Novi istorijski pad Kine, svet budno prati

Kina je u novembru evidentirala najveći pad prerađivačke aktivnosti u više od tri godine, pokazali su zvanični podaci u Pekingu.

Svet

Izvor: B92

Utorak, 01.12.2015.

10:57

Default images
Foto: Thinkstock.com

Ekonomija Kine ključni je pokretač globalnog privrednog rasta, a investitori pomno prate kretanje indeksa upravljanja nabavkom (PMI), koji prati aktivnost u fabrikama i radionicama i koji se smatra pokazateljem ekonomskog zdravlja zemlje, prenosi agencija Frans pres.

Indeks PMI, kog izračunava kineski Zavod za statistiku uzimajući u obzir proizvodnu aktivnost velikih državnih kompanija, prošlog meseca je pao na 49,6 poena, pri čemu svaki rezultat iznad 50 poena ukazuje na rast, a ispod 50 poena na pad sektorske aktivnosti.

Indeks je u padu četvrti uzastopni mesec i trenutno je na najnižem nivou od avgusta 2012, a podbacio je i u odnosu na očekivanja analitičara.

Kineski Zavod za statistiku za razočaravajuće rezultate krivi slabu domaću i inostranu tražnju i niske cene sirovina. Kina je najveći svetski trgovac robom i proizvodi njene prerađivacje industrije prodaju se širom planete, pa slaba proizvodnja nije samo indikator privredne situacije u toj zemlji, već i pokazatelj stanja svetske privrede.

Privreda Kine je prošle godine porasla 7,3 odsto, što je najsporiji tempo rasta od 1990. Zvaničnici navode da je privredni rast u trećem kvartalu dodatno usporio na 6,9 odsto. Mnogi analitičari, međutim, veruju da je stopa rasta još niža.

Istovremeno, indeks PMI, kog izračunava kineska medijska kuća Cajsin u saradnji sa britanskom firmom Markit, a koji se više fokusira na manje kompanije, takođe je bio u negativnoj zoni na 48,6 poena u novembru, što je nešto više u odnosu na prethodni mesec.

Kinesko tržište nekretnina beleži oporavak nakon što je zvanični Peking ove godine pokrenuo niz agresivnih mera u cilju podsticanja tražnje. Cene novih stanova u 100 najvećih kineskih gradova porasle su blizu tri odsto na godišnjem nivou u novembru, što je četvrti uzastopni mesec rasta cena, navodi Čajna indeks akademi.

Najviše su porasle cene u 10 najvećih gradova, dok je rast u preostalim gradovima bio nešto niži.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: