Testiran "voz-metak": Postignuta brzina od 382 kilometra na sat VIDEO
Japanski eksperimentalni voz "Šinkansen", zvani voz-metak, testiran je u utorak kada je prevozio lokalne novinare.
Izvor: Klix
Foto: EPA/JIJI
Prvi test novog voza nazvanog ALFA-X obavila je železnica East Japan Railway Co, a brzina koja je postignuta iznosi 382 kilometra na sat.
To je bila prva test vožnja voza čiji je razvoj završen u maju 2019. godine. Inače, ovaj voz može da dostigne maksimalnu brzinu od 400 kilometara na sat.
Test je bio uspešan, a obavljen je na liniji Tohoku Šinkansen koja povezuje Tokio i prefekturu Aomori. Vožnja između stanica Sendai i Morioka je trajala 40 minuta, a obično traje sat i 15 minuta, prenosi Kliks.
Od maja prošle godine voz nije samo stajao. U utorak je obavljena prva testna vožnja, ali je bilo i testova s deset vagona kada je dostizana brzina od 360 kilometara na sat bez putnika. Tokom tih testova su prikupljani važni podaci potrebni za dalji razvoj.
Inače, vozovi u Japanu trenutno dostižu brzinu do 320 km/h.
Jedna od glavnih razlika između novog voza i već postojećih su specifično oblikovani prednji i zadnji vagoni. Oni su specijalno oblikovani kao bi se merila razlika u pritisku vetra. Kada se voz kreće severno, koristi prvi vagon dug 22 metra koji je sedam metara duži od drugih vagona iz E5 serije. Takođe, kad se kreće južno, koristi prvi vagon dug 16 metara.
Kočioni sistem voza ALFA-X je smešten na krov, kao i novi sistem elektromagnetnog otpora.
Kako bi putnicima bilo što udobnije tokom brze vožnje, unapređen je i sistem amortizacije koji horizontalne i vertikalne vibracije svodi na minimum.
Tokom test vožnje se čuo tih ili nikakav zvuk pri brzini od 320 kilometara na sat, tvrde japanski novinari. Ipak, zvuk motora se čuo pri brzinama od 360 i 380 kilometara na sat.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Sjedinjene Američke Države izdale su novu opštu licencu kojom se privremeno dozvoljava prodaja ruske sirove nafte i naftnih derivata koji su utovareni na brodove do 11. aprila, objavljeno je na sajtu američkog Ministarstva finansija.
Zemlje članice Međunarodne agencije za energiju (IEA) jednoglasno su odlučile da pokrenu najveće oslobađanje hitnih zaliha nafte u istoriji te organizacije, objavio je izvršni direktor IEA Fatih Birol.
Ukrajinska državna energetska kompanija Naftogaz danas je saopštila da je ostvarila konačnu pobedu u sudskom sporu protiv ruskog energetskog giganta Gasproma, nakon što je Federalni vrhovni sud Švajcarske odbacio žalbu i potvrdio arbitražnu odluku.
Povlačenje novca investitora počelo je da raste na tržištu privatnog kreditiranja, jer se povećava broj zahteva za otkup udela u glavnom kreditnom fondu kompanije Cliffwater.
Specijalni izaslanik ruskog predsednika za ekonomsku saradnju sa inostranstvom Kiril Dmitrijev izjavio je da sve više država počinje da kupuje rusku naftu nakon ublažavanja američkih sankcija.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da ne očekuje da će Evropa promeniti svoj stav po pitanju ruske nafte i popustiti sankcije prema Rusiji jer se, kako je rekao, svi spremaju za rat.
Nacrtom predloga izmena i dopuna Zakona o trgovini, koje je hrvatsko Ministarstvo privrede uputilo u javnu raspravu, predviđa se da lokalne samouprave mogu prodavnicama propisati ograničenje prodaje alkoholnih i drugih pića koja sadrže alkohol.
