Potražnja je tolika da je majstore teško naći, a povrh toga, za mnoge se postavlja i pitanje da li se to isplati.
Kao i mnogi u Nemačkoj, i Hajnrih Fenings bavi se mišlju da zameni svoje grejanje na gas toplotnom pumpom. Navala na pumpe počela je još prošle godine kada je, prema navodima evropskog udruženja instalatera, ugrađeno 2,2 miliona tih uređaja, za trećinu više nego u godini pre toga. Ove godine to se nastavilo u još većoj meri, pa u udruženju procenjuju da će do 2030. godišnje biti ugrađivano više od deset miliona toplotnih pumpi.
Ali, Hajnrih je ubrzo uvideo da će teško pronaći nekoga ko bi mogao da bu da dobar savet. On je informatičar i o termodinamici ne zna baš mnogo. Ali, zna da računa – i računica mu je sledeća: njegova porodična kuća u predgrađu Kelna stara je tridesetak godina. I etažno grejanje na gas takođe je s početka devedesetih prošlog veka.
"Do sada nam je račun za gas bio oko 1.350 evra godišnje, ali cena raste. Sada je već negde oko 2.500 evra." Hajnrihu je jasno da troškovi za gas mogu samo da rastu.
Jedni kažu "može", drugi kažu "zaboravi"
Za grejanje kuće od 170 kvadratnih metara i toplu vodu za troje ukućana potrebno je 21.000 kilovat-sati gasa, dakle nekih 123 kilovat-sati po kvadratnom metru. To nije loše, jer je i izolacija njegove kuće stare tridesetak godina bila za ondašnje pojmove solidno urađena. Neka zgrada stare stotinak godina zaista znaju da budu prava "vila promaja", a istovremeno je danas moguće sagraditi kuću kojoj je potrebno manje od 50 kilovat-sati po kvadratu.
Glavno pitanje glasi: da li se ugradnja toplotne pumpe isplati? I kakva bi ona trebalo da bude – "obična" ili ona koja koristi i geotermalnu energiju? Troškovi se pritom lako popnu i na nekoliko desetina hiljada evra. Ima li sve to smisla?
Hajnrih se raspitivao kod prijatelja, komšija i čitavog niza majstora, ali tako je zbrka postala samo još veća: "U osnovi postoje dva mišljenja: jedni kažu ’zaboravite na toplotnu pumpu ako nemate podno grejanje’, a drugi kažu ’da, to bi moglo da ide’."
Profesor Verner Šenk je specijalista za toplotne pumpe na Visokoj školi u Minhenu. On kaže da u toj primedbi o podnom grejanju i ima – ali i nema istine. Ogroman je trošak preurediti kompletnu kuću za podno grejanje i to teško može da se isplati. Ali, jeste tačno da toplotne pumpe rade na nižim temperaturama nego "obično" grejanje – dakle sličnije podnom grejanju.
Grejanje malo po malo
Besmislica je "raspaliti" toplotnu pumpu na maksimum: "Za svaki stepen manje temperature vode za grejanje, efikasnost toplotne pumpe povećava se za 3,5 odsto", kaže profesor Šenk. Najveća efikasnost se dakle postiže – kad su radijatori mlaki.
Sistem za grejanje na gas Hajnriha Feningsa star tridesetak godina takođe ima opciju podešavanja temperature vode za grejanje, tako da je to isprobao: "Na mom bojleru temperatura vode ne može da se podesi na manje od 40 stepeni, ali sam ja sa mojim radijatorima mogao da zagrejem kuću i tokom hladnih dana." Dakle, dobre su šanse i za toplotnu pumpu.
To je mišljenje i Mareka Mijare s frajburškog Instituta Fraunhofer za solarne energetske sisteme. Toplotne pumpe mogu da se isplate i u starijim zgradama, kaže, ali je onda pitanje kakve su to pumpe: "Toplotne pumpe sa vazduhom kao izvorom toplote u starijim zgradama prosečno stvaraju oko tri kilovat-sati toplote iz jednog kilovata struje." Pumpe koje koriste geotermalnu energiju i temperaturu podzemnih voda, u proseku stvaraju 3,9 puta više toplote.
Veliki planovi
Geotermalne toplotne pumpe podrazumevaju, međutim, ozbiljne građevinske zahvate. To naravno drastično povećava troškove. Zato je Hajnrih odlučio i tačno zna šta hoće: "običnu" toplotnu pumpu. Sad čeka ponude izvođača. Prema njegovoj proceni, to će ga koštati oko 31.000 evra – ali tu je i državna podrška od 30 odsto.
Plan mu je ambiciozan: on neće samo pumpu, već i rezervoar zagrejane vode kako bi pumpa radila efikasnije – jer ona troši mnogo energije ako se stalno pali i potrebno joj je vreme da postigne radnu temperaturu. Prema proračunu udruženja proizvođača takvih pumpi, biće mu dovoljna pumpa od jednog kilovat-sata električne energije za 4,2 kilovat-sata toplotne energije. Dakle, za 21.000 kilovat-sati godišnje, biće mu potrebno oko 5.000 kilovat-sati električne energije.
Hajnrih ima zato i dodatne planove: na krov kuće postaviće solarne panele pa će tako 40 odsto struje da proizvodi sam. Kuća mu je srećom u Kelnu, jednom od najtoplijih područja u čitavoj Nemačkoj, gde je prosečna temperatura zimi plus dva stepena Celzijusa. Ipak, čak i sa tim panelima – a i akumulatorima koje takođe planira – godišnje će proizvoditi oko 10.000 kilovat-sati električne energije. Struja iz mreže će mu dakle biti potrebna samo zimi, a od proleća do jeseni će mu za toplotu biti dovoljno i ono što sam proizvede.
Da li se, dakle, isplati?
Na kraju, da podvučemo crtu: kod ovako ambicioznih planova i 31.000 evra deluje malo, čak i ako se 30 odsto dobije od države. Naime, kuću je potrebno pregrađivati, kako bi se stvorilo mesto za dobro izolovan rezervoar tople vode. Hajnrih plaća 2.500 evra godišnje za grejanje gasom, a izračunao je da će s novim sistemom plaćati manje od 2.000 evra za struju. Naravno, toplotnu pumpu, kao i akumulatore i solarne panele potrebno je održavati i proveravati, a to takođe košta više od održavanja običnog sistema na gas.
Sve u svemu: da, toplotna pumpa se isplati, ali na veoma dug rok. I pod uslovom da cena gasa i dalje bude rasla. Naravno, dodatni argument za Hajnriha može biti i to što će ovako da smanji emisiju ugljen-dioksida za čitave tri tone godišnje.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Nemačka je zaplenila tanker nađen napušten u januaru kod njene obale, za koji se veruje da je deo ruske "flote senke" za zaobilaženje sankcija na naftu, objavio je nemački magazin "Špigl".
U Umagu u Hrvatskoj je započelo rušenje čak 38 ilegalno sagrađenih vikendica. Do kraja nedelje, inspekcija planira završiti uklanjanje svih objekata, a zatim će bageri biti premešteni na ostrva.
Privremeno ukidanje tarifa na uvoz robe obuhvaćene sporazumom između SAD, Meksika i Kanade (USMCA) dovelo je do naglog porasta zahteva američkih kompanija za izuzeće od carina, tvrde stručnjaci iz industrije.
Administracija predsednika SAD Donalda Trampa će proširiti oblasti na Aljasci za bušenje nafte i gasa i ukinuti ograničenja za izgradnju LNG gasovoda i rudarskog puta u ovoj američkoj državi, najavio je američki ministar unutrašnjih poslova Dag Burgum.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da u Leskovcu nedostaje još bar jedan veliki investitor i naveo da su potrebni i mali i srednji preduzetnici, koji su, kako je istakao, važni za naš privatni sektor.
