Obuka medicinskog osoblja o eboli

U Srbiji nema zaraženih ebolom, ali je počela obuka medicinskog osoblja iz cele zemlje o postupanju u slučaju da se pojave pacijenti inficirani tim virusom.

Izvor: B92

Sreda, 15.10.2014.

12:26

Default images

To je izjavio direktor Instituta za javno zddravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".

"Očekuje se da obukom bude obuhvaćeno najmanje 1.000 zdravstvenih radnika", rekao je on novinarima na početku stručnog skupa "Mere prevencije od ebole", na kome je, pored ostalog, bila predstavljena zaštitna oprema i demonstrirana njene pravilna upotrebe.

Ilić je rekao da je na današnjem skupu u Beogradu oko 100 predstavnika zavoda i instituta za javno zdravlje, hitnih službi, kliničkih centara iz Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca, kao i predstavnici Instituta Torlak i Zavoda za biocide.

Narednih dana će se obaviti obuka ostalog zdravstvenog osoblja u velikim centrima - Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu i drugim većim gradovima gde postoje velike bolnice, urgentni centri ili hitne službe koje najpre mogu doći u kontakt sa obolelima, kazao je Ilić.

Obuka obuhvata procedure i praktično uvežbavanje rada sa opremom koja je potrebna za zaštitu u slučaju pojave zaraženih.

Ilić očekuje da će narednih dana biti obučeni i ljudi zaposleni u policiji, graničnim i aerodromskim službama, koji mogu imati kontakt sa zaraženima od ebole.

"Vlada Srbije bi tokom ove nedelje trebalo da donese odluku o objektu koji će služiti kao karantin", rekao je Ilić. Dodao je da je zdravstvena služba, po pravilniku o funkcionisanju karantina, spremila sve što je nužno za opremanje takvog objekta i stručne ekipe koje bi radile u njemu.

Direktor Instituta Batut je rekao da je većina ljudi, koji su u Srbiju došli iz afričkih zemalja pogođenih ebolom, a nalaze se pod zdravstvenim nadzorom, radila u tim zemljama ili je bila na proputovanju.

On je potvrdio da je pod nadzorom i jedan zdravstveni radnik koji je doputovao iz Sijera Leonea, ali je dodao da on nema tegobe i da nije radio sa obolelima.

Ilić je dodao da Srbija ima dovoljno zaštitne opreme, a nabavlja se i nova, za jednoktnu upotrebu, poput skafandera sa vizirom i zaštitnom obućom.

Direktor Instituta Batut je potvrdio da se medicinski otpad odlaže po standardima EU, da se zbrinjava u više zavoda i bolnica, i da se materijal kontaminiran ebolom tretira kao i ostali medicinski otpad.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

13 h

Podeli: