da četiri propala pokušaja konstituisanja skupštine tzv. Kosova govore o tome da je Aljbin Kurti zapravo izgubio izbore.
Na današnji dan 2013. godine potpisan je Prvi sporazum o principima normalizacije odnosa Beograda i Prištine, poznat i kao Briselski sporazum, tim povodom oglasio se Petar Petković, direktor Kancelarije za KiM.
Rat u Ukrajini – 1.156. dan. Kijev je bio na udaru ruske artiljerije. U noćnim napadima poginulo je devet osoba, a 63 su povređene, uključujući šestoro dece.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković obratio se pismom svim relevantnim međunarodnim misijama koje deluju na prostoru AP KiM, ali i posredniku u dijalogu Beograda i Prištine Peteru Sorensenu kako bi ih upoznao sa novim potezima Prištine.
Rusija će voditi dijalog sa drugim zemljama članicama BRIKS-a o stvaranju alternative Međunarodnom krivičnom sudu, saopštio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić primio je akreditivna pisma novoimenovanih ambasadora Republike Koreje, Komonvelta Australije, Slovenije i Crne Gore u Srbiji.
Izvesni "Uglješa" uključio se jutros u program uživo na tajkunskoj televiziji "Nova S" najavljujući da će sa svojim istomišljenicima organizovati blokadu nastave u IV beogradskoj gimnaziji, saznaje B92.net.
Kraljevina Esvatini, zemlja živopisne prirode na jugu Afrike, zvanično je potvrdila učešće na Specijalizovanoj izložbi EXPO 2027 Beograd, sa temom "Igra(j) za čovečanstvo: sport i muzika za sve".
Administracija predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa saopštila je japanskoj trgovinskoj delegaciji da ne može da odobri Japanu poseban tretman kada je reč o carinama, prenela je japanska televizija NHK, pozivajući se na više izvora iz vlade.
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali započeće danas radnu posetu Vašingtonu, gde će učestvovati na prolećnom zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Grupacije Svetske banke.
Cene nekretnina u većim gradovima Vojvodine su i dalje u porastu. U Novom Sadu kvadrat u novogradnji premašuje 2.000 evra, dok u manjim mestima poput Sombora, cene idu oko 1.300 evra po metru kvadratnom.
I ovog proleća fondacija "Karavan ljubavi" Institut za transfuziju krvi Srbije organizuju humanitarnu kampanju u toku koje će se održavati akcija dobrovoljnog davanja krvi na više lokacija u Beogradu.
Mališani koji vole da pišu i recituju pesme imaju priliku da se prijave na konkurs koji je otvoren u okviru dečijeg odeljenja Gradske biblioteke u Novom Sadu.
Tokom radova na redovnom održavanju u Ustaničkoj ulici od 24. aprila, u 9 časova do 25.04.2025. godine dо 7 časova doći će do izmena u radu linija javnog prevoza, saopšteno je iz Sekretarijata za javni prevoz.
Gradska uprava za saobraćaj i puteve grada Novog Sada raspisala je javnu nabavku za izbor izvođača koji će u narednih 12 meseci biti zadužen za redovno i vanredno održavanje 237 nadstrešnica na autobuskim stajalištima u gradskim i prigradskim naseljima.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar