Nedelja, 02.10.2011.

19:32

AZ iskoristio kikseve rivala

Dva iznenađenja viđena su u osmom kolu holandske Eredivizije koja su omogućila AZ Alkmaru da 'pobegne' četiri boda najbližim rivalima.

Aktuelni šampion Ajaks poražen je minimalnim rezultatom u Groningenu, dok je prethodni prvak Tvente igrao 2:2 sa Ekscelziorom u Enšedeu.

Tako je PSV sa 2:0 u Nijmegenu stigao do druge poziciji, dok je AZ Alkmar sa 3:1 u Venlou stigao do četiri boda prednosti nad rivalima. Iznenađenje je priredio i Den Hag koji je sa ubedljivih 3:0 slavio u Roterdamu protiv Fejenorda.

Fudbaleri Ajaksa izgubili su od Groningena u gostima i sada zaostaju šest bodova za vodećim AZ Alkmarom. Osam žutih kartona, jedan crveni i poraz Ajaksa od Groningena rezultatom 1:0.

Tragičar meča je Gregori Van der Vil koji je rukom igrao u šesnaestercu domaćih zbog čega je dobio drugi žuti karton, a precizan sa bele tačke bio je Leandro Bakuna. Miralem Sulajmani je bio u timu "kopljanika" ceo meč, iako ga selektor Srbije Vladimir Petrović nije pozvao u nacionalni tim kako bi "zalečio povredu". Sa druge strane, Dušan Tadić je takođe bio standardan u Groningenu, a dobio je žuti karton.

Tvente je umesto da poveća prednost u odnosu na tim iz Amsterdama i približi se AZ-u, kiksnuo na svom terenu protiv "fenjeraša" Ekscelziora. Domaći su poveli u 34. minutu golom Džona i vodili su sve do pet minuta pred kraj utakmice. Međutim, onda je na scenu stupio Daren Matsen.

Najpre je u 85. minutu izjednačio rezultat, a onda samo nekoliko trenutaka kasnije šokirao domaće navijače novim pogotkom za 2:1 za tim iz Roterdama. Domaćin je ipak stigao do boda preko 21-godišnjeg Luka de Jonga u sudijskoj nadoknadi.

U subotu je Roda sa 4:3 bila bolja od Brede, a jedan gol za goste postigao je Nemanja Gudelj.