Ima li volje za Radulovićeve mere?

Ekonomisti i sindikalci različito reaguju na mere ministra privrede Saše Radulovića.

Srbija

Izvor: B92

Ponedeljak, 21.10.2013.

12:24

Default images

Ekonomisti navode da su sasvim tačne njegove opaske da su za reformski proces ključna četiri zakona koje Vlada treba da razmatra naredne sedmice. Reč je o zakonima o stečaju, privatizaciji, radu i planiranju i izgradnji.

"Tom setu zakona treba dodati i zakon o gradskom građevinskom zemljištu, koji bi jasno odredio na koji način se to zemljište može koristiti i izdavati. Sa druge strane, ipak treba sačekati da Vlada Srbije obelodani sadržaj tih zakonskih predloga i tek kada sa tim javnost bude upoznata, moći će se dati precizniji odgovor na pitanje da li će mere u praksi zaista i zaživeti", kaže za list "Danas" Mahmud Bušatlija, ekonomski analitičar.

Prema njegovim rečima, odredba po kojoj je poslodavac dužan da plati otpremninu samo za godine staža koju je radnik proveo u njegovom preduzeću i u povezanim firmama je sasvim dobra i logična. "Međutim, Zakon o radu mora da sadrži i takva rešenja koja će sprečiti poslodavca da otpušta dobre radnike. Zato bi sindikatima trebalo omogućiti veći uticaj i ulogu u preduzeću. Naime, sindikat bi bio taj koji bi trebalo da štiti interese onih koji rade, a da razotkriva neradnike. Nikako ne bi trebalo prepustiti samo poslodavcu da on određuje ko će biti otpušten", naglašava Bušatlija.

Ekspert za strana ulaganja Milan Kovačević smatra da su zakoni koje je pomenuo ministar Radulović ključni za sprovođenje vladinih antikriznih mera.

"Preostaje da se vidi da li će ti zakonski predlozi biti pokvareni amandmanima u Skupštini i, što je najvažnije, kako će biti implementirani. Veoma je dobro što zakon o radu donosi rešenja koja će rasteretiti poslodavce. Reč je o zakonu od koga poslodavci svakako imaju korist, ali će je imati i nezaposleni, koji će lakše dolaziti do posla", ističe Kovačević.

Željko Veselinović, predsednik Udruženih sindikata Srbije „Sloga“, kaže za "Danas" da odredbe zakona o radu koje se bave otpremninama delimično poboljšavaju aktuelnu situaciju.

"Naime, više se neće moći dešavati da poslodavac koji ne želi da radnicima plati otpremnine, formira ćerka firmu i rasporedi ih na rad tamo. Međutim, moram da primetim da je ministar Radulović veoma šturo govorio o novom Zakonu o radu. Indikativno je da se o tom zakonu ne zna gotovo ništa, a da Radulović najavljuje da će on biti usvojen za dva i po meseca. Dakle, u tom veoma kratkom periodu trebalo bi da bude organizovana i javna rasprava i da se o zakonu diskutuje u Skupštini. S obzirom da na konferenciji 'Restart' nije bilo predstavnika drugih ministarstava može se postaviti i logično pitanje: da li u Vladi Srbije postoji konsenzus o donošenju Zakona o radu do kraja godine ili je to samo nešto što ministar Radulović želi?", zaključuje Veselinović.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

33 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: