Sreda, 02.01.2008.

21:42

Partizan na korak od senzacije

Košarkaši Partizana poraženi su u Atini od Panatinaikosa 67:66, u desetom kolu Evrolige. „Crno-beli“ su u finišu utakmice mogli da ponove podvig od prošle godine ali nisu realizovali poslednji napad za pobedu. Najefikasniji u timu Duška Vujoševića bio je Dušan Kecman sa 22 poena i čak 8 skokova. Standardan je bio Nikola Peković sa15 poena, 13 skokova i indeksom uspešnosti 28, a po 7 poena ubacili su Palasio i Tripković. U domaćoj ekipi najbolji je bio Šarunas Jasikevičius sa 17 poena.

Partizan sada u grupi C ima skor od 4 pobede i šest poraza, a narednom kolu u Pioniru dočekuje madridski Real.

I druga utakmica šampiona Srbije sa prvakom Evrope ove sezone završena je minimalnom pobedom Grka. Partizan je, kao i u Pioniru, i u Atini imao napad za pobedu, ali je Panatinaikos uspeo da se odbrani.

Ekipa Željka Obradovića odlično je otvorila prvu utakmicu u 2008. godini, i posle četiri minuta bilo je 10-2 za „Zelene“. Partizan je u tim trenucima delovao zbunjeno, ali je ubrzo zaigrao na svom nivou, i uz četiri poena Nikole Pekovića prišao na minus četiri nešto kasnije – 12:8.

Peković je sam održao svoj tim u prvih deset minuta, pošto je pored šest poena imao i čak sedam skokova u tom periodu. Do kraja prve deonice „crno-beli“ su se potpuno vratili i taj deo igre je posle poena Kecmana završen rezultatom 16:15 za domaćina.

Drugih deset minuta bilo je izuzetno zanimljivo. Partizan skoro 7 minuta nije postigao koš, pa je PAO serijom 8-0 došao do visokih 24:15. Ipak, tada se probudio sjajni Dušan Kecman, koji je uz Petra Božića bio jedini strelac Partizana u drugih deset minuta. Kecman je u tom periodu postigao 10 poena (dve trojke i dve dvojke), i bio je najzaslužniji što je domaćin na poluvremenu imao samo četiri poena prednosti (33:29).

Grci su drugo poluvreme počeli sjajno. Trojke su postigli Alvertis i Jasikevičius, i PAO je serijom 9-0 došao do 14 razlike – 45:31. U nastavku treće deonice domaćin je uspeo da održi stečenu prednost, pa je pred poslednju četvrtinu imao plus 12 (55:43).

Činilo se tada da će prvak Evrope rutinski doći i do devete pobede u Evroligi ove sezone, ali Partizan je ponovo pokazao karakter. Ponovo se razigrao Nikola Peković koji je, uz Uroša Tripkovića, bio najzaslužniji za sjajnu seriju 14-2, kojom su „crno-beli“ prišli na samo dva poena zaostatka (61:59) na četiri minuta pre kraja.

Usledilo je nekoliko uspešnih napada na obe strane, i u poslednjih 30 sekundi ušlo se sa tri poena prednosti za Panatinaikos (67:64). Milton Palasio je poentirao za dva, a iskusni Šarunas Jasikevičius je napravio veliku grešku kada je pod pritiskom bekova Partizana izbacio loptu u aut.

Odgovornost je preuzeo Palasio, ali je njegov ulaz presekao Dijamantidis. Poslednji pokušaj „crno-belih“ bilo je dodavanje Pekoviću iz auta, ali je odbrana domaćina dobro odreagovala.

Atina, OAKA Arena, 9.500 gledalaca
Panatinaikos – Partizan Igokea 67:66 (16:15, 17:14, 22:14, 12:23)
sudije Jungenbrand (Finska), Ijeresuelo (Španija), Paterniko (Italija)

Panatinaikos: Alvertis 8, Perperoglu, Spanulis 3, Bećirović 9, Batist 7, Žižić, Hadživretas, Dikudis, Carcaris 4, Dijamantidis 5, Vinston 5, Jasikevičijus 17

Partizan Igokea: Palasio 7 (6-2, 2-0, 4-3, 5 iz.l), Tepić (2-0, 5-0, 2 sk), Riznić, Kecman 22 (9-8, 4-2, 8 sk), Borovnjak 4 (3-2, 3 sk), Tripković 7 (5-2, 6-1, 2 sk), Peković 15 (12-6, -, 3-3, 13 sk, 2 as), Vitkovac 4 (4-2, 1-0, 9 sk, 4 iz.l), Đurković, Božić 4 (-, 2-1, 2-1), Milošević 2 (1-1), Vraneš 1 (1-0, -, 3 sk)