Evropska unija je u 2024. uvezla energenata u vrednosti od 375,9 milijardi evra, što je ukupno 720,4 miliona tona. U poređenju sa 2023. godinom, uvoz je smanjen i po vrednosti (-16,2 odsto) i u neto masi (-7,1 procenta).
Gornji dom nemačkog parlamenta Bundesrat odobrio je danas dvotrećinskom većinom neophodne izmene i dopune Osnovnog zakona i time omogućio planirano zaduživanje za odbranu i infrastrukturu.
Pokret Fatah koji rukovodi palestinskom upravom na okupiranoj Zapadnoj obali pod rukovodstvom predsednika Mahmuda Abasa pozvao je danad svoje rivale, militantnu grupu Hamas, da preda vlast kako bi se "zaštitila egzistencija Palestinaca u Pojasu Gaze".
Rat u Ukrajini – 1.123. dan. Ruske trupe su izvele vazdušni napad na selo Krasnopolj u Sumskoj oblasti, kao i na grad Zaporožje. Ukrajinska vojska napala je gasno čvorište u Sudži.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da Banjaluka neće prihvatiti nijedan zakon o Sudu BiH jer je, kako je rekao, reč o vanustavnoj instituciji.
U okviru očekivane posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Moskvi 9. maja, zakazani su njegovi razgovori sa ruskim liderom Vladimirom Putinom, rekao je zamenik šefa ruske administracije predsednika Maksim Oreškin tokom posete Srbiji.
Francuski glumac Žerar Depardje, koji se suočio s nizom optužbi za seksualni napad i silovanje, u ponedeljak, 24. marta će se pojaviti pred sudom u Parizu.
Nema sumnje da je tehnologija u velikoj meri unapredila mnoge aspekte naših života – bilo da želimo da se družimo sa prijateljima, da se opustimo uz omiljenu seriju, naručimo obrok ili istražimo neku temu, sve nam je dostupno sa samo nekoliko klikova.
Američka savezna država Juta u vodu za piće više ne dodaje fluorid, jer iako doprinosi zdravlju zuba, često se optužuje da umanjuje inteligenciju dece.
Kada je umro, pre 120 godina, nisu postojale podmornice, rakete, superbrzi vozovi, stakleni neboderi, televizija, pametni telefoni. Ali sve je to postojalo u njegovim knjigama. Žil Vern je umeo da nasluti sutrašnji svet.
Austrijska serija "Woman of the Dead" vraća se sa drugom sezonom, donoseći šest novih epizoda koje ponovo uvlače gledaoce u mračni svet osvete i skrivenih tajni.
Iako je danas jedna od najbrže rastućih industrija u svetu, esport je imao dug put od svojih skromnih početaka do globalne industrije vredne milijarde dolara.
Osim osnovnog nagradnog fonda, ukupna suma može dodatno porasti zahvaljujući prodaji digitalnih suvenira – ekskluzivnih in-game predmeta koje kupuju fanovi.
All Ukrainian nuclear power plants belong to the people of Ukraine, Ukrainian President Volodymyr Zelensky said today during a press conference with Norwegian Prime Minister Jonas Gahr Støre in Oslo.
Tomorrow, the planet Venus will pass between the Earth and the Sun during the so-called inferior conjunction, and because of the extreme proximity of the planet, this event is also called the "Kiss of Venus", AP reported today.
Vukašin Crnčević, a young man injured in the fall of the canopy of the Railway Station building in Novi Sad, succumbed to his injuries, the Military Medical Academy announced.
Sajber napadi, prevare na mreži, seksualna eksploatacija dece na internetu... Kriminalne grupe su evoluirale u tehnološki vođena kriminalna preduzeća.
Google je u poslednje vreme značajno usmerio svoje napore na razvoj aplikacije Google Messages, što je postalo očigledno kroz niz novih funkcija koje je dobila u prethodnim mesecima.
Nijedan od 16 vodećih detektora ne može pouzdano da identifikuje lažne fotografije u stvarnom svetu, otkrili su australijski i južnokorejski istraživači.
Komentari 14
Pogledaj komentare