Prodaja nemačkog dobavljača vojne opreme Rheinmetall porasla je za 29 odsto i dostigla 9,9 milijardi evra (11,4 milijarde dolara) u 2025. godini, saopštila je kompanija u sredu, navodeći da se snažan rast nastavlja zbog rata u Ukrajini.
Sukobi na Bliskom istoku u ratu SAD i Izraela protiv Irana nastavljaju se i 15. dana. Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da je američka vojska snažno bombardovala strateški važno iransko ostrvo Harg, kao i da je Teheran "potpuno poražen".
Glavni međunarodni dopisnik NBC njuza Kir Simons razgovarao je sa državnom ministarkom Ujedinjenih Arapskih Emirata Lanom Nusejbe o ratu sa Iranom, kao i o bezbednosnim i ekonomskim posledicama vojnog sukoba.
Glečeri u austrijskim Alpima ne samo da se smanjuju, već se zbog klimatskih promena dezintegrišu i raspadaju, upozorili su naučnici u najnovijoj studiji, preneo je danas BBC.
Objavljen je uži izbor takmičenja za najbolju novu hrvatsku reč "Dr Ivan Šreter", a među finalistima su se našli izrazi poput "brzovid", "lažnica", "strojumlje", "gladoljut" i "zamrežje".
Palestinski glumac Motaz Malhis izjavio je da je zbog zabrane putovanja koju mu je uvela administracija američkog predsednika Donalda Trampa sprečen da prisustvuje ovogodišnjoj dodeli nagrada Oskar za koju je nominovan i film u kojem on ima glavnu ulogu.
Novo istraživanje pokazuje da ishrana možda ima mnogo veći uticaj na pojavu anksioznosti nego što se ranije mislilo. Tačnije, nedostatak jednog nutrijenta mogao bi stajati iza čestog osećaja teskobe.
Čia seme, maline, kupine, samo su neke od namirnica punih vlakana, nesvarljivih ugljenih hidrata koji podržavaju varenje, metabolizam i zdravlje srca i pomažu u borbi protiv upala.
Kim Kardašijan rijaliti zvezda i preduzetnica, lansirala je energetsko piće koje umesto kofeina sadrži paraksantin, molekul za koji tvrdi da pruža energiju bez osećaja nervoze.
Iako je uravnotežena ishrana temelj dobrog zdravlja, određeni dodaci ishrani mogu pomoći u nadoknađivanju čestih nutritivnih nedostataka i podržati organizam tokom promena u srednjim godinama.
Iran’s Shia allies in Lebanon and Iraq have entered the war after U.S. and Israeli strikes on Iran, while the Yemeni Houthi rebels, despite being heavily armed and capable of attacking Gulf neighbors, have not yet joined the conflict, Reuters reports.
The conflict in the Middle East has entered its 14th day, as fighting between Israel and Iran continues with no signs of easing, amid new attacks, rising tensions, and fears of further escalation in the region.
U.S. Secretary of Defense Pete Hegseth is facing criticism over his “maximum authority on the battlefield” policy after a preliminary investigation indicated that an Iranian school was hit, resulting in deaths of around 175 civilians, likely from a U.S. strike
The European Union once played a central role in diplomacy with Iran — it also helped broker the 2015 nuclear deal. That is no longer the case. Is the EU still able to shape events, or has it been pushed to the sidelines?
Russia is ready to assist in finding a solution to the Iran crisis and advocates for an urgent de-escalation of the conflict in the Middle East through political and diplomatic means.
Kompanija Google predstavila je najveću nadogradnju navigacije u aplikaciji Google Maps u poslednjih deset godina, zahvaljujući dubokoj integraciji veštačke inteligencije Gemini.
Aplikacija za upoznavanje Bumble pokušava da reši problem zamora od beskonačnog "svajpovanja" koji sve više pogađa generaciju Z. Rešenje dolazi u vidu AI asistenta pod nazivom Bee.
Komentari 18
Pogledaj komentare