DPA: U Srbiji i Hrvatskoj uče đake da se mrze

Nemačka agencija DPA u tekstu koji prenose regionalni portali navodi da se đaci u osnovnim školama u Srbiji i Hrvatskoj "uče da mrze komšije".

Izvor: B92, DPA

Utorak, 02.01.2018.

09:52

DPA: U Srbiji i Hrvatskoj uče đake da se mrze
Foto: Thinkstock

"Ni posle 25 godina od raspada Jugoslavije rat nije završen, umesto toga, đake u Hrvatskoj i Srbiji uče neistorijskim i jednostranim pogledima na prošlost", piše DPA.

Kako se navodi, kroz dva udžbenika istorije u obe zemlje "deca se indoktriniraju" i huškaju protiv susednih zemalja, a svet je prikazan crno-belo, bez "sivih nijansi".

"Pozicija žrtve se dokazuje još od 19. veka, krivica je uvek nametnuta drugoj strani, a strašni zločini jednog naroda su svedeni na 'činove osvete pojedinaca'. Dok smo 'mi' prikazani kao narod koji voli mir i koji želi da rešava konflikte diplomatijom, 'oni' su prikazani kao strana koja želi sve da reši kroz agresivno osvajanje", navodi DPA.

Agencija prenosi i reči istoričara Aleksandra Miletića, koji sumira udžbenike obe strane u nekoliko reči - "natopljene netolerancijom i mržnjom".

Adolescenti u Hrvatskoj tako uče da je samostalnost njihove države reakcija na "dugu supremaciju Srba", dok srpski đaci uče da je Srbiju i Srbe ugrožavao "fašistički hrvatski nacionalizam" i da su Srbi morali da se brane da ne bi bili ubijeni.

"Takođe, Srbija, koja je u udžbenicima prikazana kao model za demokratiju, vidi sebe kao žrtvu svetske zavere, pa se navodi da ono što nije urađeno pomoću fašističke Hrvatske u Drugom svetskom ratu pokušava da završi evro-američka demokratija", navodi nemačka agencija.

DPA navodi da se za zaveru optužuju i nemački BND i američka CIA, ali da se potpuno ignoriše činjenica da se "dva suseda u stvari najviše trude da prodube svoje probleme".

"Obe strane rehabilituju svoje ljude i podižu spomenike onima koji stvaraju razdor", navodi se.

DPA piše i da postoji niz nerešenih pitanja, ali da niko ne želi da govori o njima, niti o kompenzaciji za ono što se dogodilo u ratovima.

"Odnosi Srbije i Hrvatske ne mogu se porediti sa onima između Nemačke i Francuske posle Drugog svetskog rata, jer ovde nije načinjen nijedan korak da se govori o žrtvama i traumama. Zato se ne može očekivati da će postojati uslovi o saradnji", citira se hrvatski "Globus".

Tekst se zaključuje izjavom predsednice Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović:

"Još će mnogo vode poteći Dunavom pre nego što mi postanemo prijatelji."

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

39 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zelenski na poternici

Na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova Rusije pojavilo se obaveštenje da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski na poternici, prenose RIA Novosti.

14:35

4.5.2024.

13 h

Podeli: